Trwa ładowanie...

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile za nie zapłacisz?

Mieszkanie gotowe do natychmiastowego użytku, czyli wykończone pod klucz – na taką nieruchomość decyduje się niewielu. Szacuje się, że na rynku pierwotnym odsetek mieszkań sprzedawanych w standardzie "pod klucz" stanowi nie więcej niż 10 proc. Mimo wszystko taka formuła staje się coraz popularniejsza.

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile za nie zapłacisz?Źródło: Shutterstock
dogld1x
dogld1x

Mieszkanie gotowe do natychmiastowego użytku, czyli wykończone pod klucz – na taką nieruchomość decyduje się niewielu. Szacuje się, że na rynku pierwotnym odsetek mieszkań sprzedawanych w standardzie "pod klucz" stanowi nie więcej niż 10 proc. Mimo wszystko taka formuła staje się coraz popularniejsza.

Dlaczego opcja „na gotowe” cieszy się stosunkowo małym, choć rosnącym zainteresowaniem i ciągle gros kupujących woli wykańczać mieszkanie na własną rękę? Przede wszystkim pokutuje przekonanie, że deweloper, który wykończy pod klucz, naliczy sobie dodatkową marżę i finalnie koszty będą wyższe, niż gdyby to robić samodzielnie. Z takim poglądem można polemizować, ale zanim wymienimy zalety i wady wykończenia pod klucz, przyjrzyjmy się kosztom.

Za ile?

Zazwyczaj deweloperzy oferują kilka standardów wykończenia: wersję podstawową, czyli stosunkowo ubogą, z materiałami niskiej/średniej klasy, wersję podwyższoną, na którą składa się typowe wykończenie plus kilka dodatkowych elementów ekstra (np. montaż szafy wnękowej), i wreszcie wersję premium, czyli pełne wyposażenie mieszkania, włącznie z AGD, użycie wysokiej klasy materiałów itp.

Czym w zasadzie jest wykończenie "pod klucz"? Pod tym pojęciem rozumiemy mieszkanie gotowe do wprowadzenia się, wniesienia mebli i zamieszkania. Lokal ma więc zrobione ściany, podłogi, łazienkę, biały montaż, wszystkie instalacje, parapety i drzwi wewnętrzne. Taką też wersję podstawową, z materiałów niższej klasy, można zamówić u dewelopera w przeciętnej cenie 500 zł za metr kwadratowy (choć zdarzają się też oferty tańsze – od 300 zł). Tak więc do ceny 50-metrowego mieszkania powinniśmy doliczyć około 15-25 tys. zł.

Nieco wyższy standard wykończenia zazwyczaj plasuje się cenowo na poziomie 700-800 zł od metra kwadratowego. Poza standardowymi elementami, tyle że przy użyciu lepszych materiałów wykończeniowych, w grę wchodzą przeważnie takie udogodnienia, jak malowanie ścian na wybrany kolor, montaż podwieszanych sufitów w kuchni i łazience z oprawami oświetleniowymi, czasem też wykonanie zabudowy kuchennej z montażem.

dogld1x

Pakiety typu gold i ewentualne premium gold zaczynają się przeciętnie od około 1000 zł. Charakteryzują się one po prostu użyciem materiałów najwyższej jakości, konsultacjami designera wnętrz wliczonymi w cenę, czasem zakupem i montażem wyposażenia, AGD itp.

Zalety i wady wykończenia "pod klucz"

Przekonanie, że wykańczanie samemu będzie tańsze, wynika z krzywdzącego dla deweloperów założenia, że firma zawyża koszty. Czy rzeczywiście? Duży deweloper, kupujący materiały w ilościach hurtowych, może liczyć na znaczne obniżki cen u dostawców, niedostępne dla zwykłego Kowalskiego. To samo dotyczy robocizny. Firma, dla której pracuje wielu podwykonawców, na wielu kontraktach, może negocjować niższe stawki robocizny. Osoba prywatna, wzywająca do każdego elementu wykończenia innych specjalistów (od podłóg, instalacji itp.), finalnie może zapłacić znacznie więcej.

Poza tym pamiętajmy, że kosztem inwestora jest też nakład czasu i energii - potrzebny, by to wszystko spiąć. Sprawa jest znacznie bardziej przejrzysta, gdy decydujesz się na precyzyjnie określony pakiet wykończeniowy, wraz z wymienionymi elementami i materiałami.

dogld1x

Oprócz zawyżonej ceny, obawy potencjalnych odbiorców standardu pod klucz budzi ewentualna jakość wykończenia. Oczywiście wszystko zależy od solidności dewelopera, ale klient ma możliwość weryfikacji jakości zapewnionej przez firmę wykonawczą.

Informacje o standardzie wykończenia powinny być zawarte w umowie deweloperskiej, a zwłaszcza w tzw. prospekcie informacyjnym, który musi dostarczyć deweloper. Jeśli standard mieszkania odbiega od tego, co zawarto w prospekcie, należy odmówić odbioru lokalu. Nawet jednak jeśli nie zauważysz uchybień, masz możliwość dochodzenia swoich praw już po podpisaniu protokołu – na mocy rękojmi.

dogld1x

Oczywiście nie oznacza to automatycznie, że wykończenie pod klucz jest lepszą opcją niż wykańczanie samodzielne. Do wad wersji „pod klucz” można zaliczyć ograniczoną ofertę deweloperską zawartą w pakietach. Zdarza się, że klient nie ma wpływu na wiele rzeczy i musi zaakceptować zakres prac oraz użycie konkretnych materiałów, na które deweloper ma zniżki. Większy zakres swobody mają inwestorzy wykupujący droższe pakiety.

Wykańczanie samodzielnie może być też dobrym wyjściem, jeśli potrafisz zminimalizować koszty robocizny – np. gdy samodzielnie umiesz wykonać wiele prac zrobić lub masz wśród znajomych, rodziny specjalistów, którzy podejmą się tego zadania w atrakcyjnej cenie.

Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN

dogld1x

dogld1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dogld1x