Trwa ładowanie...

Wykończenie domu i mieszkania coraz droższe

Duży popyt i problemy ze znalezieniem pracowników – takie tendencje przekładają się na wzrost cen w budownictwie. Najbardziej drożeje wykończeniówka. Od czerwca usługi tego typu poszły do góry o ponad 8 proc.

Wykończenie domu i mieszkania coraz droższeŹródło: shutterstock
d3tv0be
d3tv0be

Duży popyt i problemy ze znalezieniem pracowników – takie tendencje przekładają się na wzrost cen w budownictwie. Najbardziej drożeje wykończeniówka. Od czerwca usługi tego typu poszły do góry o ponad 8 proc.

Danych na ten temat dostarcza barometr cen usług budowlanych zamieszczony na portalu Wielkiebudowanie.pl. Eksperci podkreślają, że głównym czynnikiem windującym stawki są wysokie koszty pracownicze. Co więcej – wiele wskazuje na to, że takie stawki się utrzymają.

Ile potrwa pat w wykończeniówce?

Kończące się wakacje sprawiły, że popyt na usługi ma znów tendencje do wzrostu, a firmy z powodu braku pracowników nie są w stanie wziąć większego zakresu inwestycji. Mamy więc pat, który sprzyja wyższym kosztom budowy. Nie ma już prawie specjalizacji budowlanej, która by nie podrożała znacząco w tym roku – może poza branżą murarską czy elektryczną, które w niektórych regionach są nawet tańsze w wykonaniu niż rok temu). Inwestorzy muszą być też gotowi na utrzymywanie się wyższych cen usług budowlanych w okresie zimowym. Koszty pracy znacząco raczej już nie spadną w najbliższych latach, a to podniesie na wyższy poziom średnie ceny usług budowlanych – tak komentowane są najnowsze wyniki barometru.

W ciągu ostatnich trzech letnich miesięcy (od czerwca) najbardziej w górę poszły roboty wykończeniowe we wnętrzach – o ponad 8 proc. Usługi budowlane zdrożały o blisko 5 proc., natomiast prace na zewnątrz budynków o 1,3 proc.

Szanse na spadek cen

Eksperci podkreślają, że przy bardzo wysokim popycie na razie nie ma szans na spadek cen. W tej chwili rosną głównie stawki związane z usługami glazurniczymi, białego montażu i lanych posadzek. Powoli za to spadają ceny usług malarsko-szpachlarskich, położenia paneli podłogowych. Inne prace raczej też już mają tendencję spadkową.

d3tv0be

Przykłady średnich cen netto robót wykończeniowych na podstawie barometru Wielkiebudowanie.pl: położenie parkietu – 58 zł/mkw., układanie płytek – 54 zł/mkw., montaż płyt g-k – 43 zł/mkw., gładź – 16 zł/mkw., montaż paneli – 16 zł/mkw., montaż WC – 91 zł, malowanie – 9 zł/mkw., wylewka posadzki – 13 zł/mkw.

Średni koszt budowy

Eksperci szacują obecnie przeciętny koszt budowy domu w stanie deweloperskim na 3252 zł/mkw., z czego 644 zł stanowią koszty robocizny. Cena ta obejmuje dodatkowo takie prace jak: instalacje zewnętrzne i wewnętrzne wod-kan., instalacje elektryczne zewnętrzne i wewnętrzne, tynki, posadzki, zabudowy g-k, elementy wykończeniowe: gładzie i malowanie, ocieplenia i elewacje itp. Z kolei koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym to 1875 zł/mkw., z czego ponad 500 zł to robocizna.

Złą wiadomością dla inwestorów jest również fakt, że drożeją materiały budowlane – wykończeniowe i konstrukcyjne. W ostatnim czasie wzrosły głównie ceny materiałów konstrukcyjnych oraz farb i lakierów.

d3tv0be

Dobra koniunktura w budowlance

Dane za pierwsze półrocze 2016 roku wskazują na dobrą koniunkturę w budownictwie. Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia (lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym), wzrosła w czerwcu o 27,4 proc. rok do roku i wyniosła 20 866 – podał Główny Urząd Statystyczny. Od początku roku pozwolenia na budowę objęły 98 136 mieszkań, tj. o 13,6 proc. więcej niż przed rokiem. Ponad 13 proc. więcej niż rok temu pozwoleń uzyskała branża deweloperska - 49 265.

W pierwszym półroczu rozpoczęto budowę ponad 86 tys. mieszkań, co stanowi wynik o 7,5 proc. lepszy niż rok temu. Z tego ponad 42 tysiące przypadało na budownictwo deweloperskie na sprzedaż (więcej o 6 proc. rok do roku).

Mieliśmy też do czynienia z rosnącą podażą mieszkań. Gotowych lokali oddano ponad 73,6 tys., co stanowi wynik o ponad 15 proc. lepszy niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Zwraca tu szczególną uwagę skokowy wzrost podaży deweloperskiej i spółdzielczej. Deweloperzy oddali ponad 34 700 lokali, czyli aż o 45 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei spółdzielnie dostarczyły na rynek 1003 nieruchomości. Co prawda liczba ta nie jest duża, ale wzrost w stosunku do pierwszych 6 miesięcy roku 2015 wyniósł aż 96 proc.

d3tv0be

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz budowę domu, możesz zaoszczędzić spory procent swoich wydatków już na etapie wyboru projektu lub ekipy budowlanej. Wybierz firmę, która przedstawi ci najbardziej konkurencyjną ofertę, wypełnij formularz.

Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

d3tv0be
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tv0be