Wykładzina dywanowa czy dywan - trudny wybór
Wykładzina nie jest już tańszym zamiennikiem dywanu. Wielość możliwości jej zastosowania powoduje, że coraz częściej decydujemy się na nią planując wnętrze pokoju. W ekskluzywnych pomieszczeniach do łask wracają też eleganckie dywany. Co wybrać?
Bez wątpienia najwięcej zwolenników obecnie ma „goła” podłoga. Eleganckie drewno, czy wytrzymały gres pozwala utrzymać posadzkę w czystości. Niczym nie przykryta podłoga daje nam wrażenie większej przestrzeni. Jest jednak zimna dlatego w sypialni czy pokoju dziecięcym lepszym rozwiązaniem będzie wykładzina lub dywan. Ale co wybrać?
Wykładzina daje poczucie komfortu i ciepła. Dobrze nadaje się do pomieszczeń nie narażonych zbytnio na zabrudzenia i w których występuje niska wilgotność .
Wykładzina – cała prawda
Wielość modeli wykładziny i możliwości jej zastosowania niejednokrotnie przewyższa dywan zarówno ceną, jak i jakością. Można ją dowolnie przycinać, łączyć kolory, tworząc wzory i rozmiary idealnie dopasowane do oczekiwań. Świetnie więc nadaje się np. do pokoju dziecka. Dobranie odpowiedniego wzory zamieni go w prawdziwy plac zabaw. Jeśli dodatkowo boki obszyjemy tasiemką można ją traktować jak dywan. Zwolennicy wykładzin podkreślają, że jej podstawową zaletą jest to, że pokrywa cały pokój. Nie trzeba więc stąpać po zimnych płytkach lub parkiecie. Co ważne, wykładzina idealnie kryje wszelkie niedoskonałości, ubytki w podłodze czy problemy, np. z panelami podłogowymi. Wykładzina skutecznie wycisza pomieszczenie.
Dywany
Nie zapominamy jednak o dywanach. Dziś szczególnie popularne są te duże i bardzo kolorowe, a przede wszystkim bardzo włochate. W przypadku dywanu jesteśmy skazani na pomysłowość twórców. Nie ma tu tak dużej możliwości aranżacji jak w wykładzinach. Jednak dywan służy troszkę innemu celowi niż wykładzina. Coraz częściej staje się centralnym miejscem pomieszczenia podkreślając jego wyjątkowy charakter i nadaje pomieszczeniu prestiżu. W takiej sytuacji najlepiej wyglądają jednokolorowe dywany o długim włosiu. Dywan pozwala też chronić podłogę. Wystarczy położyć go w miejscu szczególnie eksploatowanym.
Do nowoczesnego wnętrza świetnie będzie pasował dywan o geometrycznych wzorach. Dywany są również niezastąpione w dużych łazienkach i pokojach kąpielowych. Skutecznie ocieplają pomieszczenie i dają wrażenie komfortu.
Niebywałą zaletą dywanu jest łatwość czyszczenia. Można go po prostu zwinąć, zimą wymrozić na zimnym śniegu, a podłogę dokładnie wyczyścić. Wykładzina przyklejona do podłogi, nie daje takiego komfortu. Jak mówią użytkownicy wykładzin, wymagają one szczególnie dokładnej pielęgnacji. Jeśli nie będziemy jej czyścić, we włosie wejdzie kurz, którego nie będzie można łatwo wyczyścić.
Dywany nie wymagają także specjalistycznego montażu. Wystarczy je rozłożyć. Gdy się znudzą, bardzo łatwo je wymienić. W przypadku wykładziny bardzo ważne jest prawidłowe rozłożenie i przycięcie. Warto więc zlecić to specjalistom. A to kosztuje.
Zarówno wykładzina, jak i dywan mają jedna wadę – nie nadają się do pomieszczeń przechodnich takich, jak przedpokój. Tam grożą im bowiem częste zabrudzenia i wytarcia. Z tych samych powodów absolutnie nie sprawdzą się także w kuchni. Jeśli w swoim otoczeniu mamy alergików, nie kupujmy dywanów i wykładzin, a na pewno takich z długim włosiem. Bardzo łatwo gromadzi się w nich kurz i roztocza. Pod tym względem znacznie łatwiej wyczyścił „łysą” podłogę,