Trwa ładowanie...

Wykańczanie wnętrz. Co najpierw - montaż drzwi czy podłogi?

Wykańczanie wnętrz. Co najpierw - montaż drzwi czy podłogi?Źródło: Shutterstock
d1w58go
d1w58go

Remontując dom czy mieszkanie, należy pamiętać o kolejności prac wykończeniowych. Jeśli planujesz tynkowanie, kładzenie gładzi gipsowych lub wylewki, montaż drzwi wewnętrznych i podłóg koniecznie zostaw na koniec. Co najpierw: montaż drzwi czy podłogi?

Po wykończeniu ścian montujemy panele podłogowe, dopiero potem drzwi. Dzięki temu unikamy trudno usuwalnych zabrudzeń i niejednokrotnie trwałych uszkodzeń czy wręcz zniszczeń produktów. Najlepsze nawet zabezpieczenie skrzydeł drzwiowych folią malarską i taśmą może nie uchronić nas od śladów farby emulsyjnej, która jest trudna do usunięcia.

Trzeba również pamiętać, iż zarówno podłogi, jak i drzwi wymagają odpowiedniej wilgotności, dlatego nie należy prowadzić prac remontowych jednocześnie. Dla przykładu, drzwi wewnętrzne montujemy zawsze w temperaturach dodatnich powyżej 10 stopni Celsjusza i przy wilgotności nieprzekraczającej 70 proc. Zbyt duża wilgotność pojawia się np. w trakcie tynkowania, co może z kolei powodować odkształcanie paneli.

Kierując się powyższymi zasadami, eksperci firmy RuckZuck, jednej z największych w Europie sieci sprzedaży podłóg i drzwi, przygotowali wskazówki dla przygotowujących się do remontu.

Siedem kroków do nowej podłogi

  1. Pierwszy krok to decyzja o tym, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Możemy bowiem uzyskać podłogę przypominającą heblowane, surowe deski, matową, mieniącą się w zależności od kąta padania światła lub naturalną z wyraźnie widocznymi słojami drewna.
  2. Następnie precyzyjnie mierzymy pomieszczenie, w którym zamierzamy położyć panele. Musimy pamiętać, że do oszacowanego metrażu należy doliczyć ok. 10 procent paneli więcej, gdyż nawet najbardziej dokładny pomiar wnętrza nie gwarantuje wykorzystania każdej z desek w 100 proc. Dzięki tzw. zapasowi nie zabraknie materiału na żadną wnękę czy odbiegający od typowego kształt podłogi.
  3. W zależności od pomieszczenia, w którym zamierzamy ułożyć panele podłogowe, należy dopasować klasę użyteczności i ścieralności desek. Aby nie martwić się o odporność paneli, warto nabyć panele w klasie ścieralności od AC3 wzwyż.
  4. Trzeba również zwrócić uwagę na grubość wybieranych paneli. Grubość desek waha się od 6 mm do 12 mm. Im grubsze, tym bardziej stabilne i odporne na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Najczęściej spotykana grubość paneli to 8 milimetrów.
  5. Jeśli marzysz o podłodze przypominającej drewnianą, należy wybrać deski, których brzegi zostały specjalnie wyprofilowane tzw. V-fugą. Dzięki temu sprawiają wrażenie bardziej naturalnych. Większość paneli z V-fugą dodatkowo różni się od pozostałych desek rozmiarem, a niektóre mają postać płytek.
  6. Wszystkie panele można układać na ogrzewaniu podłogowym wodnym. W przypadku montażu na ogrzewaniu elektrycznym wybór paneli jest mocno ograniczony, ponieważ tylko nieliczni producenci dopuszczają taką możliwość. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed zakupem, w karcie gwarancyjnej.
  7. Kupując panele podłogowe, nie można zapomnieć także o akcesoriach, które będą niezbędne przy ich montażu. Konieczny jest zakup folii i podkładu pod panele, np. gąbki lub płyty izolacyjnej, a także listew przypodłogowych, które pozwolą na eleganckie wykończenie podłogi, a przy tym umożliwią funkcjonalne rozprowadzenie gniazdek i kabli.

A co z drzwiami? Jak szybko i bez problemów wymienić skrzydła drzwiowe?

  1. W pierwszej kolejności dokładnie mierzymy miejsce, w którym drzwi mają zostać osadzone. Możemy wymienić zarówno ościeżnicę wraz ze skrzydłem drzwiowym, jak i dopasować drzwi do futryny wcześniej już zamontowanej. Skrzydła drzwiowe możemy wybierać spośród typowych szerokości (60’, 70’, 80’, 90’) lub też zamówić te o wymiarach niestandardowych.
  2. Jeśli wymieniamy drzwi wraz z ościeżnicą, dokładnie wymierzmy również grubość muru. Do wyboru są bowiem ościeżnice stałe o szerokości 90 mm oraz regulowane o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a maksymalnym aż 640 mm (zakres ten zmienia się co 20 mm). Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie da się zamontować listew wykończeniowych czy opasek (przy prostopadłym łączeniu ścian). Ościeżnice regulowane gwarantują z kolei prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju.
  3. Ostatni krok to wybór modelu oraz dekoru skrzydła drzwiowego. Należy pamiętać, że skrzydła drzwiowe to nie wszystko, w zależności od potrzeby i rodzaju pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednie klamki, tuleje wentylacyjne czy nakładki ozdobne na zawiasy. Aby uchronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, pamiętaj także o odbojnikach.
d1w58go
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w58go