Trwa ładowanie...

Wyjątkowy kwiat, który ozdobi każde wnętrze. Czarny storczyk zachwyca

Czarny storczyk coraz częściej pojawia się w sprzedaży. Jego delikatne płatki nie są idealnie czarne – zdecydowanie bliżej im do nasyconego fioletu, ale i tak wspaniale i bardzo elegancko się prezentują. Dowiedz się, na czym polega pielęgnacja czarnego storczyka.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wyjątkowy kwiat, który ozdobi każde wnętrze. Czarny storczyk zachwycaŹródło: Shutterstock.com
d4743sb
d4743sb

Czarny storczyk – charakterystyka i cena
Czarny storczyk tak naprawdę nie jest czarny. W zasadzie jest tylko ufarbowany – te wyjątkowe kwiaty to standardowe białe storczyki Phalenopsis, które na etapie zawiązywania pąków kwiatowych lub wypuszczania pierwszej łodygi kwiatostanowej zabarwiły się na czarno. Aby płatki kwiatów miały ciemny kolor, do łodygi podaje się bezpieczny dla roślin barwnik. Dlatego też kolejne pąki, które wyrosną z nowego pędu nie będą już czarne, tylko białe. Czarny storczyk jest zatem wyjątkowy zaledwie przez kilka tygodni. Cena takiego okazu jest nieco wyższa niż standardowych egzemplarzy. Podczas gdy białe storczyki w pełnym rozkwicie można kupić za dwadzieścia złotych, czarny storczyk potrafi kosztować od 30 do 40 zł. Cena jest wyższa ze względu na jego nieszablonowość i rzadkość w sklepach.

Stanowisko
W przypadku czarnego storczyka stanowisko musi być takie samo jak w przypadku standardowych odmian. Oznacza to, że powinien stać w stałej temperaturze wyższej niż 20 stopni, w jasnym pokoju. Ważne jednakże, by na liście nie padały intensywne promienie słoneczne – roślina jest podatna na oparzenia. Storczyk powinien być wsadzony do przezroczystej lub transparentnej doniczki. Dzięki temu łatwiej będzie kontrolować stan korzeni. Doniczkę można wstawić do ozdobnej osłonki bez otworu w denku – to znacznie ułatwi pielęgnację. Koniecznością jest zastosowanie odpowiedniego podłoża – najlepiej rozdrobnionej kory sosnowe lub z innych drzew z niewielkim dodatkiem torfu. To sprawi, że korzenie będą miały lepszy dostęp do słońca i powietrza.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Pielęgnacja
Pielęgnacja czarnego storczyka jako kwiatu doniczkowego nie jest trudna. Należy tylko dobrze przypatrywać się roślinie – ona sama komunikuje, czego jej potrzeba. Jeśli korzenie są białe i pomarszczone, oznacza to, że czas na podlewanie. Dopóki są zielone i gładkie, roślina nie potrzebuje wody. Podlewanie powinno polegać na zanurzeniu doniczki ze storczykiem w misce z wodą lub przelewaniu rośliny przez 10-15 minut. Potem należy pozostawić ją do odsączenia. Nawet po odstawieniu na stałe miejsce warto skontrolować, czy przypadkiem w osłonce nie gromadzi się woda. Jeśli tak, należy ją wylać. Storczyki lubią mieć wilgotne podłoże, ale jeśli ich korzenie będą zbyt długo stały w wodzie, zaczną gnić.

Nawożenie
Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji jest nawożenie. W sklepach ogrodniczych znajdziesz dziesiątki różnych preparatów nawozowych przeznaczonych do orchidei. Żel, proszek, spryskiwacz, płyn, pałeczki i granulki… Jest tego naprawdę mnóstwo. W zasadzie nie ma znaczenia, na które z nich się zdecydujesz, sprawdź jednak, czy jest to preparat wieloskładnikowy i stosuj się dokładnie dawkowania. Nawożenie przeprowadza się wyłącznie tuż przed kwitnieniem i w jego trakcie – później roślina potrzebuje spoczynku i na sześć tygodni zaprzestaje się podawania preparatu.

d4743sb

Jeżeli zainteresował cię czarny storczyk – sprawdź również inne propozycje storczyków na Fajnym Ogrodzie.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4743sb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4743sb