Trwa ładowanie...
ycipk-1qek2d

Wyjątkowe kieliszki do wina. Jak zadowolić konesera

Każdy rodzaj wina wymaga kieliszków w innym kształcie. Forma kieliszków została dobrana tak, aby pozwalała jak najlepiej wyeksponować bukiet zapachowy i smakowy danego wina. Łatwo się jednak tłuką (często tracą nóżki w zmywarce) i zawsze ich za mało. Są więc są idealnym prezentem zarówno dla miłośników pięknej zastawy stołowej, jak i dla osób, które po prostu lubią wino.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczególnie ceniony jest czeski kryształ
Szczególnie ceniony jest czeski kryształ (Shutterstock.com)
ycipk-1qek2d

Czerwone wina, a także te wieloletnie, zwykle mają intensywny zapach, potrzebują kieliszków większych i szerszych, tak by powietrze miało ułatwiony dostęp do powierzchni trunku, co zapewnia właściwą intensywność aromatu. Białe wina są zdecydowanie łagodniejsze w smaku i zapachu, więc kieliszki do nich powinny być wyższe i węższe, bo to umożliwia kumulację aromatu.

Kupując kieliszki na prezent pamiętaj, że powinny być zrobione z przezroczystego szkła. Tylko wówczas można właściwie wyeksponować kolor trunku. Szkło powinno być na tyle cienkie, by z łatwością można było ogrzać trunek w dłoni i rozkoszować się pełnią jego aromatu.

ycipk-1qek2d

Nóżka musi być długa, by wygodnie było trzymać kieliszek w dłoni i nie ogrzewać trunku, gdy jego temperatura jest już odpowiednia. Z kolei sam kielich powinien być na tyle szeroki, by można zakręcić trunkiem w środku i wydobyć z niego całą woń.

Wino białe

Kieliszek do białego wina powinien być smukły. Sama czasza kształtem ma przypominać kwiat tulipana i dobrze jest, gdy jej brzegi rozchylają się lekko. Białe trunki wymagają nieco mniejszych kieliszków niż wina czerwone z uwagi na ich znacznie delikatniejszy aromat. Z dużego kieliszka ten zapach mógłby zbyt szybko się ulotnić lub rozproszyć.

ycipk-1qek2d

Wino czerwone

Ten rodzaj wina wymaga nieco innego kieliszka. Jego czasza powinna zwężać się lekko ku górze, więc będzie bardziej pękata niż w kieliszku do białego wina. Dzięki temu intensywny aromat czerwonego wina jest znacznie lepiej wyeksponowany.

Wina musujące i szampany

Kieliszki to tego typu trunków muszą być wysokie, smukłe i najlepiej, gdy zwężają się ku górze. To umożliwia obserwację musowania wina oraz powoduje, że bąbelki nie uciekną zbyt szybko.

ycipk-1qek2d

Kryształ

W kryształowym kieliszku każdy rodzaj wina prezentuje się świetnie. Mogą one być zarówno rzeźbione, jak i gładkie. Szczególnie ceniony na świecie jest czeski kryształ, do produkcji którego wykorzystuje się znakomitej jakości piasek z Moraw i Czech.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1qek2d

ycipk-1qek2d
ycipk-1qek2d