Wyjątkowe elewacje. Tych domów nie zapomnisz
23.09.2017 | aktual.: 25.09.2017 17:04
Elewacja domu z charakterem wyróżnia budynek na tle otoczenia, a zarazem harmonijnie wpisuje go w krajobraz. Jakie elewacje podobają nam się najbardziej? Które materiały elewacyjne cieszą się największym powodzeniem wśród budujących? Odpowiedzi znajdziesz w rankingu najpiękniejszych elewacji zewnętrznych 2013. Który dom podoba ci się najbardziej?
Wśród elewacyjnych hitów na pierwszym miejscu pod względem popularności od kilku lat pozostają deski elewacyjne, które prezentują się efektownie i szlachetnie. Ponadto można nimi wykończyć każdy rodzaj ścian. Warunkiem trwałej elewacji drewnianej jest jednak wybór odpowiedniego gatunku, jego właściwe zabezpieczenie i montaż. Na elewacjach polskich domów spotyka się przeważnie szalówki świerkowe, sosnowe oraz modrzewiowe. Doskonale wygląda połączenie na elewacji domy drewna z kamieniem lub cegłą.
Cegła i klinkier
Elewacje z cegły - czy to klinkierowej, licowej czy silikatowej - są piękne i ponadczasowe. Efektownie wyglądają zarówno, gdy pokrywają całą elewację, jak również na fragmentach ścian (na przykład jako opaski wokół okien oraz drzwi czy pomysł na wykończenie cokołu). Cegły na elewację przyjmują formę cegieł, beleczek, płytek i płyt - różnią się one wymiarami, kolorami oraz sposobem ukształtowania lica, dzięki czemu można je dopasować do fasady w dowolnym niemal stylu.
Kamień dekoracyjny
Kamień dekoracyjny zastosowany na fasadzie domu wywołuje wrażenie solidności i elegancji. Być może dlatego wykonane z niego płytki (w domu na zdjęciu wykorzystano takie, które naśladują starą cegłę belgijską) zyskują coraz większą popularność na elewacjach domów. Doceniają je przede wszystkim zwolennicy domów inspirowanych stylem malowniczej zabudowy spotykanej na angielskiej prowincji. Podobnie jak cegła przełamują gładką fakturę elewacji.
Z widokiem
Powszechnie wiadomo, że największym atutem domu jest jego lokalizacja, dlatego najbardziej podobają nam się przeważnie budynki położone nad wodą lub w lesie. W tym wypadku na przyjazny odbiór domu wpływa nie tylko czerwona elewacja z cegły, lecz także półokrągły taras, z którego rozciąga się urokliwy widok na oczko wodne. Równie estetycznie prezentuje się tradycyjny dwuspadowy dach.
Otwiera dom na otoczenie
Jak stworzyć elewację, której wszyscy będą ci zazdrościć? Otwierając dom na otoczenie! Wydaje się on wówczas znacznie bardziej przyjazny i gościnny. Z otaczającą przyrodą można go powiązać na przykład poprzez przeszklony ogród zimowy, który przeważnie służy jako oranżeria pełna egzotycznych roślin, może też jednak pozyskiwać energię słoneczną, przyczyniając się tym samym do oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Żółta cegła
Wśród elewacyjnych hitów nie mogło zabraknąć domów inspirowanych podróżą na południe Europy - pełnych nasyconych barw i architektonicznych rozwiązań typowych dla tamtego regionu. Ciepłe barwy na elewacji domu łagodzą tęsknotę za ciepłem i słońcem. Ciekawym pomysłem na elewację w stylu południowym jest np. żółta cegła.
Emanuje ciepłem
Za co kochamy drewniane domy? Za to, że emanują ciepłem, jakie dają tylko naturalne materiały, i zapewniają przyjazny mikroklimat, a przy tym tworzą ekologiczne miejsce do życia. Drewno jako budulec cenione jest nie tylko za trwałość i przytulność, lecz także za ciekawy rysunek, który chętnie wykorzystuje się na elewacji domu, lecz także na tarasie oraz we wnętrzach.
Z prefabrykatów
Architekci pytani o to, jak w minionych latach rozumiano modną architekturę domów jednorodzinnych, odpowiadają przeważnie, że był to trend, w którym estetyce towarzyszy funkcjonalność i łatwość realizacji inwestycji. Wszystkie te potrzeby współczesnych inwestorów spełnia miniaturowy dom Passion Group o powierzchni 40 metrów kwadratowych zaprojektowany przez estońską pracownię Architect 11 i Eero Endjarę. Ponieważ został wykonany z prefabrykatów, jest wyjątkowo łatwy do zbudowania. Można go wznieść zaledwie w dwa dni!
Odpowiedni cokół
Patrząc na ładną elewację, dostrzegamy przede wszystkim jej harmonijną kompozycję - ramę, jaką tworzy odpowiednio dobrany cokół wraz z wyrazistym dachem. Wysokość poszczególnych elementów architektonicznych jest wówczas proporcjonalna do wysokości ścian oraz dachu. Konsekwentne zastosowanie zasady spójności zakorzenionej w tradycji architektonicznej daje zawsze dobry efekt.
Dla domu energooszczędnego
Najgłośniejszym trendem ostatnich lat jest budownictwo energooszczędne bazujące na wyborze możliwie najmniejszej, choć komfortowej powierzchni domu. Budynki o zwartej bryle cechują się niższym zapotrzebowaniem na energię niż te o rozbudowanej formie, przeważnie rezygnuje się w nich także z piwnic oraz poddaszy, wybierając proste dwuspadowe dachy oraz maksymalnie duże przeszklenia na elewacji południowej.
Przyjazna dla otoczenia
Wśród najpopularniejszych elewacji znajdują się także nagrodzone w wielu konkursach udane przykłady współczesnej architektury domów jednorodzinnych. Do takich należą sąsiedzkie domy w Rybniku. Wyróżniają się na tle podmiejskiej zabudowy, ale jednocześnie harmonijnie wpisują się w otaczający krajobraz, udowadniając, że nowoczesna architektura może być przyjazna dla otoczenia.