Trwa ładowanie...

Wygodny fotel do czytania lub drzemki. Jaki model wybrać?

Wygodny fotel wypoczynkowy to jeden z najważniejszych mebli w salonie. Musi więc być nie tylko elegancki, ale też funkcjonalny. Na jakie cechy warto zwracać uwagę przy wyborze?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wygodny fotel do czytania lub drzemki. Jaki model wybrać?Źródło: Shutterstock.com
d16o0xo

Wygodny fotel - ergonomia

Fotel to zakup na lata, więc musi być nie tylko porządnie wykonany, ale też wygodny. Ma służyć do odpoczynku, oglądania telewizji, czytania książek czy swobodnej rozmowy z gośćmi i być świetnym dopełnieniem całego przytulnego wnętrza, nie tylko salonu, ale też sypialni czy nawet balkonu.

W wyborze fotela liczy kształt i wielkość poszczególnych elementów, co ma służyć naszemu kręgosłupowi. Minimalna głębokość siedziska powinna wynosić ok. 40 cm (oczywiście im szersze, tym lepsze dla naszej wygody), a opacie, które pozwoli komfortowo rozłożyć plecy oraz kark, powinno być jak najwyższe, ok. 70 cm. Warto też zwracać uwagę na miękkość siedziska, które powinno umożliwić zagłębienie się na ok. 2-3 cm.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wygodę zapewnią także podłokietniki, które zdejmą część ciężaru ciała z kręgosłupa na przedramiona, a także podnóżek, dzięki któremu zmniejszymy obciążenie nóg. Podnóżek można kupić osobno, ale można go też dostać w zestawie razem z fotelem.

Wygodny fotel - materiał i funkcjonalność

Oprócz kształtu i odpowiedniego wyprofilowania liczy się też materiał, który zapewni elastyczność i dobrze dopasuje się do krzywizny ciała. Najczęściej stosuje się tkaninę i skórę, zarówno naturalną, jak i eko. Tkanina (bawełna, mikrofibra, welur itp.) jest miękka i bardzo przytulna, niemniej łatwo zbiera kurz i wymaga cyklicznego czyszczenia. Skóra naturalna zaś jest łatwa w czyszczeniu i bardzo trwała. Jej wadą jest jednak dość wysoka cena. Alternatywą może być skóra ekologiczna, która bardzo przypomina skórę naturalną i jest od niej tańsza.

Jeśli wymagamy do fotela nieco więcej, możemy wybrać model z funkcją relaksu, który zawiera np. rozkładany podnóżek, regulację kąta nachylenia zagłówka czy regulację kąta nachylenia oparcia. W sklepach można dostać także fotel do masażu, który ukoi zmęczone plecy po ciężkim dniu.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d16o0xo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16o0xo