Trwa ładowanie...
d3qcbza

Wygodny fotel do czytania lub drzemki. Jaki model wybrać?

Wygodny fotel wypoczynkowy to jeden z najważniejszych mebli w salonie. Musi więc być nie tylko elegancki, ale też funkcjonalny. Na jakie cechy warto zwracać uwagę przy wyborze?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fotel powinien pasować do wystroju wnętrza
Fotel powinien pasować do wystroju wnętrza (Shutterstock.com)
d3qcbza

Wygodny fotel - ergonomia

Fotel to zakup na lata, więc musi być nie tylko porządnie wykonany, ale też wygodny. Ma służyć do odpoczynku, oglądania telewizji, czytania książek czy swobodnej rozmowy z gośćmi i być świetnym dopełnieniem całego przytulnego wnętrza, nie tylko salonu, ale też sypialni czy nawet balkonu.

W wyborze fotela liczy kształt i wielkość poszczególnych elementów, co ma służyć naszemu kręgosłupowi. Minimalna głębokość siedziska powinna wynosić ok. 40 cm (oczywiście im szersze, tym lepsze dla naszej wygody), a opacie, które pozwoli komfortowo rozłożyć plecy oraz kark, powinno być jak najwyższe, ok. 70 cm. Warto też zwracać uwagę na miękkość siedziska, które powinno umożliwić zagłębienie się na ok. 2-3 cm.

Shutterstock.com

Wygodę zapewnią także podłokietniki, które zdejmą część ciężaru ciała z kręgosłupa na przedramiona, a także podnóżek, dzięki któremu zmniejszymy obciążenie nóg. Podnóżek można kupić osobno, ale można go też dostać w zestawie razem z fotelem.

Wygodny fotel - materiał i funkcjonalność

Oprócz kształtu i odpowiedniego wyprofilowania liczy się też materiał, który zapewni elastyczność i dobrze dopasuje się do krzywizny ciała. Najczęściej stosuje się tkaninę i skórę, zarówno naturalną, jak i eko. Tkanina (bawełna, mikrofibra, welur itp.) jest miękka i bardzo przytulna, niemniej łatwo zbiera kurz i wymaga cyklicznego czyszczenia. Skóra naturalna zaś jest łatwa w czyszczeniu i bardzo trwała. Jej wadą jest jednak dość wysoka cena. Alternatywą może być skóra ekologiczna, która bardzo przypomina skórę naturalną i jest od niej tańsza.

Jeśli wymagamy do fotela nieco więcej, możemy wybrać model z funkcją relaksu, który zawiera np. rozkładany podnóżek, regulację kąta nachylenia zagłówka czy regulację kąta nachylenia oparcia. W sklepach można dostać także fotel do masażu, który ukoi zmęczone plecy po ciężkim dniu.

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza