Wygodne schody w domu: wymiary stopni, wykończenie
Schody drewniane, betonowe, kamienne, metalowe czy może szklane? Niezależnie, co wybierzesz, schody w domu przede wszystkim muszą być komfortowe, praktyczne i bezpieczne. Przeczytaj i sprawdź, czy twoje schody spełniają te warunki.
23.12.2013 11:14
Schody drewniane, betonowe, kamienne, metalowe czy może szklane? Niezależnie, co wybierzesz, schody w domu przede wszystkim muszą być komfortowe, praktyczne i bezpieczne. Przeczytaj i sprawdź, czy twoje schody spełniają te warunki. Schody w domu: podstawowe wymiary
Wygodne schody to takie, których wymiary podstawowe odnoszą się do długości kroku. Dorosły człowiek robi krok długości ok. 63 cm, dlatego jest to wartość wyjściowa. Podstawową zasadą konstrukcji schodów jest więc równanie: dwie wysokości stopnia i jedna szerokość stopnia muszą się sumować do przeciętnej długości kroku.
Im wyższy stopień, tym krótsza stopnica i na odwrót, przy czym wysokość stopnia nie może przekraczać 19 cm (w budynkach użyteczności publicznej nawet 16 cm). Szerokość stopni może mieć od 25 do 28 cm, co odpowiada przeciętnej długości stopy dorosłej osoby.
Pamiętajmy, że wysokość stopni musi być jednakowa, gdyż nawet niewielkie różnice mogą spowodować, że będzie się trudno korzystało ze schodów w domu i nietrudno będzie o potknięcie.
Wygodne schody w domu mają nieparzystą liczbę stopni. Minimalnie mogą mieć ich 3, a maksymalnie 17, dłuższe będą zbyt męczące. Jedna osoba wchodząca potrzebuje minimum 80 cm szerokości, a dwoje wymijających się ludzi wymaga już co najmniej 110 cm. Schody o szerokości 125 cm będą ze wszech miar komfortowe.
Aby nie trzeba było się schylać, sufit klatki schodowej powinien znajdować się na wysokości powyżej 2 m nad schodami. Dodatkowo balustrada powinna mieć wysokość 90 cm liczoną od przedniej krawędzi stopnia. Jeśli szerokość schodów w domu ma więcej niż 1,5 m, balustrady należy umieścić po obu ich stronach.
Schody kręte
Schody dłuższe niż 17-stopniowe muszą być wyposażone w spocznik (platformę), co czyni je już zabiegowymi lub dwubiegowymi. Schody wielobiegowe zajmują najwięcej miejsce w domu i wymagają dość dużej klatki schodowej. Aby zaoszczędzić miejsce, wykorzystuje się schody kręcone, czyli takie, w których szerokość stopnia jest mniejsza po wewnętrznej stronie, a większa po zewnętrznej. Najwygodniejsze w tej konstrukcji będą stopnie o szerokości 25-39 cm mierzonej na środku ich powierzchni.
Najczęściej wykorzystuje się stopnie ażurowe, a nie pełne, co dodaje lekkości i nie ogranicza wizualnie wnętrza. Takie rozwiązanie oznacza dużą oszczędność powierzchni, jednak nie należy do najwygodniejszych. Schody kręte nie sprawdzą się raczej na często uczęszczanych traktach i w domach, gdzie są małe dzieci.
Czym wykończyć schody w domu?
Schody w domu przede wszystkim muszą być wykończone materiałem bezpiecznym, tworzącym antypoślizgową powierzchnię. Dlatego nawet jeśli zdecydujemy się na stopnice drewniane pokryte lakierem, metalowe, z płyt kamiennych, płytek ceramicznych, gresu czy tafli szkła, konieczne jest zastosowanie nakładek lub naklejek uniemożliwiających poślizgnięcie się. Istnieją też preparaty antypoślizgowe, które stworzą na stopniach wyhamowującą powłokę.