Trwa ładowanie...

Wygodne mieszkanie - jak je urządzić?

Zapachy z kuchni w całym domu, nieprzytulna strefa odpoczynku, niewygodne przejścia pomiędzy pokojami czy niewiele miejsca na przyjęcie gości - to główne problemy osób mieszkających w niepraktycznie urządzonej przestrzeni. Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie, aby dodatkowo wprowadzić do niego niebanalną estetykę i elementy nowoczesne przy zachowaniu pełnej wygody? Oto najważniejsze zasady.

Share
Wygodne mieszkanie - jak je urządzić?
Źródło: Shutterstock
d2jffxo

Zapachy z kuchni w całym domu, nieprzytulna strefa odpoczynku, niewygodne przejścia pomiędzy pokojami czy niewiele miejsca na przyjęcie gości - to główne problemy osób mieszkających w niepraktycznie urządzonej przestrzeni. Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie, aby dodatkowo wprowadzić do niego niebanalną estetykę i elementy nowoczesne przy zachowaniu pełnej wygody? Oto najważniejsze zasady.

Nawet małe mieszkanie kryje w sobie potencjał. Nieraz wystarczy rozplanować przestrzeń za pomocą stosunkowo niedrogich, lecz funkcjonalnych elementów, jak odpowiednio ulokowana szafa, regał lub parawan, czasami jednak wygodne wnętrza wymagają bardziej zaawansowanych podziałów: ścianek działowych, drzwi podwieszanych lub przesuwnych, które zadbają o odpowiedni klimat w mieszkaniu. – Nawet przy aranżacji wnętrz niewielkiego mieszkania warto pamiętać o podziale strefowym. W domu powinna znajdować się strefa dzienna (salon), nocna (sypialnia) oraz miejsce na kuchnię, a także - w zależności od możliwości przestrzennych - jadalnia – informuje Monika Szczęsny, projektantka firmy Komandor.

Wygodne mieszkanie: drzwi przesuwne

– Choć drzwi przesuwne utożsamiane są głównie z zabudową szaf oraz garderób, nie jest to ich jedyna funkcja. Tego typu rozwiązanie doskonale sprowadzi się również w niestandardowych aranżacjach, np. do wydzielenia przestrzeni kuchenno-jadalnianej, salonowo-sypialnianej czy sypialniano-garderobianej – dodaje Monika Szczęsny. Tego typu rozwiązanie nie zabiera dodatkowej przestrzeni, a wybór materiałów, z których mogą być wykonane drzwi, jest niemal nieograniczony. Teoretycznie ciężkie drzwi bez problemu płynnie przesuwają się po systemach prowadnic górnych i dolnych.

Jeśli kuchnia ma charakter otwarty, ale jednocześnie chcesz zachować podział między nią a jadalnią, warto przemyśleć, jak funkcjonalnie wydzielić obie strefy. W tym przypadku sprawdzą się drzwi podwieszane lub przesuwne. Dzięki nim możesz podzielić jedno większe pomieszczenie na dwa mniejsze z określonymi funkcjami. Po otwarciu drzwi kuchnia może stanowić część większej całości, tj. tworzyć przestrzeń otwartą połączoną z salonem, lub z drugiej strony stworzyć osobne, zamknięte pomieszczenie odpowiednie podczas przygotowywania posiłków.

d2jffxo

Wygodne mieszkanie: drzwi podwieszane

– Drzwi podwieszane są idealne, jeśli chodzi o możliwości oddzielenia dwóch pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu wygodnego przejścia między nimi. Nie wymagają montowania prowadnicy dolnej, a zatem nie ingeruje się w strukturę podłogi i jej wygląd. Tego rodzaju rozwiązanie jest dobrym sposobem aranżacji wnętrz, umożliwiającym powiększanie lub zmniejszanie przestrzeni – komentuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor. Wypełnienia drzwi mogą być różne po obu stronach - te oddzielające sypialnię i salon czy kuchnię i jadalnię mogą być z jednej strony wypełnione płytą, a z drugiej lacobelem - rodzajem szkła pokrytego lakierem w różnorodnych kolorach. Z drugiej strony wypełnienie może być jednolite, ale jednocześnie oryginalne, np. może to być lustro, które optycznie powiększy dzieloną przestrzeń. Z kolei zastosowanie szyby mlecznej oddzielającej wnękę spiżarnianą pozwoli mieć kontrolę nad zawartością schowka, a jednocześnie ukryć możliwy nieporządek przed oczyma gości.

Wygodne mieszkanie: ważne strefy

W każdym mieszkaniu musi się również znaleźć miejsce, w którym możesz odpoczywać, spędzać czas z rodziną lub przyjmować gości. Zaszczyt ten przypada zazwyczaj salonowi. Przestrzeń ta powinna być przestronna, a zarazem przytulna. – Jeśli salon jest połączony z holem lub innym pokojem, możesz sprawić, że główny pokój będzie pełnił nowe funkcje. W połączeniu z jadalnią stworzy miejsce otwarte dla gości, a w przypadku połączenia z korytarzem ułatwi poruszanie się głównymi przejściami – informuje projektantka Monika Szczęsny.

W niektórych przypadkach sprawdzi się również oddzielenie stref stylowym regałem z książkami, a nawet oryginalnym parawanem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet ze względu na budowę. Składa się z kilku połączonych ze sobą części, dzięki czemu można go składać, a co najważniejsze – bardzo łatwo można go przenieść w inne miejsce. Producenci oferują ogromny wybór tego typu akcesoriów.

Wiele pań domu marzy o oddzielnej garderobie. Nie w każdym mieszkaniu jednak jest to możliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń. Zdarza się jednak, że wystarczy oddzielić przestrzeń, w którym znajdują się ubrania, od miejsca, w którym śpisz. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem byłoby oddzielenie tych dwóch obszarów szafą bądź regałem, gdzie znajdują się ubrania.

d2jffxo

Podziel się opinią

Share
d2jffxo
d2jffxo