Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
sypialnia
23-10-2013 12:47

Wygodne łóżko, czyli jakie? Przeczytaj, zanim kupisz materac

Łóżko to najważniejszy mebel w domu - spędzamy w nim średnio 25 lat życia. Aby zapewniało wygodny odpoczynek, wybierz odpowiedni materac. To, na czym śpisz, jest równie ważne jak to, jak długo śpisz. Radzimy, jak wybrać łóżko i materac dostosowany do potrzeb.

Wygodne łóżko, czyli jakie? Przeczytaj, zanim kupisz materacŹródło: Janpol
dqu491m

Łóżko to najważniejszy mebel w domu - spędzamy w nim średnio 25 lat życia. Aby zapewniało wygodny odpoczynek, wybierz odpowiedni materac. To, na czym śpisz, jest równie ważne jak to, jak długo śpisz. Radzimy, jak wybrać łóżko i materac dostosowany do potrzeb. Materac - informacje podstawowe

Materac wymienia się co 5, a nawet 8 lat, dlatego warto postawić sobie za cel zakup modelu idealnego. Najpopularniejsze są materace lateksowe, piankowe, bonnelowe i kieszeniowe.

Zdarza się także, że jeden materac łączy w sobie różne rodzaje materiałów. I tak - dla alergików najlepsze są materace lateksowe, które za sprawą porowatej struktury gwarantują doskonałą cyrkulację powietrza, a tym samym zapobiegają rozwojowi bakterii. Dobrze dopasowują się do ułożenia ciała, a tym samym zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa. Z kolei materace kieszeniowe polecane są do łóżek podwójnych. Dzięki niezależnie pracującym sprężynom jedna osoba nie odczuwa ruchów i zmian pozycji partnera.

dqu491m

Jak sprawdzić, czy materac jest dobry?

– Trzeba pamiętać, że nie istnieje jeden materac, który byłby idealny dla każdego – zaznacza Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. – Chcąc przekonać się, że upatrzony materac jest w sam raz dla nas, trzeba się na nim położyć i sprawdzić, czy jest nam wygodnie.

Warto też wykonać szybki test. W pozycji na boku sprawdź, czy kręgosłup układa się w linii zbliżonej do prostej, a leżąc na plecach, upewnij się, czy bez trudu udaje ci się wsunąć pod plecy rozłożoną dłoń. Jeśli tak, zbliżasz się do podjęcia decyzji o kupnie materaca idealnego dla ciebie.

Leżeć wygodnie

Jeśli materac ma służyć bez zarzutu, materac musi… wygodnie leżeć. Dzięki temu w pełni wykorzystasz jego możliwości. Gdy już zdecydujesz, na czym będziesz spać, warto pomyśleć o odpowiednim stelażu. Amortyzuje on siłę nacisku, dzięki czemu pozwala na optymalne dopasowanie się materaca do kształtu ciała.

Stelaż zapewnia też odpowiednią wentylację materaca, co zapobiega namnażaniu się w nim bakterii i roztoczy. Ma to kolosalne znaczenie - podczas 7 lat użytkowania materaca przekazujemy mu około 2000 litrów płynów ustrojowych. Jeśli zatem zrezygnujesz ze stelaża i położysz materac bezpośrednio na podłodze, nie tylko możesz doprowadzić do jego odkształcenia, ale też znacząco ułatwisz zadanie groźnym drobnoustrojom.

dqu491m

- Wybierając stelaż, trzeba pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Materace, które dopasowują się do kształtu ciała, czyli modele kieszeniowe, lateksowe lub termoelastyczne, powinny znajdować się na stelażach sprężynujących, najlepiej takich, w których odległość między listewkami nie przekracza 4 cm – podkreśla Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol.

Pokrowiec na materac

Dopełnieniem idealnego łóżka stworzonego przed duet: stelaż plus materac jest pokrowiec. Tu wybór jest niemal nieograniczony. Są np. pokrowce, które chronią przed rozwojem bakterii i niwelują zapachy towarzyszące rozwojowi drobnoustrojów (idealne dla alergików), ale też takie uszyte z dzianiny odprowadzającej z ciała nagromadzone ładunki elektryczne, co pomaga zapewnić spokojny sen.

Najważniejszą cechą pokrowca godnego uwagi jest możliwość prania w pralce, ułatwia to bowiem zachowanie higieny. Warto na to zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowych, bo dzięki temu łóżko będzie dłużej służyło.

dqu491m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqu491m