Trwa ładowanie...

Wygodne i przyjemne odkurzanie? To możliwe tylko z tym sprzętem

Nikt nie ukrywa, że robienie porządków to dla wielu osób bardziej męczący obowiązek niż relaksująca przyjemność. Niezależnie od wybranej strony barykady warto dbać przede wszystkim o własny komfort. Klasyczne odkurzacze składają się aż z trzech elementów i na dodatek często wymagają schylania się. Na szczęście jest alternatywa w postaci odkurzaczy pionowych.

Odkurzacz pionowy znacznie ułatwia sprzątanie Odkurzacz pionowy znacznie ułatwia sprzątanie Źródło: Adobe Stock, fot: ©mirage_studio - stock.adobe.com
d31efim
d31efim

Odkurzacz w obecnie znanej nam formie został opracowany w 1869 r. przez Ivesa McGaffey'a z Chicago. Od tego czasu oczywiście zmieniały się kształty i zastosowane technologie, ale pomysł został ten sam - oto mamy główną jednostkę z silnikiem i pojemnikiem na kurz, a następnie elastyczną rurę, do której jest przyczepiona plastikowa stanowiąca podparcie dla użytkownika. Pierwsze odkurzacze pionowe pojawiły się niewiele później, bo na początku XX w.

Jak wybrać odkurzacz pionowy?

Najpierw należy ustalić sposób zasilania, ponieważ na rynku są zarówno odkurzacze wymagające podłączenia do gniazdka, jak i takie zasilane akumulatorem. W przypadku tych drugich należy zwrócić uwagę na deklarowany czas pracy i dobrać rozwiązanie odpowiednie do metrażu mieszkania lub domu. Druga kwestia to oczywiście moc i tutaj nie musimy mówić, że im jest ona wyższa, tym lepiej odkurzacz będzie zbierał kurz i inne nieczystości.

Kolejna kwestia to magazynowanie brudu, a więc wybór pomiędzy pojemnikiem a workiem. Najczęściej spotkacie to pierwsze, choć nie zawsze opróżnianie pojemnika jest przyjemne dla alergików. Ratunkiem jest wybór urządzenia z filtrem wodnym, który zapobiega unoszeniu się kurzu po otwarciu pojemnika. Wreszcie mamy wagę i poziom hałasu, które bezpośrednio wpływają na komfort pracy.

Funkcje dodatkowe

Skoro już omówiliśmy podstawy, to warto przyjrzeć się funkcjom dodatkowym oferowanym przez odkurzacze pionowe. Najpopularniejsza z nich to elektroszczotka, w której wałek jest napędzany energią elektryczną, a więc końcówka ta pracuje wraz z silnikiem. Elektroszczotka poradzi sobie m.in. z sierścią zwierząt i oferuje wysoką wydajność w przypadku zbierania kurzu. Kolejna funkcja to odłączany odkurzacz ręczny, dzięki któremu dotrzecie do najtrudniej dostępnych miejsc, a także można go używać np. do odkurzania kanap i foteli. Trzecia często spotykana opcja to czyszczenie na mokro. Często działa to tak, że montuje się specjalną nakładkę mopującą i odkurzacz najpierw zbiera kurz, a zaraz po tym myje podłogę. Wśród często spotykanych funkcji są też regulacja mocy ssania czy lampa UV do usuwania bakterii i roztoczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31efim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d31efim