Trwa ładowanie...

Wygodne i miękkie fotele biurowe. Sprawdź, jakie wybrać

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji niezbyt dobrze wpływa na postawę, dlatego wybór odpowiedniego fotela biurowego jest kwestią kluczową. Zobacz, na jakie elementy warto zwracać uwagę przy kupnie.

Wygodne i miękkie fotele biurowe. Sprawdź, jakie wybraćŹródło: iStock.com, fot: IPGGutenbergUKLtd
d3ixr00
d3ixr00

Fotel biurowy – oparcie i podłokietniki

Odpowiedni fotel biurowy powinien mieć oparcie dostosowane kształtem do naturalnej krzywizny kręgosłupa. W przeciwnym razie nie będzie dostatecznie odciążało mięśni i spowoduje pogłębianie lub spłycenie tychże krzywizn. Dobrze jest więc, jeśli znajdzie się w nim ruchome podparcie lędźwiowe oraz regulowane podparcie głowy, które można dostosować do wzrostu użytkownika. Optymalne oparcie powinno być również nieco odchylone, najlepiej o 10-15 stopni.

Podłokietniki to kolejny istotny element, gdyż ich rolą jest ustabilizowanie rąk podczas pracy. Również powinny mieć regulowaną wysokość, najlepiej w zakresie od 19 cm do 25 cm nad siedziskiem.

Fotel biurowy – wysokość

Fotel biurowy powinien mieć również regulowaną wysokość, która pozwoli postawić stopy na podłodze i zgiąć kolana pod kątem 90 stopni. Regulacja powinna mieścić się w przedziale od 40 do 50 cm od podłogi. Jeśli siedzisko jest położone zbyt nisko albo zbyt wysoko, wtedy ciężar nie jest prawidłowo rozłożony wzdłuż kręgosłupa, a to może powodować dyskomfort i ból.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Fotel biurowy – siedzisko

Odpowiednie siedzisko powinno być miękkie i niezbyt głębokie. W modelach wyższej klasy istnieje możliwość jego regulacji, co pozwala na dostosowanie do kształtu ciała (większa przestrzeń między oparciem a siedziskiem dla osób masywniejszych, mniejsza przestrzeń dla osób szczuplejszych). Materiał, z jakiego siedzisko jest wykonane, to już najczęściej kwestia drugorzędna, przy czym najłatwiejsze w czyszczeniu są modele ze skóry, jednak te utrudniają odpływ ciepła. Modele wykonane z tkaniny działają odwrotnie: lepiej wentylują, jednak trudniej jest je utrzymać w odpowiedniej czystości.

d3ixr00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ixr00