Trwa ładowanie...

Wygląda jak pralka, chociaż nią nie jest. Dla kogo suszarka automatyczna?

Suszarki automatyczne, choć nie są zbyt popularne, oszczędzają czas i miejsce w domu. Dzięki nim można szybko wysuszyć tkaniny i odświeżyć ubrania. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze modelu dla siebie? Dla kogo suszarka będzie najlepszym rozwiązaniem?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wygląda jak pralka, chociaż nią nie jest. Dla kogo suszarka automatyczna?Źródło: iStock.com
dw2qmon
dw2qmon

Typy suszarek

Suszarki przypominają wyglądem pralki. Ich głównym zadaniem jest wysuszenie tkanin różnego typu i odświeżenie ubrań, które chcemy założyć drugi lub trzeci raz.

Suszarki rozróżniamy przede wszystkim pod względem sposobu suszenia, czyli na kondensacyjne oraz ewakuacyjne. Suszarki kondensacyjne zbierają wodę w specjalnych pojemnikach, które należy opróżniać (albo nie, jeśli suszarka jest podłączona do instalacji wodno-ściekowej). Suszarki ewakuacyjne z kolei wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularne.

Prócz suszarek ładowanych od frontu znajdziemy także urządzenia ładowane od góry. Suszarki ładowane od frontu dzieli się dodatkowo na urządzenia do zabudowy oraz urządzenia wolnostojące.

Ważne parametry

Jest wiele ważnych cech, na które trzeba zwracać uwagę podczas zakupu suszarki. Prócz wymiarów samego sprzętu trzeba też przyjrzeć się ładowności bębna. Na rynku znajdziemy urządzenia z ładownością od 3 kg do nawet 8 kg, podobnie jak w przypadku pralek. Jeśli zależy nam na dużej pojemności, to warto wybierać sprzęty, które pozwalają wysuszyć połowę wsadu, co będzie znacznie wygodniejsze w przypadku drobnych prań. Ważną cechą jest też pojemność zbiornika na wodę, która najczęściej waha się w granicach 4-5 l, oraz czas suszenia, który zależy od wagi wsadu i rodzaju tkanin.

Przy wyborze odpowiedniego modelu liczą się również dodatkowe funkcje, zabezpieczenia (np. przed dziećmi) oraz programy suszenia. Programy suszenia dostosowuje się głównie do typu tkanin, jednak dzięki nim możemy też wyprasować wsad. Istnieje również możliwość ustawienia delikatnego suszenia w niskiej temperaturze bądź suszenia parowego, które ma za zadanie rozprostować i odświeżyć noszone wcześniej tkaniny.

Nie zapominajmy też o klasie efektywności energetycznej. Dla suszarek kondensacyjnych przewidziano skalę od A do G (przy czym A jest najoszczędniejsza), natomiast dla suszarek ewakuacyjnych – jedynie klasę C.

dw2qmon

Dla kogo suszarki automatyczne?

Suszarki pozwalają zaoszczędzić czas i miejsce. Będą świetnym wyborem przede wszystkim dla dużych rodzin, w których pierze się bardzo często mnóstwo różnych ubrań, pościeli i ręczników. Mając w domu automatyczną suszarkę, nie musimy rozkładać w pokoju tradycyjnego, plastikowego egzemplarza, który wbrew pozorom zajmuje bardzo dużo miejsca i zaburza estetykę wnętrz. Suszarka przyda się też osobom, które nie mają balkonu albo mieszkają w wąskich pomieszczeniach i rozkładanie ubrań sprawia im często problemy. Będzie też dobrym wyborem dla tych, którzy po prostu nie lubią prasować lub nie mają na to czasu.

123RF.COM
Źródło: 123RF.COM
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dw2qmon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw2qmon