Trwa ładowanie...

Wybór systemu grzewczego: grzejnik ścienny czy ogrzewanie podłogowe?

Wybór systemu grzewczego jest niezwykle ważną decyzją, wpływa on bowiem nie tylko na utrzymanie przyjemnego klimatu w domu, ale także na wysokość rachunków za ciepło. Inwestorzy najczęściej wybierają tradycyjną instalację grzewczą z grzejnikami ściennymi. Coraz większą popularność zdobywa jednak ogrzewanie podłogowe. Wady i zalety obu rozwiązań omawia ekspert.

Share
Wybór systemu grzewczego: grzejnik ścienny czy ogrzewanie podłogowe?Źródło: Stelrad
d3zy15m

Wybór systemu grzewczego jest niezwykle ważną decyzją, wpływa on bowiem nie tylko na utrzymanie przyjemnego klimatu w domu, ale także na wysokość rachunków za ciepło. Inwestorzy najczęściej wybierają tradycyjną instalację grzewczą z grzejnikami ściennymi. Coraz większą popularność zdobywa jednak ogrzewanie podłogowe. Wady i zalety obu rozwiązań omawia ekspert.

Montaż grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego podyktowany jest przede wszystkim możliwościami adaptacji budynku do wybranego systemu. O ile w nowo budowanym domu zaprojektowanie instalacji grzewczej nie sprawia żadnych kłopotów, o tyle podczas modernizacji istniejącego ogrzewania pojawiają się pewne trudności. Wybór tradycyjnych grzejników ściennych nie wymaga specjalnego przygotowania instalacji, jedynie dopasowania parametrów grzejnika do całego systemu.

Grzejniki ścienne: gdy remontujesz

- Grzejniki ścienne szybko się nagrzewają i dość szybko stygną. Działają dynamicznie i w krótkim czasie podnoszą temperaturę we wnętrzach. Aby poprawnie funkcjonowały, wymagają stabilnego źródła zasilania, które zagwarantuje stały dopływ wody o bardzo wysokiej temperaturze. W tego rodzaju instalacji sprawdzi się zatem kocioł na paliwa stałe oraz gazowe i olej niekondensacyjny. Tradycyjne grzejniki będą lepszym rozwiązaniem w domach nieodpowiednio zaizolowanych termicznie. Nie mają one bowiem, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, ograniczenia maksymalnej mocy grzewczej. Parametr ten powoduje, że kaloryfery ścienne znajdą zastosowanie także w domach energooszczędnych, gdzie do pokrycia strat ciepła wystarczy ok. 20 W na metr kwadratowy mocy – wyjaśnia Michał Gołaś z firmy Stelrad.

Ogrzewanie podłogowe: gdy budujesz

Podczas budowy domu, jeszcze na etapie projektowania, inwestor ma szansę wybrać rodzaj ogrzewania. Wielu decyduje się na ogrzewanie podłogowe. - Warto jednak podkreślić, że ten system grzewczy wymaga zastosowania kotła z podajnikiem oraz dobrym sterownikiem, który ma układ mieszający. Równie ważny jest materiał wykończeniowy podłogi z ogrzewaniem. Drewno ułożone na posadzce obniża wydajność podłogówki, dlatego też zaleca się stosowanie płytek ceramicznych lub naturalnego kamienia, które są dobrym przewodnikiem ciepła.

d3zy15m

Co więcej, na powierzchni z ogrzewaniem podłogowym nie powinno się ustawiać ciężkich i dużych mebli. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża i dostatecznej liczby warstw posadzki, w której będą ułożone rurki grzewcze. W efekcie ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które sprawdzi się jedynie w takich pomieszczeniach jak salon, hol czy łazienka - czyli wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu efektu ciepłych stóp.

W razie awarii ogrzewania...

- Nie należy zapominać o tym, że każda awaria instalacji grzewczej ukrytej w podłodze oznacza nie tylko przestoje w dostawie ciepła, ale także skucie posadzki. Poprawność funkcjonowania systemu w dużej mierze zależy bowiem od profesjonalnego wykonawstwa. Niedokładne połączenie rurek oraz nieprawidłowe ich ułożenie na posadzce będzie skutkowało przeciekaniem instalacji oraz zawilgoceniem podłogi, a także niedostatecznym ogrzewaniem pomieszczeń. W efekcie koszt montażu i napraw systemu będzie przewyższał zakładany budżet, a rachunki za ciepło będą wzrastały – dodaje ekspert z firmy Stelrad.

Mieszany system grzewczy

Wielu inwestorów decyduje się na mieszany system grzewczy. - Jest to uzasadnione szczególnie w przypadku projektowania instalacji w nowo budowanym domu jednorodzinnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. Na parterze w holu, kuchni oraz łazience układa się ogrzewanie podłogowe, a w pomieszczeniach położonych na pierwszym piętrze montowane są grzejniki, które dogrzewają pokoje oraz sypialnie. Tego rodzaju instalacja wymaga zastosowania odpowiedniego rozdzielacza z mieszaczami, których zadaniem jest przystosowanie parametrów wody do wymagań całego systemu. Co równie ważne, koszt mieszanej instalacji grzewczej jest znacznie wyższy niż wybór jednego źródła ciepła. Automatyka niezbędna do sterowania obiegiem wody kosztuje tyle co kocioł stanowiący bazę systemu grzewczego. Przed wyborem tego rozwiązania należy skalkulować, czy wydatki poniesione na zakup elementów instalacji oraz jej montażu szybko się zwrócą, a rachunki za ciepło będą znacznie niższe – podsumowuje ekspert.

d3zy15m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zy15m
d3zy15m