Trwa ładowanie...

Wybór stylu dla choinki. Rustykalny, tradycyjny czy elegancki?

To, jak ubierzemy choinkę często jest powiązane z wnętrzem, w którym stanie drzewko. Wybór dekoracji również o nas dużo mówi. Robimy przegląd stylów choinkowych!

Wybór stylu dla choinki. Rustykalny, tradycyjny czy elegancki?Źródło: Crate and Barrel
d1c6bmm
d1c6bmm

Czas Bożego Narodzenia jest specjalnym momentem, gdyż większość osób skupia się na rodzinie, kulinariach, a także na wystroju wnętrz. Takim centralnym punktem jest niewątpliwie choinka. Ważne są tu dekoracje, często o wartości sentymentalnej. Przy ich wyborze kierujemy się nierzadko tym, w jakim stylu wykonane są wnętrza naszych mieszkań czy domów. Zdecydowanie to zielone drzewko jest też odbiciem naszej osobowości.

Foto Polly Wreford
Źródło: Foto Polly Wreford

Nie taki stary zwyczaj

Ozdabianie choinki nie jest wcale starą tradycją. Do Polski zwyczaj ten przybył w XIX w. Tradycyjne ozdoby mają swoje znaczenie symboliczne. I tak: aniołki – mają opiekować się domem; światełka – chronią nas przed złymi mocami, zawieszanie jabłek przyniesie nam urodę i zdrowie; pierniki zapewnią szczęście. Bombki natomiast miały przypominać o doskonałości Boga, orzechy dodawać sił domownikom, a gwiazda na czubku jest po prostu symbolem Gwiazdy Betlejemskiej. Tak postrzegana choinka wiąże się najbardziej ze stylem jej ubierania ceniącym tradycję i przeszłość.

Foto Polly Wreford
Źródło: Foto Polly Wreford, fot: Polly Wreford

Tradycyjnie i retro

Najważniejsze, by choinka była świeża, a najlepiej ścięta własnoręcznie z własnego lasu (szczęśliwcy, którzy mają taką możliwość) lub kupiona od lokalnego sprzedawcy. Osoby, dla których ważna jest tradycja, zwykle dekorują swoje choinki z zestawów, które są pod ręką (skrzętnie zbierane przez lata), a jeśli mają pomysł, to wybierają unikatowe ozdoby, najlepiej o jak najstarszym rodowodzie. Piękne szklane bombki (najlepiej ręcznie malowane), koniki na biegunach, czy pachnące szyszki z lasu zawieszone na złotym sznurku lub na kokardzie. Retro i tradycyjne choinki wybierają osoby, które cenią przeszłość i mają sentyment do starych rzeczy.

Foto Polly Wreford
Źródło: Foto Polly Wreford, fot: Polly Wreford

Elegancko i klasycznie

Tutaj ważny jest każdy detal. Np. złote ozdoby są chętnie wieszane przez osoby ceniące ten styl. Ostatnio modne zestawienie czerni, granatu lub szmaragdu ze złotem świetnie sprawdzi się w ozdobach choinkowych. Złoto z tradycyjną czerwienią wraz z zielenią choinki zawsze będzie tworzyć elegancki efekt. Natomiast zieleń, biel i złoto są często kojarzone ze skandynawskim stylem ozdabiania choinki. Tutaj obok elegancji jest też prostota – nie kojarzy się ona z glamourem, z którym zwykle złoto może być utożsamiane. Jest to więc propozycja dla osób o jasnych wnętrzach oraz dla miłośników krajów europejskiej północy.

Foto Tracey Ayton
Źródło: Foto Tracey Ayton, fot: Tracey Ayton

Kolorowo

Jeśli kochasz kolory takie jak róż, jasny niebieski albo limonkową zieleń, to zdecydowanie pasowałaby ci choinka w takim stylu. Pokazuje ona kolorową osobowość. Dominują tu zabawne ornamenty na bombkach i przekrój żywych kolorów. Również własnoręcznie zrobione ozdoby są na takiej choince pożądane. Drzewko w kolorach nie boi się także dodatków w złocie!

Broste Copenhagen
Źródło: Broste Copenhagen

Minimalizm

Dla osób ceniących umiar, a także tych, którzy nie uważają, że wielkość choinki i mnogość ozdób jest najważniejsza podczas Świąt warto przemyśleć choinkę skromną, acz stylową. Nie musi być wielkich rozmiarów. Może stać nawet na stole lub małym stoliczku. Ozdoby powinny być przemyślane i w niedużej ilości. Tu także ważne są te zrobione samemu lub będące rękodziełem jakiegoś artysty. Odpowiednikiem mogą być także skromne skandynawskie przykłady choinek. Jednym słowem minimalizm i elegancja w jednym.

Country Living
Źródło: Country Living

Rustykalnie

Przytulnie, nonszalancko, bez spektakularnych ozdób – taka jest choinka w stylu rustykalnym. Tradycyjne malowane bombki lub zamiast nich słomkowe śnieżynki, koniki, naturalne szyszki i kraciaste wstążki na końcach gałązek. Lampki przypominają te z przeszłości, czyli świeczki. Najlepiej rustykalna stylizacja wygląda w typowych domkach na wsi, czy górskich challet.

Pokaż mi swoją choinkę, a będę wiedzieć, jakim typem osobowości jesteś – to stwierdzenie ma w sobie sporo prawdy. Bo jaki styl wybierzemy dla swojej bożonarodzeniowej choinki zdecydowanie zależy od tego, jacy po prostu jesteśmy i w jakim stylu urządzone są nasze wnętrza.

d1c6bmm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c6bmm