Wybór stylu dla choinki. Rustykalny, tradycyjny czy elegancki?
To, jak ubierzemy choinkę często jest powiązane z wnętrzem, w którym stanie drzewko. Wybór dekoracji również o nas dużo mówi. Robimy przegląd stylów choinkowych!
05.12.2018 | aktual.: 05.12.2018 11:24
Czas Bożego Narodzenia jest specjalnym momentem, gdyż większość osób skupia się na rodzinie, kulinariach, a także na wystroju wnętrz. Takim centralnym punktem jest niewątpliwie choinka. Ważne są tu dekoracje, często o wartości sentymentalnej. Przy ich wyborze kierujemy się nierzadko tym, w jakim stylu wykonane są wnętrza naszych mieszkań czy domów. Zdecydowanie to zielone drzewko jest też odbiciem naszej osobowości.
Nie taki stary zwyczaj
Ozdabianie choinki nie jest wcale starą tradycją. Do Polski zwyczaj ten przybył w XIX w. Tradycyjne ozdoby mają swoje znaczenie symboliczne. I tak: aniołki – mają opiekować się domem; światełka – chronią nas przed złymi mocami, zawieszanie jabłek przyniesie nam urodę i zdrowie; pierniki zapewnią szczęście. Bombki natomiast miały przypominać o doskonałości Boga, orzechy dodawać sił domownikom, a gwiazda na czubku jest po prostu symbolem Gwiazdy Betlejemskiej. Tak postrzegana choinka wiąże się najbardziej ze stylem jej ubierania ceniącym tradycję i przeszłość.
Tradycyjnie i retro
Najważniejsze, by choinka była świeża, a najlepiej ścięta własnoręcznie z własnego lasu (szczęśliwcy, którzy mają taką możliwość) lub kupiona od lokalnego sprzedawcy. Osoby, dla których ważna jest tradycja, zwykle dekorują swoje choinki z zestawów, które są pod ręką (skrzętnie zbierane przez lata), a jeśli mają pomysł, to wybierają unikatowe ozdoby, najlepiej o jak najstarszym rodowodzie. Piękne szklane bombki (najlepiej ręcznie malowane), koniki na biegunach, czy pachnące szyszki z lasu zawieszone na złotym sznurku lub na kokardzie. Retro i tradycyjne choinki wybierają osoby, które cenią przeszłość i mają sentyment do starych rzeczy.
Elegancko i klasycznie
Tutaj ważny jest każdy detal. Np. złote ozdoby są chętnie wieszane przez osoby ceniące ten styl. Ostatnio modne zestawienie czerni, granatu lub szmaragdu ze złotem świetnie sprawdzi się w ozdobach choinkowych. Złoto z tradycyjną czerwienią wraz z zielenią choinki zawsze będzie tworzyć elegancki efekt. Natomiast zieleń, biel i złoto są często kojarzone ze skandynawskim stylem ozdabiania choinki. Tutaj obok elegancji jest też prostota – nie kojarzy się ona z glamourem, z którym zwykle złoto może być utożsamiane. Jest to więc propozycja dla osób o jasnych wnętrzach oraz dla miłośników krajów europejskiej północy.
Kolorowo
Jeśli kochasz kolory takie jak róż, jasny niebieski albo limonkową zieleń, to zdecydowanie pasowałaby ci choinka w takim stylu. Pokazuje ona kolorową osobowość. Dominują tu zabawne ornamenty na bombkach i przekrój żywych kolorów. Również własnoręcznie zrobione ozdoby są na takiej choince pożądane. Drzewko w kolorach nie boi się także dodatków w złocie!
Minimalizm
Dla osób ceniących umiar, a także tych, którzy nie uważają, że wielkość choinki i mnogość ozdób jest najważniejsza podczas Świąt warto przemyśleć choinkę skromną, acz stylową. Nie musi być wielkich rozmiarów. Może stać nawet na stole lub małym stoliczku. Ozdoby powinny być przemyślane i w niedużej ilości. Tu także ważne są te zrobione samemu lub będące rękodziełem jakiegoś artysty. Odpowiednikiem mogą być także skromne skandynawskie przykłady choinek. Jednym słowem minimalizm i elegancja w jednym.
Rustykalnie
Przytulnie, nonszalancko, bez spektakularnych ozdób – taka jest choinka w stylu rustykalnym. Tradycyjne malowane bombki lub zamiast nich słomkowe śnieżynki, koniki, naturalne szyszki i kraciaste wstążki na końcach gałązek. Lampki przypominają te z przeszłości, czyli świeczki. Najlepiej rustykalna stylizacja wygląda w typowych domkach na wsi, czy górskich challet.
Pokaż mi swoją choinkę, a będę wiedzieć, jakim typem osobowości jesteś – to stwierdzenie ma w sobie sporo prawdy. Bo jaki styl wybierzemy dla swojej bożonarodzeniowej choinki zdecydowanie zależy od tego, jacy po prostu jesteśmy i w jakim stylu urządzone są nasze wnętrza.