Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
syfon
17-03-2015 13:53

Wybieramy syfon umywalkowy

O roli syfonu w umywalce przypominamy sobie zwykle wtedy, gdy ulegnie awarii. Tymczasem ten niepozorny element decyduje o komforcie użytkowania łazienki. Dlatego ważne jest, by wybrać syfon trwały i prosty w utrzymaniu.

Share
Wybieramy syfon umywalkowyŹródło: Grupa Armatura
d2p3dde

O roli syfonu w umywalce przypominamy sobie zwykle wtedy, gdy ulegnie awarii. Tymczasem ten niepozorny element decyduje o komforcie użytkowania łazienki. Dlatego ważne jest, by wybrać syfon trwały i prosty w utrzymaniu.

Główną funkcją syfonu jest odprowadzenie wody z odpływu umywalki do kanalizacji. Pełniąc funkcję zamknięcia wodnego, uniemożliwia również przedostanie się do wnętrza gazów gromadzących się w instalacji. Zatrzymuje nieprzyjemne zapachy dzięki obecnej w nim wodzie. Kwestią decydującą o niezawodności syfonu jest dopasowanie go do rodzaju umywalki - determinuje ona wysokość montażu i sposób mocowania urządzenia. Pod uwagę warto wziąć również trwałość materiału wykorzystanego w produkcji i kształt syfonu. Które spośród dostępnych na rynku rozwiązań zapewniają komfort użytkowania i wpiszą się w stylistykę łazienki?

Syfon do umywalki: butelkowy, rurowy czy niestandardowy?

Oprócz kwestii estetycznych, kształt syfonu ma niebagatelny wpływ na jego funkcjonalność. Powszechnie stosowane są dwa rodzaje: pionowy model butelkowy oraz rurowy model o konstrukcji poziomej. – W przypadku syfonu butelkowego, zbiornik z wodą znajduje się w jego dolnej części. Tego typu modele charakteryzują się smukłą, podłużną i zwartą budową. Dzięki temu znajdują zastosowanie w łazience o niewielkim metrażu. Ze względu na konieczność okresowego czyszczenia wymagają jednak umiejscowienia w łatwo dostępnym punkcie – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

– Syfony rurowe, w kształcie litery U, charakteryzują się wysoką wydajnością odprowadzania wody i solidnością działania oraz zdolnością do samooczyszczania. O ich trwałości decyduje przede wszystkim optymalna konstrukcja pozbawiona punktów, w których mogłyby zbierać się zanieczyszczenia – dodaje ekspert.

d2p3dde

Alternatywą dla popularnych kształtów są specjalnie wyprofilowane modele niestandardowe. Skonstruowane tak, aby ich linia dopasowana była do kształtu umywalki, stosowane są np. w łazienkach, z których korzystają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Pozostawienie wolnej przestrzeni pod ceramiką umożliwia łatwe podjechanie i dostęp do baterii umywalkowej.

Syfon do umywalki: z tworzywa czy mosiądzu?

Kwestia materiału, jaki wykorzystano w procesie produkcji syfonu, ma znaczący wpływ na bezawaryjność i trwałość instalacji. Popularnie stosowane są PCW i mosiądz. Modele wykonane z pierwszego materiału cechuje niższa cena i stosunkowo lżejsza konstrukcja. Wbrew pozorom tego typu syfony nie są nietrwałe. PCW jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i negatywne efekty długotrwałego kontaktu z wodą. Wątpliwości budzi jednak aspekt estetyczny, co często skutkuje zabudowaniem syfonu postumentem lub szafką podumywalkową.

Wśród zalet syfonów mosiężnych wyróżnia się natomiast elegancka stylistyka. Dzięki chromowanym wykończeniom mogą one pełnić funkcję dekoracyjną, np. przy umywalkach montowanych na blatach. Zastosowanie dodatkowej powłoki ochronnej wpływa również na trwałość urządzenia i zminimalizowanie ryzyka awarii podczas eksploatacji.

d2p3dde

Montaż syfonu umywalkowego krok po kroku

Zakup syfonu dopasowanego do modelu umywalki znaczne ułatwia montaż. - Prace rozpoczynamy od umieszczenia rozety maskującej na podłączeniu do kanalizacji. Następnie element zabezpieczony uszczelką mocujemy do otworu ściennego – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Drugi koniec podłączenia dokręcamy do zbiornika syfonu. Ten punkt również wymaga zastosowania uszczelki. Kolejnym krokiem jest przykręcenie do zbiornika elementu łączącego go z odpływem umywalki – dodaje ekspert. Na koniec ustawiamy syfon w pozycji pionowej i przykręcamy gwint do ujścia sanitariatu. Otwieramy przepływ wody i sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń. Jeśli w którymś punkcie pojawi się przeciek, należy dokręcić zespolenie aż do wyczuwalnego oporu.

d2p3dde
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p3dde
d2p3dde