Dawno temu do rozświetlenia świątecznych drzewek używano świeczek. Dzisiejsze lampki choinkowe są od nich znacznie bezpieczniejsze, ale czy niezawodne? Jak mądrze wybrać świetlne dekoracje na choinkę? Design i bezpieczeństwo muszą iść w parze.
Dawno temu do rozświetlenia świątecznych drzewek używano świeczek. Dzisiejsze lampki choinkowe są od nich znacznie bezpieczniejsze, ale czy niezawodne? Jak mądrze wybrać świetlne dekoracje na choinkę? Design i bezpieczeństwo muszą iść w parze.
Lampki choinkowe są przeznaczone nie tylko do ozdoby drzewka. Wybierając świetlne dekoracje, zastanów się, do czego ci posłużą. Może będą pełnić funkcję girlandy nad kominkiem, okalać framugę okna, zwisać niczym sople z balkonowej balustrady albo dachu? Przeznaczenie światełek zdeterminuje twój wybór w największym stopniu. Poza tym powinieneś jeszcze obliczyć potrzebną długość kabla, dostosowując go do wysokości choinki lub wymiarów innych elementów, które chcesz przystroić. Możesz też rozważyć opcję lampek choinkowych na baterie, niewymagających podłączenia do prądu.
Lampki choinkowe: pożądany efekt
To, jak intensywnie będą święcić lampki choinkowe i jaki dadzą efekt, sprawdzisz już w sklepie. Zwykle są tam wyeksponowane przykładowe egzemplarze. Jest więc szansa, by ocenić, czy dane światełka nie będą zbyt rażące lub czy ich kolor będzie współgrał z zakupionymi bombkami. Jeśli chcesz dyskretnie podkreślić urok choinki, wybierz dekoracje dające delikatną zieloną lub białą poświatę. Jeśli chcesz, by to właśnie światło stało się głównym motywem ozdobnym, zdecyduj się na większe, różnokolorowe lampki choinkowe. Wśród świątecznych dekoracji królują ostatnio świecące bawełniane kule oraz nowoczesne, przezroczyste lampki ledowe emitujące wielobarwne światło.
Lampki choinkowe: nowa technologia
Rozprzestrzenienie się technologii ledowej nieuchronnie objęło także dekoracje świąteczne. Lampki choinkowe przybrały tym samym różne niezwykłe kształty, np. nitek, serduszek, gwiazdek, choinek, sopli czy aniołków. Tego typu ozdoby dają możliwość regulacji zarówno stopnia natężenia, jak i barwy światła. Wybór jest ogromny, także w zakresie cen. Ciekawie prezentują się również świetlne węże, z których można zrobić ozdobę o dowolnym kształcie.
Lampki choinkowe: sprawdzona jakość
Atrakcyjność lampek choinkowych zwykle jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Pamiętaj jednak, że jeśli wykonano je z nieodpowiednich materiałów i nie mają właściwych zabezpieczeń, mogą stać się przyczyną pożaru. Dlatego kupuj dekoracje świąteczne w sprawdzonych sklepach. Przewód powinien być stosunkowo gruby, ale też miękki - tylko odpowiednio elastyczny daje możliwość łatwiejszego formowania i zwijania. Dekoracje świetlne na sztywnych kablach są też bardziej podatne na złamania i uszkodzenia, szczególnie na mrozie.
Lampki choinkowe: zgodnie z przeznaczeniem
Na opakowaniu lampek choinkowych powinna znaleźć się informacja, czy dekoracje mogą być stosowane na zewnątrz. Jeśli są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach, pod żadnym pozorem nie wieszaj ich w ogrodzie czy na balkonie. Oprawy takich światełek najpewniej nie są szczelne, co oznacza, że dekoracje nie przetrwają trudnych warunków pogodowych, co więcej: mogą stać się przyczyną nieszczęścia.
Lampki choinkowe: zgodnie z przeznaczeniem
Na opakowaniu lampek choinkowych poza informacją o ich przeznaczeniu powinien znaleźć się też zapis dotyczący ich prawidłowego użytkowania oraz potencjalnych zagrożeń, gdy są stosowane niezgodnie z instrukcją. To istotne, bo np. w przypadku niektórych świetlnych dekoracji przepalenie kilku lampek może skutkować przegrzaniem całego łańcucha - warto o tym wiedzieć i na bieżąco wymieniać niesprawne żarówki.
Niezbędne oznaczenia
Lampki choinkowe sprzedawane na terenie Unii Europejskiej powinny być oznaczone symbolem CE, co oznacza, że są bezpieczne dla użytkowników. Szczególnie w przypadku lampek choinkowych przeznaczonych na zewnątrz powinieneś zwrócić uwagę także na ich stopień ochrony. Oznacza się go literami IP oraz liczbami, z których pierwsza oznacza zabezpieczenie przed wnikaniem pod oprawę ciał stałych (w skali od 1 do 6), druga - cieczy (w skali od 1 do 8). Dla dekoracji przeznaczonych na dwór powinno to być minimum IP 44.