WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Wybieramy projekt domu jednorodzinnego – czym się kierować?

Decyzja o budowie domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Budowa domu to duża inwestycja i niezwykle ekscytująca przygoda, aby ją rozpocząć należy w pierwszej kolejności wybrać idealny projekt domu. Jak to zrobić ? Podpowiemy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybieramy projekt domu jednorodzinnego – czym się kierować?
(Shutterstock.com)
WP

Idealny projekt domu

Przeglądając katalog domów i dokonując wyboru swojego przyszłego projektu należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Ważne są przede wszystkim lokalizacja naszej działki a także budżet jaki możemy przeznaczyć na realizację swojego marzenia. Oprócz wymienionych kwestii należy zwrócić uwagę na plany budynków. Podpowiemy Ci jak dokonać najlepszej decyzji.

Należy pamiętać, że oglądając projekty domów powinniśmy wybrać taki projekt, który będzie funkcjonalny i w tym momencie jak i w przyszłości. Mimo, że przewidzenie tego co nam przyniesie dzień jutrzejszy jest zazwyczaj niezwykle trudne, pewne sytuacje można się przygotować z wyprzedzeniem. Przykładem takiej sytuacji może być wyprowadzenie się z domu już dorosłych dzieci lub zamieszkanie z dziadkami albo zamieszkanie z rodziną naszego dziecka. Oprócz odpowiedniej więc dla nas liczby pomieszczeń, należy więc mieć na uwadze wybór spośród gotowych projektów takiego, który pozostawia trochę wolnej niewykorzystanej przestrzeni czyli na przykład posiada dodatkowy pokój.

WP

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o projektach domów – odwiedź tę stronę. Znajdziesz tam dużo przydatnych informacji i przegląd najciekawszych projektów.

Moda na salon z otwartą kuchnią

Nowoczesne projekty domów zakładają wykonanie przestronnego pokoju dziennego z otwartą kuchnią. Wiele osób przeglądając katalog domów staje przed wyborem czy w swoim nowym domu zamierza wybudować kuchnię otwartą czy wydzieloną. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników. Otwarta kuchnia wymaga aranżacji dostosowanej do wystroju salonu ponieważ staje się jego integralną częścią. Taka kuchnia wymaga również niezwykle dobrej wentylacji by zapachy gotowanych potraw nie przenosiły się do salonu. Otwartą kuchnię należy również utrzymywać w porządku zwłaszcza gdy goście siedzą na przeciw kuchni w której trwa przygotowanie posiłków na urodziny czy komunię dziecka.

Takie rozwiązanie ma również inne plusy, daje możliwość uczestnictwa gospodyni w przyjęciu nawet wówczas gdy musi przygotowywać posiłki, gotowanie codziennych obiadów również nie wyklucza gospodyni z życia rodzinnego. Rozwiązanie kuchni otwartej na salon jest często stosowane w projektach domów parterowych lub tych o niewielkich rozmiarach.

WP

Kuchnia wydzielona, może być miejscem spotkań na przykład z sąsiadką na plotki. W takiej kuchni możemy nabałaganić nie przejmując się tym, że goście siedzący w salonie będą patrzeć na nasz artystyczny nieład. Kuchnia taka ogranicza rozprzestrzenianie się zapachów na dalszą część domu i staje się swego rodzaju królestwem gospodyni. Przeglądając plany domów warto więc rozważyć również tą opcję.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas gdy oglądamy projekty domów?

Projekty domów z poddaszem użytkowym, lub piętrowych często zawierają wydzielenie ogólnodostępnej części dziennej na parterze domu i części nocnej, przeznaczonej na użytek domowników na poddaszu. Daje nam to możliwość podzielenia naszego domu na strefę ogólnodostępną i prywatną. Kiedy w rękach trzymaliście katalog domów na pewno waszą uwagę zwrócił pokój na dole. Tak zwana sypialnia rodziców usytuowana na dole i oddanie górnej części domu we władanie dzieci, pozwala na większy spokój i prywatność dorosłym domownikom. Projekty domów parterowych również zawierają wydzielenie na strefę ogólnodostępną i prywatną w tym przypadku funkcję rozdzielającą obie te strefy pełni hol.

Ciągi komunikacyjne ważna rzecz!

WP

Przeglądając projekty domów warto zwrócić uwagę na wielkość holu, przedsionka i korytarzy. Ma to znaczenie jeśli chodzi o zapewnienie komfortu życia codziennego. W przestronnym holu można urządzić na przykład bibliotekę. Warto więc zwrócić na to uwagę oglądając katalog domów.

Pomieszczenia pomocnicze

Plany domów zawierają również pomieszczenia pomocnicze. Gotowe projekty domów często więc je uwzględniają. Takie pomieszczenie z pewnością przyda się każdemu. Można w nim gromadzić narzędzia czy konfitury, schować rowery i deskę do prasownia.

To ważne jeśli w swoim holu nie chcemy ciągle sie potykać o stojące w nim przedmioty a nasz przyszły dom będzie inwestycją na lata.

WP

Plany budynków i ich pułapki

Pułapką jaką zawierają często gotowe projekty jest brak dostosowania do naszej działki i ... stron świata. Nawet najlepsze rozwiązania jakie zawiera standardowy katalog domów może okazać się zupełnie niefunkcjonalne. Pokój dzienny może stracić cały swój urok jeśli będzie usytuowany od północy a co za tym idzie zacieniony. Nieciekawy widok na przykład na warsztat sąsiada może również spalić na panewce nasze marzenie o przyjemnym wypoczynku na tarasie.

Gotowe projekty domów nie uwzględniają naszego trybu życia. Jeśli na przykład nie przyjmujemy gości na dłużej nie będzie nam potrzebny zaprojektowany dodatkowy pokój gościnny. Mała łazienka z prysznicem nie będzie spełnieniem marzeń dla tych z nas, którzy uwielbiają długie kąpiele.

Jaki więc będzie najlepszy projekt domu? Warto gruntownie przemyśleć wybór projektu, ocenić swoje realne potrzeby i możliwości finansowe. Warto obejrzeć też wiele projektów zarówno projekty domów parterowych jak i projekty domów piętrowych czy tych z poddaszem aby zdobyć gruntowne rozeznanie, należy przeanalizować plany domów i pomyśleć o ich funkcjonalności zarówno dziś jak i za kilka lat, kiedy rodzina się powiększy, w domu zamieszkają seniorzy, lub dorosłe dzieci wyjadą na studia.

WP
Polub WP Dom
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP