Trwa ładowanie...

Wybieramy projekt domu jednorodzinnego – czym się kierować?

Decyzja o budowie domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Budowa domu to duża inwestycja i niezwykle ekscytująca przygoda, aby ją rozpocząć, należy w pierwszej kolejności wybrać idealny projekt domu. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Wybieramy projekt domu jednorodzinnego – czym się kierować?Źródło: Shutterstock.com
dt6d262
dt6d262

Idealny projekt domu

Przeglądając katalog domów i dokonując wyboru przyszłego projektu, należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Ważne są przede wszystkim: lokalizacja naszej działki i budżet, jaki możemy przeznaczyć na realizację swojego marzenia. Oprócz wymienionych kwestii należy zwrócić uwagę na plany budynków.

Oglądając projekty domów, powinniśmy wybrać taki projekt, który będzie funkcjonalny zarówno teraz, jak i w przyszłości. Mimo że to trudne, na pewne sytuacje można się przygotować z wyprzedzeniem. Przykładem może być wyprowadzka dorosłych już dzieci lub wprowadzanie się starszych rodziców albo... nowozałożonej rodziny syna lub córki. Spośród gotowych projektów wybierzmy więc taki, który pozostawia trochę wolnej niewykorzystanej przestrzeni, czyli na przykład posiada dodatkowy "wolny" pokój.

Moda na salon z otwartą kuchnią

Nowoczesne projekty domów zakładają wykonanie przestronnego pokoju dziennego z otwartą kuchnią. Wiele osób przeglądając katalog domów, staje przed wyborem - kuchnia otwarta czy wydzielona. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników. Otwarta kuchnia wymaga aranżacji dostosowanej do wystroju salonu, ponieważ staje się jego integralną częścią. Taka kuchnia wymaga również niezwykle dobrej wentylacji, by zapachy gotowanych potraw nie przenosiły się do salonu. Nie ma się co oszukiwać - w otwartej kuchni powinien panować porządek - nic nie ukryje się przed wzrokiem gości.

dt6d262

Takie rozwiązanie ma również inne plusy - daje możliwość uczestnictwa gospodyni w przyjęciu nawet wówczas, gdy przygotowuje posiłki. Nie wyklucza też nikogo z codzinnego życia rodzinnego. Rozwiązanie kuchni otwartej na salon jest często stosowane w projektach domów parterowych lub tych o niewielkich rozmiarach.

Z kolei w wydzielonej kuchni możemy nabałaganić, ile chcemy, nie przejmując się, że ktoś zobaczy nasz "artystyczny nieład". Kuchnia taka ogranicza rozprzestrzenianie się zapachów na dalszą część domu i staje się swego rodzaju królestwem gospodyni lub gospodarza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, przeglądając projekty domów?

Projekty domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym często zawieraja wydzieloną ogólnodostępną część dzienną na parterze i część nocną przeznaczoną na użytek domowników na piętrze lub poddaszu. Daje nam to możliwość podzielenia domu na strefę ogólnodostępną i prywatną. Innym pomysłem jest usytuowanie sypialni rodziców na dole. Oddajemy wówczas górną część domu we władanie dzieci, co pozwala na większy spokój i prywatność dorosłym domownikom. Projekty domów parterowych również zawierają wydzieloną strefę ogólnodostępną i prywatną - w tym przypadku funkcję rozdzielającą pełni hol.

Warto więc zwrócić uwagę na wielkość holu, przedsionka i korytarzy. Ma to duże znaczenie, jeśli chodzi o zapewnienie codziennego komfortu. W przestronnym holu można urządzić na przykład bibliotekę.

dt6d262

Projekty domów uwzględniają też pomieszczenia pomocnicze, w których można schować, np. narzędzia, rowery czy deskę do prasownia, a nawet urządzić minispiżarnię. To funcjonlane miejsce, które na pewno doceni duża rodzina.

Plany budynków i ich pułapki

Pułapką gotowych projektów jest brak dostosowania do naszej działki i ... stron świata. Nawet najlepsze rozwiązania, jakie zawiera standardowy katalog domów mogą okazać się zupełnie niefunkcjonalne. Pokój dzienny może stracić cały urok, jeśli będzie usytuowany od północy, a co za tym idzie zacieniony. Nieciekawy widok na przykład na warsztat sąsiada może również zrujnować nasze marzenia o przyjemnym wypoczynku na tarasie.

Gotowe projekty domów nie uwzględniają naszego trybu życia. Jeśli na przykład nie przyjmujemy gości na dłużej, nie będzie nam potrzebny zaprojektowany dodatkowy pokój gościnny. Mała łazienka z prysznicem nie będzie spełnieniem marzeń dla tych z nas, którzy uwielbiają długie kąpiele.

dt6d262

Jaki więc będzie najlepszy projekt domu? Warto gruntownie przemyśleć wybór projektu, ocenić swoje realne potrzeby i możliwości finansowe. Warto obejrzeć też wiele projektów zarówno domów parterowych jak i domów piętrowych czy tych z poddaszem. Aby mieć gruntowne rozeznanie, należy przeanalizować plany domów i pomyśleć o ich funkcjonalności zarówno dziś jak i za kilka lat, kiedy rodzina się powiększy, w domu zamieszkają seniorzy lub dorosłe dzieci wyjadą na studia.

dt6d262
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt6d262