Trwa ładowanie...

Wybieramy podkaszarkę. Modele do małych i dużych ogrodów

Sezon na koszenie w pełni, a to oznacza, że trzeba pamiętać o należytej pielęgnacji ogrodu, w przeciwnym wypadku jego wygląd będzie pozostawiać wiele do życzenia. Na niewielkim podwórku kosa i podkaszarka sprawią się o wiele lepiej niż duża i nieporęczna kosiarka.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybieramy podkaszarkę. Modele do małych i dużych ogrodówŹródło: Adobe Stock
d2qxel7

Trawa w sąsiedztwie rabat, klombów i przy ogrodzeniu wymaga dużo uwagi i specjalnego traktowania. Nie możesz pozostawić go samego sobie, dlatego zainwestuj w poręczną i lekką podkaszarkę.

Kosa, kosiarka czy podkaszarka

Kosiarki o wiele lepiej sprawdzają się w przypadku dużych, płaskich powierzchni pozbawionych krzewów i drzewek. Jeśli podwórko jest nierówne albo niektóre fragmenty są wyłożone kamyczkami, lepszą opcją będzie kosa. Wyposażona w żyłkę lub ostrze z kilkoma zębami doskonale poradzi sobie z pielęgnacją dużej posesji. Z jej pomocą szybko poradzisz sobie z doprowadzeniem podwórka do porządku.

Nie każde podwórko wymaga kosiarki. Jeśli masz niewiele miejsca albo dużo krzewów na działce, lepiej będzie zainwestować w stosunkowo niewielką i lekką podkaszarkę, która skutecznie oczyści z chwastów zarówno centralną część trawnika, jak i okolice ogrodzenia, narożniki czy miejsca przy skalniakach. Urządzenie ma mniejszą moc niż kosiarki i kosy, ale nadrabia dokładnością. Jej największą siłą jest precyzja pracy.

d2qxel7

Spalinowe czy elektryczne

Przy wyborze podkaszarki zwróć uwagę przede wszystkim na zasilanie. Do wyboru masz sprzęt elektryczny i spalinowy. Te pierwsze działają za pośrednictwem akumulatora lub kabla. Akumulator jest oczywiście wygodniejszy w użyciu, ale należy pamiętać o regularnym ładowaniu. Spalinowe kosy cechuje o wiele większa moc i czas pracy. Nadają się więc do większych podwórek, a także mocno zachwaszczonych trawników.

W dodatku urządzenia o dużej mocy, wyposażone w sztywny wał i odpowiednie ostrze sprawdzą się również przy przecinaniu zapuszczonych zarośli. Kosy i podkaszarki spalinowe są o wiele cięższe niż podkaszarki, głównie ze względu na dodatkowy zbiornik i większy silnik. Kupując tego typu sprzęt trzeba więc mieć na uwadze własne możliwości i wygodę. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, lepiej będzie przerzucić się na tradycyjną kosiarkę.

Moc i wydajność

To najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze podkaszarki. Nawet najbardziej wytrzymałe urządzenie nie będzie pracować bez ustanku, warto więc dostosować te parametry do rozmiaru podwórka. Duże posesje wymagają bardziej pojemnych i wydajnych akumulatorów, podczas gdy te mniejsze z powodzeniem sprawdzą się na niewielkich działkach. To samo tyczy się pojemności zbiornika na paliwo. Mniejszy sprzęt, przeznaczony do niewielkich trawników może wymagać kilkukrotnego napełniania, ale z drugiej strony jest o wiele lżejszy niż pozostałe modele.

Nie zapominaj również o średnicy cięcia. To od niej zależy, jak szybko poradzisz sobie ze skoszeniem trawy w całym ogrodzie, a także czy podkaszarka da radę zmieścić się w najwęższych szczelinach na działce. Przyjmuje się, że średnica cięcia około 40 cm dorównuje klasycznym kosiarkom i z powodzeniem starczy na największe podwórka. Jednocześnie manewrowanie takim sprzętem jest bardzo uproszczone.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2qxel7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxel7
d2qxel7