SalonWybieramy oświetlenie do salonu

Wybieramy oświetlenie do salonu

Dawno minęły czasy, gdy za oświetlenie salonu w pełni odpowiedzialny był zawieszony na środku sufitu żyrandol. Obecnie mamy do wyboru ogromny wybór lamp, które służą szeroko pojętej aranżacji wnętrz. Jak się odnaleźć w gąszczu ofert i wybrać najlepsze oświetlenie do salonu?

Wybieramy oświetlenie do salonu
Źródło zdjęć: © Studio Forma

21.02.2017 | aktual.: 05.04.2017 12:14

Dawno minęły czasy, gdy za oświetlenie salonu w pełni odpowiedzialny był zawieszony na środku sufitu żyrandol. Obecnie mamy do wyboru ogromny wybór lamp, które służą szeroko pojętej aranżacji wnętrz. Jak się odnaleźć w gąszczu ofert i wybrać najlepsze oświetlenie do salonu?

Proste czy wręcz ukryte przed wzrokiem oprawy oraz designerskie formy służą oczywiście praktycznym celom, ale także ozdobie i modelowaniu przestrzeni, co ma szczególne zastosowanie w salonie. Różnego typu oprawy można łączyć w rozmaitych konfiguracjach. Jeśli decydujesz się na lampę, która ma pełnić w salonie funkcję dominanty, możesz dobrać do niej oprawy, które nie będą rzucać się w oczy. Punktowe oświetlenie ukryte za obrazami, wzdłuż gzymsów czy wtopione w sufit nie będzie z nią rywalizować. Nie oznacza to jednak, że stanie się mniej istotne. Właśnie te niepozorne źródła światła mają bowiem szczególną moc kreowania wnętrz. W przypadku salonu należy przede wszystkim skoncentrować się na oświetleniu ogólnym oraz dekoracyjnym i służącym relaksowi. Najrzadziej przydaje się tu światło typowo zadaniowe (w przeciwieństwie do kuchni), chyba że znajduje się tu kącik z biurkiem do pracy.

Oświetlenie u źródła

Tradycyjne żarówki od 2012 roku są stopniowo wycofywane z rynku. Jest to spowodowane przede wszystkim wymogami ekologicznymi – energooszczędnością i koniecznością ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nie oznacza to jednak, że wynalazek Edisona nie ma godnego zastępstwa. Jednym z nich jest świetlówka kompaktowa. W odróżnieniu od żarówki elektrycznej jest pozbawiona żarnika. Zastąpił go znacznie wydajniejszy luminofor.

Równie popularnym typem oświetlenia wybieranym do salonu są żarówki halogenowe z żarnikiem wolframowym wypełnionym gazem. Choć nie są już tak energooszczędne i nagrzewają się, emitują intensywniejsze światło i mają dłuższą żywotność niż tradycyjna żarówka. Projekt: SHOKO DESIGN.

W nowoczesnym salonie nie powinno zabraknąć oczywiście LED-ów. To niezwykle efektywne i trwałe źródło światła o wszechstronnym zastosowaniu – sprawdzają się nie tylko jako lampy kierunkowe, lecz także w okazałych żyrandolach i plafonach. Są więc w stanie wcielić się w rolę każdego rodzaju oświetlenia – od centralnego po dekoracyjne i funkcyjne. Ich średnią trwałość ocenia się zwykle na kilkanaście lat, przy założeniu, że będą włączane na kilka godzin dziennie. Ich ogromną zaletą jest to, że nie emitują ciepła i wytwarzają światło przyjazne dla oczu.

Oświetlenie centralne

W centrum uwagi zawsze znajdują się lampy sufitowe, które w salonie przybierają zwykle najbardziej odważne i awangardowe formy. Ponieważ zastępują światło dzienne, ich rola jest kluczowa dla podstawowego funkcjonowania domowników. Bywa jednak, że pełnią typowo zadaniowe role, zwłaszcza w wielofunkcyjnym salonie. Mogą zawisnąć nad stołem lub akcentować kącik wypoczynkowy. Jeśli zdecydujesz się na zawieszenie dwóch lub trzech, trzeba zgrać je stylistycznie - wybór nie może być przypadkowy.

Przy oświetleniu górnym warto zamontować ściemniacz, by jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki można było wykreować w salonie kameralny nastrój. Ta opcja doskonale sprawdzi się podczas kolacji przy świecach lub filmowych seansów. Projekt: RS STUDIO PROJEKTOWE.

Oświetlenie dekoracyjne

Służy do akcentowania atrakcyjnych elementów wyposażenia salonu. Halogen lub ledowy reflektorek można umocować nad danym przedmiotem, np. wiszącym na ścianie obrazem. Niekiedy warto zamontować więcej lamp kierujących światło na dany przedmiot z kilku źródeł, co ma szczególne znaczenie w przypadku trójwymiarowych dekoracji i rzeźb.

Do dekoracji gzymsów, a także mebli czy półek świetnie nadają się taśmy LED-owe, które ze względu na elastyczną formę da się niemal dowolnie stosować w każdym miejscu. Ciekawa opcją są świecące dekoracje ścienne, np. w formie liter, które można zawiesić np. nad sofą w salonie. Mogą być one przypadkowe lub tworzyć napis. To dość innowacyjna forma dobrze znanych kinkietów.

Oświetlenie funkcyjne

W salonie będzie to przede wszystkim lampa podłogowa i stołowa. Idealne miejsce dla nich znajduje się przy fotelu lub kanapie. Stojąc na podłodze lub stoliku czy szafce, zapewniają odpowiednią ilość światła do czytania lub ręcznych robótek. Powinny dawać dość mocny i skoncentrowany strumień. Stojące lampy o zabudowanych czy witrażowych abażurach mogą pełnić jedynie dekoracyjną funkcję i w razie potrzeby być zastępowane przez punktowe oprawy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)