Wybieramy okna - białe czy kolorowe?
Okna już dawno przestały być monotonne, a ich kolorystyka - dzięki bogatej ofercie rynkowej - wykroczyła poza standardową biel i brąz. Dziś można wybrać profile okienne w dowolnym kolorze.
Okna już dawno przestały być monotonne, a ich kolorystyka - dzięki bogatej ofercie rynkowej - wykroczyła poza standardową biel i brąz. Dziś można wybrać profile okienne w dowolnym kolorze.
Obowiązuje kilka zasad dobierania kolorystyki zewnętrznej domu. Obejmują one tynki, pokrycie dachowe i drzwi, jak również okna. Celem jest stworzenie harmonijnego zestawu, który podkreśli walory architektury i ozdobi budynek. Najczęściej kolor profili okiennych dobiera się do barwy drzwi wejściowych. Tak zwana stolarka otworowa powinna być spójna i wyprodukowana z tego samego materiału. Ponadto dobrze wygląda na elewacji kontrast polegający na tym, że okna i drzwi odcinają się kolorem od tynku czy okładziny ścian zewnętrznych. Spójny efekt uzyskasz również, gdy drzwi i okna będą zbliżone kolorem do podbitki, tonacji pokrycia dachowego i rynien. Te zasady jednak często są łamane, a oferta na rynku budowlanym pozwala na dużą dowolność w wyborze barwy okien. Warto tylko pamiętać, że to decyzja na wiele lat.
Kiedy białe okna?
Białe okna to schemat zakorzeniony w tradycji. Niegdyś były drewniane, malowane na biało. Dziś biale są przeważnie najchętniej wybierane produkty z PCW. Białe ramy okienne są najtańsze, jest to zatem wybór ekonomiczny. Białe ramy mogą też być wymagane odgórnie. Architekt budynku, spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa, chcąc ujednolicić wygląd elewacji, często wymaga montażu białych okien. Jeśli bardzo zależy ci na innym kolorze ram, a nie uzyskasz na nie zgody konserwatora domu, możesz wybrać model z inną barwą od strony wnętrza. Wówczas okna pozostaną białe tylko na zewnątrz.
W domach jednorodzinnych białe okna prezentują się stonowanie i elegancko. Dobrze wyglądają przy ciemniejszej elewacji. To również trafny wybór w budynkach o stylu rustykalnym. Białe okna ze szprosami i okiennice o tej samej barwie doskonale rozświetlą zewnętrzną ścianę domu. Biel pasuje do każdego tynku i okładziny, co czyni ją barwą uniwersalną. Jeśli masz dylemat, jakie okna wybrać, i wahasz się przed zakupem modelu o odważnej barwie, zawsze warto nabyć białe.
W kolorze drewna
Przy jasnej elewacji efektownie prezentują się okna drewniane. Od jasnych odcieni, po ciemny brąz - nieodmiennie sprawiają, że prestiż domu wzrasta. Niestety drewniane okna są drogie, dlatego zamiast nich częściej wybierane są modele z tworzywa z okleiną drewnopodobną. Dziś bez trudu kupimy okna do złudzenia przypominające dowolny gatunek drewna. Do najmodniejszych należy odcień złoty dąb i orzech. Jest też jednak wielu zwolenników ciemniejszych ram, takich jak wenge. Naturalność drewna lub choćby jego imitacji powoduje, że ramy i profile tego typu dodawają splendoru, budują ciepłe i przyjemne wrażenie.
Okien drewnianych nie powinno się zestawiać z elewacją pokrytą okładziną drewnianą o zbliżonym kolorze i wyrazistym rysunku usłojenia. Lepiej będą wyglądały kontrastujące barwy lub wręcz okna pomalowane kryjącą farbą w zdecydowanym kolorze.
Wyraziste barwy
Okna mogą mieć dziś dowolny kolor, jak choćby zielony, czerwony, niebieski lub żółty. Przy stonowanym wizerunku budynku mają szansę stać się oryginalną ozdobą. Jednak przy mocno rozbudowanej bryle i wielobarwnej elewacji nie będą dobrym wyborem.
Do najchętniej wybieranych dziś okien kolorowych zalicza się szare, stalowe i antracytowe. Tonacje te są modne nie tylko w architekturze, ale też w wystroju wnętrz. Rzadziej wybierane są okna granatowe, choć przeważnie decydują się na nie właściciele niebieskich dachów.
Oprócz barwy do wyboru mamy różną fakturę okleiny. Może ona przypominać skórkę pomarańczy, lakierowane porowate drewno lub, co często dziś wybierane, szczotkowany metal. Szare i metaliczne okna doskonale pasują do nowoczesnej architektury.