Wybieramy najlepszy materiał na dach

Papa, blacha czy dachówka? Trwałość, łatwa konserwacja czy tradycyjny wygląd? Na co postawić i jak wybrać właściwy materiał do pokrycia dachu?

Wybieramy najlepszy materiał na dach
Źródło zdjęć: © Shutterstock

09.12.2016 | aktual.: 01.09.2017 16:37

Wybierając kształt i kolor dachu, nie należy podejmować pochopnych decyzji. Dach to inwestycja na wiele lat, więc zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą rodzaju pokrycia dachowego i koloru, dokładnie ją przemyśl.

Cena

Podstawowym kryterium dla każdego inwestora jest cena. Nie należy jednak polegać wyłącznie na obliczeniu kosztów zakupu materiału (czyli np. papy, blachy czy dachówki). Należy zestawić wszystkie wydatki, które trzeba ponieść na poprawne wykonanie całego dachu oraz koszty eksploatacyjne, czyli drobne naprawy i remonty. Trwałość pokrycia w dużym stopniu zależy od jakości jego ułożenia.

Całkowity kosztorys budowy dachu obejmuje też cenę konstrukcji poszczególnych elementów więźby dachowej, który zależy m.in. od ciężaru pokrycia. A ten przy dachówce ceramicznej jest niebagatelny.

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego, musimy również pamiętać o tym, że będzie to ten element stanu surowego budynku, który zrealizujemy na samym końcu, gdy skala wydatków będzie już znana. I właśnie wówczas może się okazać, że na ten wymarzony, najsolidniejszy dach nas już nie stać. A wszystkie zmiany w projekcie, które trzeba wprowadzać już w trakcie budowy, narażają nas na niemałe wydatki.

Materiał wielofunkcyjny

Dobrym przykładem na decydującą rolę kąta nachylenia dachu przy wyborze pokrycia są blachy trapezowe, które ze względu na prostotę połączeń mogą być układane (jako pokrycie, a nie jako warstwa konstrukcyjna) na dachach o spadku od 8 do 90°. Jednak w ramach tego zakresu ich układanie wymaga innych obróbek na dachach płaskich niż na dachach spadzistych. Powlekane blachy trapezowe są często używane do krycia wentylowanych dachów skośnych budynków mieszkalnych (jedno- i wielorodzinnych).

Gonty bitumiczne są pokryciem tanim, ale wymagają sztywnego i równego podłoża, a więc całkowity koszt dachu z gontami bitumicznymi nie będzie niższy niż dla blachodachówek. Oczywiście, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie poznać właściwości i ograniczenia poszczególnych rodzajów pokryć.

Dla majętnych amatorów egzotyki są jeszcze inne rodzaje pokryć, takie jak łupki drewniane, czy strzechy słomiane.

Specjaliści uważają jednak, że najlepszym materiałem na dach jest dachówka ceramiczna. Jeśli więc marzymy o takim pokryciu, musimy o tym pamiętać już na etapie projektu. Podstawowym kryterium wyboru pokrycia jest bowiem szczelność dachu, a ta jest zależna od kąta nachylenia połaci. Ogólna zasada jest taka: im mniejszy spadek, czyli im bardziej płaski jest dach, tym większą uwagę należy zwrócić na szczelność pokrycia.

Przy dachu płaskim nasz wybór ogranicza się do papy, blachy i dachówki bitumicznej. Papa charakteryzuje się znacznymi właściwościami izolacyjnymi, może być nakładana nawet na dachy, których kąt nachylenia wynosi zaledwie trzy stopnie. Blacha wymaga 10 stopni spadku dachu.

Dachówkę bitumiczną można zastosować wówczas, gdy kąt nachylenia połaci będzie wynosił co najmniej 12 stopni. Dachówkę ceramiczną można układać na dachach o kącie nachylenia minimum 22 stopni. Przy stromym dachu mamy też możliwość zagospodarowania poddasza. Dachówka zapewni mu odpowiedni mikroklimat. Wybierając materiał stosunkowo ciężki mamy gwarancję, że latem na poddaszu nie będzie gorąco, zimą zaś ciepłe powietrze nie będzie uciekało na zewnątrz, co z kolei zaprocentuje niższymi rachunkami za ogrzewanie. Ponadto dachówka daje dobrą izolacyjność akustyczną. W przeciwieństwie do pokryć z blachy, nie słychać na niej odgłosów padającego deszczu

Im bardziej skomplikowany jest dach, tym większe będą koszty jego budowy. Większość dekarzy radzi, aby bardziej skomplikowane dachy kryć dachówką ceramiczną o małych formatach (ze względu na jej rozmiar oraz łatwość dostosowania do bardziej wyszukanych i złożonych konstrukcji dachowych.

Wybór odpowiedniego pokrycia uzależniony jest także od warunków klimatycznych i otoczenia. Jeśli w twojej okolicy bardzo mocno wieje, na dach najlepiej położyć ciężki materiał, którego masa dociśnie go do więźby. W takich warunkach bardzo dobrze sprawdzą się dachówki ceramiczne. Powinno się je jednak powinno się je dodatkowo klamrować.

Gdy działka znajduje się w rejonie zanieczyszczonym, w powietrzu jest dużo związków sprzyjających korozji metali, lepiej zrezygnować z blacho dachówki. W takim otoczeniu nawet dachówki ceramiczne nie są dobrym rozwiązaniem. Powinno się stosować dachówki pokryte tzw. angobą. Dachówki naturalne, nieangobowane, charakteryzują się większą porowatością, co ułatwia osadzanie się zanieczyszczeń na dachu.

Dla eksploatacji dachu znaczenie ma również strona świata czy obecność drzew. W takich miejscach dachówki mogą się z czasem pokryć mchem i porostami, najlepiej więc wybrać glazurowane lub zastosować od razu specjalny impregnat.

Źródło artykułu:WP Dom
dachydachgonty bitumiczne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)