Trwa ładowanie...

Wybieramy najlepszy grzejnik elektryczny

Grzejniki elektryczne pozwalają na szybkie i wygodne ogrzewanie pomieszczeń, można je stosować jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające. W ofertach handlowych znajdziesz wiele godnych uwagi grzejników o stacjonarnym lub przenośnym zastosowaniu. Jak wybrać ten optymalny?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybieramy najlepszy grzejnik elektryczny
Źródło: Shutterstock.com
d498sos
Komfortowe użytkowanie grzejnika elektrycznego

#

Grzejnik zasilany energią elektryczną to przede wszystkim wygoda, dużym atutem takiego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt instalacji. Niektóre stacjonarne grzejniki można nabyć już za 200 zł, koszt ich montażu jest znacznie niższy od tych, które trzeba przeznaczyć na montaż tradycyjnego centralnego ogrzewania. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki grzejnikom elektrycznym nie musisz poświęcać osobnego pomieszczenia na kotłownię, każdy grzejnik może być bowiem zasilany indywidualnie z najbliższego gniazdka elektrycznego.

Na rynku znajdziesz wiele grzejników o wielorakim przeznaczeniu, wybór zależy od potrzeb i charakterystyki pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Pierwszym kryterium powinien być sposób przekazywania powietrza, dopiero w kolejnym etapie wybiera się konkretny typ grzejnika. Alternatywą dla ogrzewania domu prądem są oczywiście piece gazowe czy takie na paliwo stałe.

Sposoby przekazywania powietrza

#

Grzejniki elektryczne mogą przekazywać powietrze na dwa sposoby (poprzez konwekcję lub radiację), od tego też w największym stopniu zależą koszty ogrzewania elektrycznego, szybkość działania oraz komfort użytkowy.

Ogrzewanie konwekcyjne jest obecnie najpopularniejszym sposobem przekazywania powietrza w grzejnikach elektrycznych. Zostaje ono ogrzane we wnętrzu urządzenia, a następnie unosi się do góry i powoduje cyrkulację w całym pomieszczeniu. Na tej samej zasadzie działają niemal wszystkie grzejniki wodne. Ten sposób ogrzewania jest uważany za najbardziej komfortowy oraz najprzyjemniejszy w użytkowaniu. Jego podstawową wadą jest fakt, że cyrkulacja powietrza powoduje przemieszczanie się roztoczy i pyłków, wywołując problemy u osób z alergią oraz chorych na astmę.

Ogrzewanie radiacyjne (inaczej promiennikowe) to jedna z nowocześniejszych form przekazywania powietrza. Nowoczesne grzejniki radiacyjne projektuje się tak, by oddawały ciepło na całej powierzchni. Dzięki temu są dość ekonomiczne w codziennej eksploatacji. Ogrzewanie radiacyjne najbardziej przypomina naturalne ogrzewanie słoneczne. Wrażenie cieplne jest porównywalne z ciepłem pochodzącym z kominka. Tego typu grzejniki wykorzystują proces frontalnego emitowania fal cieplnych. Radiator wytwarza wiązkę promieni, które podgrzewają przedmioty stojące obok niego. Ogrzane powietrze jest kierowane na wprost – czyli bezpośrednio na użytkowników. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku wysokich pomieszczeń (ich ogrzanie metodą konwekcyjną byłoby dość czasochłonne i kosztowne). Grzejniki radiacyjne zapewniają silniejsze odczucie ciepła niż ich konwekcyjne odpowiedniki (przy takim samym zużyciu energii elektrycznej). Jedynym mankamentem jest wyższy koszt zakupu.

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

#

W ofertach sklepów znajdziesz pięć głównych typów grzejników elektrycznych. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i sprawdza się w odmiennych warunkach. W domu można zastosować:

d498sos

Grzejniki konwekcyjne – ich niepodważalnym atutem jest niska cena zakupu, łatwa instalacja oraz bezproblemowe czyszczenie. Średniej jakości modele można nabyć już od 200 zł. Prędko się nagrzewają, co pozwala na szybkie dogrzanie pomieszczenia. Po odłączeniu od zasilania po kilku chwilach są już całkowicie zimne (niska bezwładność cieplna). Dostępne w formie stacjonarnej oraz przenośnej. Większość grzejników konwekcyjnych posiada przynajmniej trzystrefowy termostat. Konstrukcje urządzeń stacjonarnych są łatwe w montażu – wystarczy zawiesić je na kołkach i podłączyć do gniazdka elektrycznego. Zaawansowane technologicznie modele mają precyzyjną regulację temperatury oraz funkcję ochrony przed mrozem (ogrzewanie do 5 st. C). Praca grzejnika konwekcyjnego wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza, jest to zatem dobre rozwiązanie w przypadku dogrzania wilgotnych łazienek oraz kuchni.

Termowentylatory działają na zasadzie konwekcji (najczęściej mają zastosowanie przenośne). We wnętrzu termowentylatora znajduje się spirala grzewcza, ciepło zaś jest wydmuchiwane za pomocą niewielkiego wiatraczka pobierającego powietrze z tyłu urządzenia. Termowentylator świetnie sprawdza się do dogrzewania pomieszczeń. Praca wiatraczków może być dość głośna, dlatego nie jest to rozwiązanie do stosowania ciągłego. Największą zaletą termowentylatora jest duża szybkość ogrzania pomieszczenia, trzeba jednak pamiętać, by kupić model wyposażony w przynajmniej dwustopniowy termostat oraz czujnik zabezpieczający urządzenie przed przegrzaniem. W małych, przenośnych termowentylatorach warto też zwrócić uwagę na czujnik, który automatycznie wyłącza urządzenie w przypadku jego przewrócenia.

Grzejniki olejowe działają na zasadzie radiacji. Źródłem ciepła jest olej, który znajduje się we wnętrzu urządzenia. Grzejniki olejowe nagrzewają się znacznie wolniej niż ich konwektorowe odpowiedniki – jednak gorący olej ogrzewa pomieszczenia jeszcze przez długi czas po wyłączeniu. Wysokie zużycie energii elektrycznej występuje jedynie w momencie nagrzewania. Później termostat włącza zasilanie, gdy temperatura oleju lekko spadnie. Grzejniki olejowe działające przez dłuższy czas będą bardziej oszczędne niż grzejniki konwektorowe. Działanie grzejników olejowych nie wytwarza intensywnej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu powietrze jest wolne od alergenów oraz roztoczy. Koszt zakupu tego typu modeli waha się w granicach 150-600 zł.

d498sos

Grzejniki ceramiczne. Ich najważniejszym elementem są szybko nagrzewające się wkłady ceramiczne, które powoli tracą temperaturę. Dzięki temu pomieszczenia są ogrzewane jeszcze przez pewien czas po odłączeniu zasilania. Tego typu konstrukcje stosuje się przeważnie do dogrzewania pomieszczeń. Stacjonarne grzejniki z wkładem ceramicznym nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Dużym mankamentem produktów ceramicznych jest wysoki pobór prądu podczas nagrzewania. Wiąże się to oczywiście z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Zakup przenośnego grzejnika ceramicznego to wydatek rzędu 80-300 zł.

Grzejniki halogenowe działają na zasadzie promieniowania. Ogrzewanie działa natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejnik generuje promienie podczerwone, które nagrzewają przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości (i to one oddają ciepło do pomieszczenia). Zasięg grzejników halogenowych nie jest zbyt duży i przeważnie wynosi do 10 m. Pamiętaj, że nadają się one wyłącznie do ogrzewania kierunkowego. Promienie kierują się na wprost i są bardzo dobrym sposobem na szybkie dogrzanie garaży lub niewielkich pomieszczeń mieszkalnych.

Wybór mocy grzewczej

#

Podczas wyboru najlepszego grzejnika elektrycznego pamiętaj o optymalnej mocy grzewczej. Powszechnie przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym (o standardowej wysokości ścian 2,8 m) zapotrzebowanie wynosi 85 W na każdy mkw. W nieocieplonych i słabo zaizolowanych pomieszczeniach zapotrzebowanie wzrasta do 150-200 W/mkw. Oznacza to, że w pokoju o wielkości 20 mkw. należy zamontować grzejnik o mocy 1700-3000 W w zależności od stopnia izolacji budynku. Jakie są więc ostateczne rekomendacje?

d498sos

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który grzejnik elektryczny jest najlepszy. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb, a także od specyfiki pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Z punktu widzenia doboru optymalnej ceny do jakości w przeciętnym mieszkaniu najlepsze będą grzejniki konwektorowe lub olejowe. Natomiast w półotwartych lub często narażonych na szybką utratę ciepła pomieszczeniach najlepsze będą grzejniki halogenowe.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d498sos

Podziel się opinią

Share
d498sos
d498sos