Wybieramy lodówkę. Parametry, na które musisz zwrócić uwagę
Dobra lodówka będzie w stanie zastąpić domową spiżarnię. Warto porządnie zastanowić się nad zakupem. Od jakości chłodziarki zależy przecież stan przechowywanych produktów, a co za tym idzie - smak i wartości odżywcze przygotowanych potraw.
17.09.2020 13:58
Jeśli myślisz o wymianie lodówki lub jesteś właśnie na etapie zakupu nowego wyposażenia AGD po remoncie, warto zawczasu przemyśleć wszystkie ewentualności i zdecydować się na model, który będzie odpowiadał potrzebom wszystkich domowników.
Duża rodzina – duża lodówka
Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę, jaka docelowa pojemność lodówki będzie dla ciebie odpowiednia. Istnieją trzy standardowe wymiary lodówek, które przydadzą się różnym grupom konsumentów.
Lodówki podblatowe – jak sama nazwa wskazuje ich wysokość jest uwarunkowana blatem kuchennym i wynosi zazwyczaj od 65 do 85 cm, podczas gdy szerokość to zwykle 40-60 cm. Lodówka tego typu nie jest w stanie zapewnić takiej wielkości użytkowej co pełnowymiarowe modele, jej pojemność wynosi w około 100 l. Mimo to są najczęściej wybierane przez osoby, które w mieszkaniu spędzają stosunkowo niewiele czasu. Nie zajmują zbyt wiele miejsca i pobierają mniej energii, co pozytywnie odbije się na rachunku za prąd.
Standardowe chłodziarki – to jedne z najchętniej wybieranych modeli, które będą pasować zarówno do małych, jak i obszernych kuchni. Są nieco szersze niż modele podblatowe (50-80 cm) a także o wiele wyższe (powyżej 170 cm), a co za tym idzie zapewniają przestrzeń użytkową w granicach 250-400 l w obu częściach – chłodzącej i mrożącej. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią gotować, oraz niewielkich rodzin z jednym bądź dwójką dzieci.
Lodówki side-by-side – model wybierany przede wszystkim przez właścicieli mieszkań i domów z dużą kuchnią, dla których kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni nie robi różnicy. Najbardziej rozbudowane lodówki side-by-side mają szerokość około 1 m, a wysokość na poziomie klasycznej chłodziarki. Zapewniają jednak o wiele większą pojemność ze względu na umiejscowienie elementów zasilania – lodówki side-by-side mogą być nawet 20 cm głębsze niż standardowe modele. Co za tym idzie pojemność obu części lodówki waha się od 400 do 600 l. Ze względu na spore rozmiary, lodówki tego typu sprzedawane są głównie w wersjach energooszczędnych.
Zwróć uwagę na parametry
Każde urządzenie dostępne w sklepie wyposażono w tzw. etykietę energetyczną. Znajdziesz na niej wszystkie interesujące cię informacje na temat działania sprzętu, między innymi:
Klasa energetyczna - pamiętaj, że lodówka jest jednym z niewielu sprzętów, kuchennych, które muszą działać przez cały czas, a co za tym idzie - przez cały czas pobierają energię. Większe lodówki potrzebują o wiele więcej prądu, dlatego warto wybrać sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Im bardziej "zielona" klasa, tym mniej prądu pobiera.
Roczne zużycie energii – liczone jest w kWh i łączy się bezpośrednio z klasą energetyczną sprzętu, pozwalając ci obliczyć koszt średniego miesięcznego zużycia prądu. Może się okazać, że wybranie droższej lodówki z wyższą klasą energetyczną po jakimś czasie zrekompensuje większy wydatek.
Pojemność użytkowa lodówki i zamrażarki – wyrażana w litrach, jest oznaczana dwoma liczbami. Pierwsza to suma pojemności wszystkich komór chłodzących, druga dotyczy samej zamrażarki. Przy zakupie lodówki zawsze należy patrzeć na poziom przestrzeni użytkowej, a nie całkowity wymiar.
Emitowany hałas – mierzony w decybelach. Lodówka nie powinna emitować dźwięku głośniejszego niż 45 dB, w przeciwnym wypadku mogą przeszkadzać domownikom w nocy – szczególnie jeśli sypialnia znajduje się na tym samym poziomie co kuchnia. Najcichsze są lodówki emitujące hałas na poziomie 35 dB. Nie dają się we znaki zarówno w dzień, jak i w nocy.
Dodatkowe udogodnienia
No frost – to już standard w nowoczesnych lodówkach. Prosty system zapobiegający powstawaniu i osadzaniu się szronu i lodu na ściankach chłodziarki i zamrażarki polega na wzmożonej cyrkulacji powietrza. Po zamknięciu drzwiczek wilgotne powietrze jest odsysane na zewnątrz, a w jego miejsce wpuszcza się suchy i zimny strumień. Dzięki temu nie musisz martwić się o to, że mrożone warzywa i mięso zmieni się w jedną lodową bryłę i możesz zapomnieć o regularnym rozmrażaniu.
Komora zero – część delikatnych produktów bardzo łatwo się psuje, ale jest sposób, by temu zaradzić. Komora, w której panuje temperatura około 0 st. C, to doskonałe miejsce do przechowywania wszystkich produktów, których nie chcesz mrozić.
Automatyczne rozmrażanie i szybkie zamrażanie – w ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, gdy nie chcesz rozdzielać dużych partii produktów, które wkładasz do zamrażarki. Dzięki błyskawicznemu zamrażaniu nie stracą swoich wartości odżywczych i zachowają taką samą konsystencję po rozmrożeniu.
Dodatkowe szuflady i półki – poza standardowymi szufladami wykonanymi z tworzywa sztucznego i półkami warto również zwrócić uwagę na to, czy lodówka nie ma na wyposażeniu dodatkowych stojaków na butelki czy wyprofilowanych półek na konkretne rodzaje produktów. Pozwolą na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.
Dodatkowy termostat i agregat – większość tańszych chłodziarko-zamrażarek jest wyposażona w jeden agregat, który odpowiada za obie części lodówki. Nieco droższe modele pozwalają na wyłączenie chłodzenia w nieużywanej części, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy.