Trwa ładowanie...

Wybieramy kuchenkę mikrofalową. Czym się kierować?

Dziś trudno sobie wyobrazić dom bez kuchenki mikrofalowej. O ile jednak dawniej służyła ona jedynie do prostego podgrzewania posiłków, o tyle dziś ma wiele dodatkowych funkcji. Na które z nich powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybieramy kuchenkę mikrofalową. Czym się kierować?Źródło: Shutterstock.com
d2n114h
d2n114h

Wygoda przede wszystkim

Dla wielu z nas kuchenka mikrofalowa stanowi ogromne ułatwienie życia. Doceni ją każdy, kto spieszy się rano do pracy, choć obiecywał sobie tyle razy, że ustawi budzik na wcześniejszą godzinę. Albo kto wrócił do domu wieczorem i dosłownie pada ze zmęczenia. Brzmi znajomo, prawda? Możemy wtedy po prostu włączyć kuchenkę i szybko podgrzać posiłek. Ale wybór takiego urządzenia nie jest już tak prosty jak kiedyś. Obecnie bowiem kuchenki mikrofalowe dysponują mniej lub bardziej złożonymi funkcjami dodatkowymi. Oto kilka ważnych rzeczy, o których musisz pamiętać podczas zakupu.

Rodzaje i rozmiary kuchenek mikrofalowych

Najpopularniejsze są obecnie kuchenki wolnostojące. Możemy dostosować ich wygląd oraz kolor do aranżacji kuchni. Z kolei kuchenka mikrofalowa do zabudowy jest rozwiązaniem dla osób, które nie chcą, by urządzenie rzucało się w oczy. Pamiętajmy jednak, by podczas montażu takiego urządzenia zapewnić mu przestrzeń do wentylacji.

Dla osób, które często przenoszą się z miejsca na miejsce (jak studenci), powstały mniejsze kuchenki mikrofalowe, o pojemności do 20 litrów. Jeśli jednak zamierzamy wyżywić całą rodzinę, wybierzmy urządzenie o pojemności przynajmniej 30 litrów. Kuchenka zajmuje zwykle ok. 50 x 50 cm powierzchni blatu w kuchni.

Moc kuchenek i ich system sterowania

Powoli odchodzą do lamusa kuchenki mikrofalowe o mocy 700 W. Choć ich cena jest zwykle korzystna, grzeją stosunkowo wolno i w ostatecznym rozrachunku pobierają więcej energii. Zdecydowanie lepiej więc zdecydować się na urządzenie o mocy 1000 W. Niektóre funkcje, np. "grill", wymagają od kuchenki mocy 1300 W.

Mechaniczne sterowanie w postaci pokrętła występuje najczęściej w kuchenkach tańszych (do 200 zł). Charakteryzuje je prostota użytkowania i raczej mała liczba opcji. Elektroniczna wersja sterowania dysponuje większą liczbą opcji, łącznie z bardziej zaawansowanymi programami, dostosowanymi do rodzaju dania.

d2n114h

Wnętrza kuchenek mikrofalowych

Urządzenia różnią się sposobem wykończenia wnętrza. Najtańsza, emaliowana mikrofalówka jest łatwa w czyszczeniu, ale też podatna na zarysowania. Z kolei wnętrze kuchenki wykonane ze stali nierdzewnej jest trwalsze, choć trudniej je doczyścić. Idealnym rozwiązaniem jest więc wykończenie ceramiczne, które łączy zalety poprzedników, ale jest niestety najdroższe.

Jeśli kuchenka mikrofalowa dysponuje opcją "grill", jej wnętrze również trochę się różni. W tańszych kuchenkach znajduje się spirala grzejna, dość niepraktyczna i trudna w czyszczeniu. W droższych modelach producenci montują lampy kwarcowe – rozwiązanie bardziej ekonomiczne i estetyczne.

Przydatne funkcje kuchenki mikrofalowej

Rozmrażanie. Najbardziej powszechna opcja, nawet w kuchenkach ekonomicznych. Warto jednak zauważyć, że urządzenia o małej mocy niesamowicie wydłużają ten proces.
Piekarnik. Funkcja przydatna zwłaszcza dla użytkowników, którzy nie mają w kuchni miejsca na klasyczny piekarnik.
Termoobieg. Funkcja przydatna, jeśli zamierzamy używać kuchenki w charakterze piekarnika. Dzięki specjalnemu wiatrakowi powietrze jest rozprowadzane równomiernie po komorze kuchenki.
Grill. Do grillowanego mięsa albo pizzy. Dzięki spirali grzejnej lub lampom kwarcowym możemy uzyskać chrupiące mięso lub ciasto.
Gotowanie na parze. Nowoczesne kuchenki mikrofalowe wyposażone są w pojemniki na wodę. Gdy temperatura wody przekroczy 100 stopni C, powstanie para, która ogrzeje nasze danie.
Kombi. Pod tą nazwą rodem ze świata motoryzacji kryje się połączenie opcji grilla oraz mikrofali. Dzięki niej nasza potrawa będzie szybko podgrzana, a także dopieczona i lekko zarumieniona.
Oczyszczanie powietrza. Kuchenki dysponujące tą funkcją potrafią same pozbyć się ze swojego wnętrza przykrych zapachów.

Obecnie kuchenki mikrofalowe dysponują tyloma udogodnieniami, że możemy się za ich pomocą najeść nie tylko szybko, ale i smacznie. To, jakie urządzenie wybierzemy, zależy od naszego budżetu, trybu życia, a także przestrzeni, którą dysponujemy w kuchni.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2n114h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n114h