Trwa ładowanie...

Wybieramy kosiarkę. Do małych i dużych ogrodów

Aby trawnik prezentował się dobrze, wymaga stałej pielęgnacji od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nie ma prostego sposobu na idealnie równą murawę, jednak warto zaopatrzyć się w kosiarkę, która pozwoli zadbać o trawnik, a nawet zrobi to za ciebie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybieramy kosiarkę. Do małych i dużych ogrodówŹródło: Pixabay
d20z4i2
d20z4i2

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Najprostsze urządzenia nie są drogie, ale z drugiej strony nie oferują zbyt wiele dodatkowych możliwości. Intensywna eksploatacja wymaga wydajnego i przede wszystkim wytrzymałego urządzenia, które posłuży ci przez wiele lat. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów koszenia.

Wielkość podwórka

To od niej zależy to, jakiej kosiarki potrzebujesz. Do niewielkich przestrzeni doskonale nadaje się niewielka kosiarka elektryczna, która wciśnie się w każdy kąt i jest bardzo zwrotna. Większe podwórka czy działki bez stałego dostępu do prądu wymagają już bardziej okazałych modeli spalinowych. Wydajniejszy silnik przekłada się na większą długość ostrza i szerokość noży, a co za tym idzie większy obszar, który można skosić za jednym zamachem. Przyjmuje się, że ostrze kosiarki spalinowej powinno zapewniać szerokość koszenia około 50 cm. Dzięki temu koszenie przebiegnie znacznie szybciej.

Przy wyborze kosiarki spalinowej warto również zastanowić się nad tym, jaki rodzaj silnika będzie dla ciebie bardziej odpowiedni. Modele dwusuwowe mają większą moc i są lżejsze, ale wykorzystują dużo paliwa i działają znacznie głośniej. Z kolei kosiarki czterosuwowe są cichsze i pobierają mniej paliwa, ale za to są trudniejsze w manewrowaniu ze względu na swoją wagę.

Kosiarka z napędem czy bez

Jeśli masz duże podwórko i nie uśmiecha ci się pchanie ciężkiej kosiarki, lepiej będzie wybrać model z napędem. Choć jest znacznie cięższa, niż tradycyjne modele bez napędu, z drugiej nie potrzebujesz tyle siły przy koszeniu. Pamiętaj jednak, że kosiarka z napędem nie sprawdzi się w każdej przestrzeni.

Pixabay
Źródło: Pixabay

Jeśli na podwórku masz wiele krzewów i wąskich miejsc, w których trzeba sporo manewrować, lepiej będzie postawić na mniejszy i bardziej zwrotny model. Kosiarki bez napędu są o wiele mniejsze i lżejsze, a także stawiają mniejszy opór przy poruszaniu do tyłu.

Jak wysoka powinna być trawa?

Możliwość regulacji wysokości ostrzy to bardzo ważna funkcja, która pozwoli ustawić wysokość skoszonej trawy od 10 do 45 mm. Zwykle w zależności od temperatury i pory roku należy przycinać trawę do wysokości od 2 do 5 cm. Pamiętaj, że latem należy kosić trawę około 2 cm wyżej niż w okresie wiosennym.

Mulczowanie trawy

Przy zakupie kosiarki zastanów się również nad tym, co będziesz robić ze skoszoną trawą. Klasyczne modele z koszem są wygodne w eksploatacji, ale wiążą się z koniecznością utylizacji trawy. Z kolei modele z wylotem bocznym i mulczerem doskonale sprawdził się w sytuacji, gdy chcesz przetworzyć koszoną trawę.

Mulczowanie polega na mocnym rozdrobnieniu koszonej trawy i rozrzuceniu jej po trawniku. Po rozłożeniu cząstki trawy dostarczą korzeniom niezbędnych składników odżywczych, a dodatkowo zabezpieczą glebę przed nadmiernym wysychaniem. Dzięki temu jednocześnie odżywisz i ochronisz trawę przed negatywnymi warunkami pogodowymi.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d20z4i2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20z4i2