Wybieramy grzejniki. Które najlepsze?

Wśród wielu odmian grzejników dostępnych na rynku trudno znaleźć idealny, bo każdy oprócz zalet ma również wady. Poszukaj więc najlepszego grzejnika w danej sytuacji. Pomogą ci w tym nasze wskazówki.

Wybieramy grzejniki. Które najlepsze?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

08.03.2017 11:46

Wśród wielu odmian grzejników dostępnych na rynku trudno znaleźć idealny, bo każdy oprócz zalet ma również wady. Poszukaj więc najlepszego grzejnika w danej sytuacji. Pomogą ci w tym nasze wskazówki.

Gdyby wśród ofert rynkowych były grzejniki idealne, nie byłoby sensu produkowanie innych. Tymczasem wybór grzejników jest ogromny - powstają z różnych materiałów i w wielu kształtach, żeby można było je dopasować do konkretnych miejsc w domu i w wygodny oraz estetyczny sposób podłączyć do instalacji grzewczej.

Najpopularniejsze grzejniki na rynku

Najpopularniejsze są obecnie grzejniki stalowe płytowe – to niemal standard w nowo budowanych domach. Są niezbyt drogie i dość estetyczne, dlatego chętnie wybierają je deweloperzy. Montuje się je w pomieszczeniach mieszkalnych, natomiast w łazienkach standardem stały się grzejniki drabinkowe - z poziomymi rurkami do wieszania ręczników. To bardzo praktyczne rozwiązanie - gdy grzejnik jest ciepły, ręczniki szybko wysychają, a do tego nie trzeba kupować dodatkowych wieszaków. Grzejniki łazienkowe są również produkowane ze stali, jednak zwykle lepiej się je zabezpiecza przed korozją. Z powodu braku takiego zabezpieczenia zwykłych grzejników płytowych nie powinno się umieszczać w łazienkach oraz pralniach.

Osadzanie playera po za WPtv Więcej informacji tutaj wpwiki:serwisy:wptv3:player Podejrzyj osadzony player

A może grzejniki aluminiowe?

Nieco mniej popularne niż stalowe są członowe grzejniki aluminiowe, wybierane często przez osoby remontujące dom. Są one dobrym zamiennikiem stosowanych powszechnie w dawnych czasach grzejników członowych żeliwnych – ich wymiary zewnętrzne i wydajność cieplna są takie same, więc zastąpienie grzejnika żeliwnego aluminiowym jest możliwe bez przerabiania instalacji. Grzejniki aluminiowe są stosunkowo tanie, a przy tym odporne na korozję i wobec tego polecane do instalacji c.o. z kotłami na paliwa stałe, które działają w systemie otwartym, czyli z dostępem powietrza do wypełniającej je wody. Rozpuszczony w niej tlen jest czynnikiem przyspieszającym korozję, stąd brak zaufania do podatnej na nią stali. Współczesne stalowe grzejniki są przed nią zabezpieczone, a do wody wypełniającej instalację c.o. dodaje się inhibitory korozji, jednak producenci nie gwarantują trwałości grzejników stalowych, gdy są zamontowane w dużych instalacjach systemu otwartego (o mocy powyżej 25 kW).

Dlaczego nie grzejniki żeliwne?

Grzejniki żeliwne przestały się cieszyć zainteresowaniem inwestorów mimo ważnej zalety – nie korodują przez dziesiątki lat i są właściwie niezniszczalne. Od nowoczesnych różnią się dużą bezwładnością cieplną. Ich grube żeliwne ścianki długo się nagrzewają i wolno stygną, do czego przyczynia się także ich duża pojemność wodna. Dziś, kiedy ważna jest możliwość precyzyjnej regulacji wydajności grzejników w celu utrzymywania w pomieszczeniach stałej temperatury, jest to uznawane za wadę. Jednak w instalacji z kotłem na paliwo stałe i ręcznym załadunkiem będzie to raczej zaletą. Za ewidentną niedoskonałość można za to uznać ich chropowatą powierzchnię, bo łatwo osadzają się na niej zanieczyszczenia.

Konwektory dla estetów

Osoby poszukujące grzejników o jak najmniejszej bezwładności cieplnej, korzystnej, gdy instalację zasila kocioł gazowy, powinny się zainteresować konwektorami. Elementem grzejnym w tych urządzeniach jest ożebrowana rura bardzo sprawnie przekazująca ciepło. Jest ona umieszczona w blaszanej obudowie zabezpieczającej użytkowników przed kontaktem z gorącymi żebrami i nadającej urządzeniu estetyczny wygląd. Pojemność wodna konwektorów jest bardzo mała, podobnie jak ich masa, można je więc bez problemu zawiesić na delikatnej ścianie działowej.

Konwektor może być wyposażony w wentylator intensyfikujący przekazywanie ciepła do pomieszczenia, dzięki czemu moc grzewcza może być wysoka mimo niewielkich rozmiarów grzejnika. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie w konwektorowych grzejnikach kanałowych – montowanych w podłodze poniżej poziomu posadzki. Takie rozwiązanie jest praktycznie niewidoczne, ale jednak drogie, więc warto się na nie skusić jedynie w przypadku, gdy z powodu dużych okien w pomieszczeniu brakuje miejsca na zwykłe grzejniki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)