Wybieramy grzejnik łazienkowy - ładny i praktyczny
25.10.2016 12:29
Podstawową funkcją grzejnika łazienkowego jest co prawda odpowiednie ogrzanie pomieszczenia, ale równie istotna jest możliwość suszenia na nim ręczników oraz bielizny, a także estetyczny wygląd. Jak wybrać idealny kaloryfer do łazienki, który sprosta tym wymaganiom?
Podstawową funkcją grzejnika łazienkowego jest co prawda odpowiednie ogrzanie pomieszczenia, ale równie istotna jest możliwość suszenia na nim ręczników oraz bielizny, a także estetyczny wygląd. Jak wybrać idealny kaloryfer do łazienki, który sprosta tym wymaganiom?
W łazience regularnie dochodzi do kondensacji pary wodnej. Korzystanie z wanny, prysznica czy umywalki powoduje, że powietrze staje się coraz bardziej wilgotne i skrapla się na ścianach, armaturze oraz grzejnikach. Nieodpowiednio zabezpieczone metalowe elementy mogą zacząć korodować. Dlatego tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na materiał, z którego wykonany jest grzejnik łazienkowy, oraz na to, czy pozostaje on odporny na rdzę.
Drabinkowy kontra panelowy
W sprzedaży są grzejniki drabinkowe oraz panelowe. Oba rodzaje wykonane są ze stali. Grzejniki panelowe przeznaczone do łazienki muszą być galwanizowane, a powłoki ochronne powinny być najwyższej jakości. Do zabezpieczenia stosowane są więc inne materiały niż te używane w grzejnikach przeznaczonych np. do pokoju. Niebagatelne znaczenie ma budowa grzejnika. Te tradycyjne, panelowe mają kompaktową konstrukcję, którą ciężko jest dokładnie zabezpieczyć we wszystkich miejscach. Dotyczy to szczególnie wnętrza grzejnika, do którego dostęp jest utrudniony. Z tego powodu wiele osób decyduje się na grzejniki drabinkowe wykonane ze stalowych rurek. Pionowe kolektory połączone poziomymi rurkami są malowane lub lakierowane proszkowo, dzięki czemu są odporne na podwyższoną wilgotność.
Dodatkowe funkcje grzejnika
W łazience temperatura powinna być utrzymywana na poziomie 25 st. C. Aby zapewnić przyjemny klimat podczas kąpieli, pamiętaj o odpowiednio dopasowanym źródle ciepła. Podczas wyboru grzejnika łazienkowego ważne jest, aby jego wydajność była o 25 proc. większa niż w przypadku rozwiązań stosowanych np. w sypialni. Zwróć uwagę nie tylko na jego wymiary, ale przede wszystkim na moc - warto pamiętać, że wielkość nie zawsze przekłada się na wydajność urządzenia.
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Odpowiednia temperatura jest ważna także w przypadku, gdy grzejnik służy jako suszarka do ręczników czy odzieży. Zbyt niska temperatura może powodować, że mokra bielizna nie będzie wysychać, tylko tęchnąć, a w łazience utrzymywać się będzie nieprzyjemny zapach zawilgoconych przedmiotów.
Ciepło w łazience
Wiele osób decyduje się na mieszany system ogrzewania do łazienki. Polega on na zastosowaniu tradycyjnego grzejnika panelowego zasilanego z wodnego centralnego ogrzewania oraz grzejnika drabinkowego z grzałką elektryczną. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że w sezonie grzewczym głównym źródłem ciepła jest grzejnik panelowy, drabinkowy zaś spełnia wówczas jedynie funkcję uzupełniającą lub jest wykorzystywany jako suszarka na odzież. To szczególnie istotne zimą, kiedy warunki panujące na zewnątrz nie sprzyjają wysychaniu mokrych ręczników.
Kiedy elektryczny zastąpi panelowy?
Zdarza się, że w naszym klimacie późną wiosną czy wczesną jesienią temperatury gwałtownie spadają i kiedy grzejniki są jeszcze zimne, elektryczny grzejnik łazienkowy pozwoli uzyskać w pomieszczeniu przyjemny klimat. Jest to także ważne w przypadku, kiedy w domu jest małe dziecko lub osoby starsze. Możliwość dowolnego sterowania temperaturą w łazience daje pełen komfort korzystania z tego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że decyzję o montażu dwóch grzejników należy dobrze przemyśleć. Będzie potrzebne nie tylko miejsce na ścianie, ale także odpowiednie podłączenie do instalacji.
Miejsce na grzejnik
Wybierając miejsce montażu grzejnika w łazience, należy przede wszystkim wyeliminować lokalizację bezpośrednio przy prysznicu, wannie bądź umywalce. Grzejnik łazienkowy nie powinien być narażony na bezpośredni kontakt z wodą. Częste korzystanie z umywalki czy wanny nie pozwoli wyeliminować stałego zawilgocenia grzejnika. Może to prowadzić do korozji, dlatego grzejniki trzeba montować z dala od źródeł wody. Warto także umiejscowić grzejnik (zwłaszcza ten drabinkowy) bezpośrednio przy kontakcie, tak aby wyeliminować problem wiszących kabli.
Dekoracja w łazience
Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników o oryginalnych kształtach i kolorach. Standardowo maluje się je na biało, coraz częściej jednak projekt łazienki zakłada montaż dekoracyjnego grzejnika w wyrazistym odcieniu. Ciekawym urozmaiceniem oferty rynkowej są produkty wyposażone w lustro, półki lub dodatkowe uchwyty na ręczniki. Dzięki temu grzejnik przestaje być jedynie źródłem ciepła, a staje się ważnym elementem wystroju łazienki. Warto jednak pamiętać, że bez względu na jego formę najważniejsze są odpowiednie parametry, które pozwolą na uzyskanie przyjemnego klimatu w domowym salonie kąpielowym.