Trwa ładowanie...
d32yzi0

Wybieramy generator pary. Na jakie parametry zwracać uwagę?

Wszysycy wiemy, że para wodna skutecznie radzi sobie z zagnieceniami na ubraniach, dlatego niemal w każdym domu znajdziemy przynajmniej jedno żelazko. Czasami jednak takie urządzenie jest za mało wydajne. Dlatego warto rozważyć zakup generatora pary.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Generator pary ułatwia prasowanie
Generator pary ułatwia prasowanie (iStock.com, Fot: LuckyBusiness)
d32yzi0

Generator pary – wydajniejsze prasowanie

Generator pary to żelazko "na wypasie" – działa bardzo podobnie do standardowego żelazka, ale składa się z dwóch elementów: stacji pary oraz podłączonej do niej stopy, przypominającej tradycyjne żelazko. W stacji parowej podgrzewana jest woda, która pod postacią pary i pod bardzo wysokim ciśnieniem zostaje wyrzucona przez szczeliny w stopie żelazka. To sprawia, że zagniecenia w tkaninach znikają w mgnieniu oka. Taka stacja parowa jest szalenie wydajna, ponieważ może wytworzyć nawet kilkaset gramów pary na minutę i wyrzucić ją pod ciśnieniem od ok. 3,5 do nawet 8 barów, oczywiście w zależności od stopnia zaawansowania danego modelu.

Generator pary – dla kogo?

Generator pary sprawdza się idealnie przy prasowaniu wielu tkanin, nawet tych bardzo delikatnych, które są wrażliwe na kontakt z gorącą stopą. Dodatkowo można nim odświeżać zimowe płaszcze, dezynfekować zabawki czy pozbywać się kurzu z zabrudzonych mebli, ponieważ istnieje możliwość wyrzutu pary bez dotykania stopy do tkaniny czy przedmiotu, i to w pionie. Generator pary to opcja idealna dla rodzin z dziećmi, gdzie pranie i prasowanie praktycznie nie ma końca. Będzie to też świetny wybór dla osób, które chcą ułatwić sobie prasowanie i wolą spędzać jak najmniej czasu na tej czynności.

Generator pary to bardzo wygodne w użytkowaniu urządzenie, ale ma jedną wadę - jest bardzo drogie, znacznie droższe od tradycyjnego żelazka parowego. Takie możemy kupić już za mniej niż 200 zł, zaś generator pary kosztować może nawet ok. 1000 zł i więcej.

d32yzi0

Generator pary – parametry

Przy wyborze generatora pary warto wziąć pod uwagę kilka cech technicznych. Przede wszystkim moc, ilość wytwarzania pary na minutę i czas podgrzewania. Moc decyduje o skuteczności urządzenia, więc im jest ona wyższa, tym lepiej (dobrze jest wybierać modele z mocą powyżej 2000 W). Ilość wytwarzania pary podaje się w gramach na minutę. Inna jest w trybie ciągłego wytwarzania pary (niższa) i inna w trybie uderzeń pary (wyższa) i przeważnie wynosi powyżej 100 g/min. Czas podgrzewania jest stosunkowo krótki, bo wynosi zazwyczaj 2 minuty, ale w sklepach można znaleźć urządzenia, które działają szybciej.

Warto też zwracać uwagę na pojemność zbiornika na wodę. W generatorach pary jest on dość duży (ok. 1-2 litrów), co pozwala na ciągłe, długie prasowanie bez uzupełniania wody, ale zajmuje również dużo miejsca i waży niemało. Trzeba też sprawdzić opcje dodatkowe, np. blokadę przed kapaniem czy system odkamieniania, również funkcję samooczyszczania czy alarm niskiego poziomu wody.

d32yzi0

Podziel się opinią

Share

d32yzi0

d32yzi0