Trwa ładowanie...

Wybieramy generator pary. Na jakie parametry zwracać uwagę?

Wszysycy wiemy, że para wodna skutecznie radzi sobie z zagnieceniami na ubraniach, dlatego niemal w każdym domu znajdziemy przynajmniej jedno żelazko. Czasami jednak takie urządzenie jest za mało wydajne. Dlatego warto rozważyć zakup generatora pary.

Wybieramy generator pary. Na jakie parametry zwracać uwagę?Źródło: iStock.com, fot: LuckyBusiness
d1kby31
d1kby31

Generator pary – wydajniejsze prasowanie

Generator pary to żelazko "na wypasie" – działa bardzo podobnie do standardowego żelazka, ale składa się z dwóch elementów: stacji pary oraz podłączonej do niej stopy, przypominającej tradycyjne żelazko. W stacji parowej podgrzewana jest woda, która pod postacią pary i pod bardzo wysokim ciśnieniem zostaje wyrzucona przez szczeliny w stopie żelazka. To sprawia, że zagniecenia w tkaninach znikają w mgnieniu oka. Taka stacja parowa jest szalenie wydajna, ponieważ może wytworzyć nawet kilkaset gramów pary na minutę i wyrzucić ją pod ciśnieniem od ok. 3,5 do nawet 8 barów, oczywiście w zależności od stopnia zaawansowania danego modelu.

Generator pary – dla kogo?

Generator pary sprawdza się idealnie przy prasowaniu wielu tkanin, nawet tych bardzo delikatnych, które są wrażliwe na kontakt z gorącą stopą. Dodatkowo można nim odświeżać zimowe płaszcze, dezynfekować zabawki czy pozbywać się kurzu z zabrudzonych mebli, ponieważ istnieje możliwość wyrzutu pary bez dotykania stopy do tkaniny czy przedmiotu, i to w pionie. Generator pary to opcja idealna dla rodzin z dziećmi, gdzie pranie i prasowanie praktycznie nie ma końca. Będzie to też świetny wybór dla osób, które chcą ułatwić sobie prasowanie i wolą spędzać jak najmniej czasu na tej czynności.

Generator pary to bardzo wygodne w użytkowaniu urządzenie, ale ma jedną wadę - jest bardzo drogie, znacznie droższe od tradycyjnego żelazka parowego. Takie możemy kupić już za mniej niż 200 zł, zaś generator pary kosztować może nawet ok. 1000 zł i więcej.

Generator pary – parametry

Przy wyborze generatora pary warto wziąć pod uwagę kilka cech technicznych. Przede wszystkim moc, ilość wytwarzania pary na minutę i czas podgrzewania. Moc decyduje o skuteczności urządzenia, więc im jest ona wyższa, tym lepiej (dobrze jest wybierać modele z mocą powyżej 2000 W). Ilość wytwarzania pary podaje się w gramach na minutę. Inna jest w trybie ciągłego wytwarzania pary (niższa) i inna w trybie uderzeń pary (wyższa) i przeważnie wynosi powyżej 100 g/min. Czas podgrzewania jest stosunkowo krótki, bo wynosi zazwyczaj 2 minuty, ale w sklepach można znaleźć urządzenia, które działają szybciej.

Warto też zwracać uwagę na pojemność zbiornika na wodę. W generatorach pary jest on dość duży (ok. 1-2 litrów), co pozwala na ciągłe, długie prasowanie bez uzupełniania wody, ale zajmuje również dużo miejsca i waży niemało. Trzeba też sprawdzić opcje dodatkowe, np. blokadę przed kapaniem czy system odkamieniania, również funkcję samooczyszczania czy alarm niskiego poziomu wody.

d1kby31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kby31