Trwa ładowanie...

Wybielanie podłogi - jak to zrobić?

Efekt bielonej podłogi - tak popularnej wśród zastępów zwolenników stylu skandynawskiego - można osiągnąć samodzielnie. W ten sposób odświeżysz wnętrze, sprawiając, że zszarzała drewniana posadzka na nowo zacznie w nim grać pierwsze skrzypce. Dzięki wybielaniu podłoga wyraźnie odmłodnieje i rozjaśni pomieszczenie.

Wybielanie podłogi - jak to zrobić?Źródło: Alvhemmakleri.se
d1vc455
d1vc455

Efekt bielonej podłogi - tak popularnej wśród zastępów zwolenników stylu skandynawskiego - można osiągnąć samodzielnie. W ten sposób odświeżysz wnętrze, sprawiając, że zszarzała drewniana posadzka na nowo zacznie w nim grać pierwsze skrzypce. Dzięki wybielaniu podłoga wyraźnie odmłodnieje i rozjaśni pomieszczenie.

Do bielenia podłóg można zastosować lakier, farbę, bejcę, olej, wosk lub ług. Zanim podejmiesz decyzję i nabędziesz dany produkt, sprawdź, w jaki sposób została wykończona posadzka. Niektóre powłoki nie będą przyjmować wybranych środków bielących i przed ich zastosowaniem nieodzowne będzie cyklinowanie. Problemu nie będzie, jeśli od razu po położeniu świeżego drewna zamierzasz je pobielić, jednak wówczas istotne jest, jaki gatunek surowca wybierzesz.

Wybielanie podłogi: lakier

Aby szybko uzyskać efekt bielonej podłogi, a zarazem stworzyć wytrzymałą powierzchniową warstwę ochronną, możesz użyć lakierów. Dziś dostępne są lakiery, które jedynie w niewielkim stopniu zmieniają barwę posadzki drewnianej. Wybierając preparat z białym pigmentem, uzyskasz efekt rozjaśnienia i przykrycia drewna warstwą ochronną tłumiącą barwę. Biały lakier akrylowy do drewna będzie nieszkodliwy dla osób wrażliwych i ze skłonnościami do alergii. Dodatkowo jest szybkoschnący. Lekko przesłania rysunek drewna, dlatego słoje będą mniej widoczne niż przed nałożeniem preparatu. Do bielenia możesz też użyć lakierów poliuretanowych, akrylowo-poliuretanowych i uretanowych. Najczęściej stosuje się ich matowe wersje, aby podłoga miała naturalny wygląd.

Wybielanie podłogi: farba

Biała farba przeznaczona do podłóg zakryje naturalny rysunek drewna i jego usłojenie. W rezultacie zastosowanie tego typu preparatu spowoduje, że uzyskasz całkowicie białą posadzkę. Jeśli zależy ci na efekcie bielenia wydobywającym wzór sęków i włókien drewna, dobrze jest wybrać farbę wodorozcieńczalną przeznaczoną do parkietu. Dzięki temu będziesz mógł uzyskać dowolną intensywność białego pigmentu. Rozcieńczając farbę, wystarczy wykonać próbki na kawałku drewna posadzkowego. Wybierając np. białą farbę akrylową do podłóg rozrobioną z wodą, uzyskasz preparat, który łatwo będzie się nanosił i długo sechł, dzięki czemu bez trudu wykonasz poprawki. Po zupełnym wyschnięciu należy posadzkę polakierować szybkoschnącym akrylowym bezbarwnym lakierem do drewnianych podłóg. Nie ma on uciążliwego zapachu i co najważniejsze przy bielonych powierzchniach, nie żółknie.

Wybielanie podłogi: bejca

Biała bejca do podłóg doskonale nadaje się do delikatnego rozjaśnienia drewna posadzkowego. Produkty wodne długo schną, co pozwala na uzyskanie zamierzonego efektu i wykonanie niezbędnych poprawek dla równomiernego pokrycia powierzchni. Dla wprawy warto wykonać próbę malowania na fragmencie drewna. Spirytusowe bejce schną szybciej, a malowanie nimi wymaga wprawy, ponieważ mogą pozostawiać plamy. Nie stosuj bejc przeznaczonych do innych elementów drewnianych, gdyż są mniej trwałe niż te do podłóg. Sama bejca nie utworzy warstwy ochronnej. Z tego względu pomalowaną nią powierzchnię należy pokryć lakierem podkładowym, a następnie kolejną warstwą specjalnego lakieru nawierzchniowego do stosowania na posadzkach.

d1vc455

Wybielanie podłogi: olej

Posadzka olejowana zyskuje wyjątkowy, naturalny wygląd, matowy, o dyskretnym satynowym połysku. Paleta produktów do bielenia jest dość bogata. Olej jest doskonałym impregnatem - wnika głęboko w drewno i zabezpiecza je przed wilgocią. Niestety miękkie drewno może ulegać uszkodzeniom mechanicznym, jednak ponowne olejowanie jest w stanie zlikwidować drobne zarysowania i przebarwienia. Warto rozważyć kupno zestawu dwóch produktów przeznaczonych do zabezpieczenia posadzki. Niektórzy producenci oferują dwuskładnikowe lakiery poliuretanowe, którymi można pokryć zaolejowaną powierzchnię. Uzyskuje się w ten sposób piękną półmatową posadzkę o wytrzymałej powłoce. Jednak dobrze jest wówczas zdać się na produkty tej samej firmy, do stosowania w parze.

Wybielanie podłogi: wosk

Impregnację drewna wraz z efektem bielenia uzyskasz, stosując wosk. Bez trudu nabędziesz preparat specjalnie przeznaczony do podłóg. Pięknie podkreśla rysunek słojów i nadaje jej czysty biały kolor o lekkim połysku. Naturalny wosk wzmacnia włókna surowca, jest bardzo łatwy w użyciu i przeznaczony głównie do liściastego drewna. Dlatego poleca się go do bielenia posadzki z dębu, kasztana czy jesionu. Przed nałożeniem dobrze jest drewno wyszczotkować, a następnie rozprowadzić wosk, wcierając go w pory surowca okrężnymi ruchami. Na koniec podłogę się poleruje.

Wybielanie podłogi: ług

Mieszanina wody, mydeł roślinnych i wapiennych oraz sody kaustycznej to ług, który stosowano dawniej do zabezpieczania drewnianych posadzek. Dziś możesz nabyć gotowy ług do bielenia podłóg. Najlepiej poddają się ługowaniu jasne gatunki drewna, czyli rodzime sosny, świerki, brzozy, jesiony i klony.

Rozróżniamy ług przeznaczony do drewna iglastego oraz liściastego. Szarobiałą powłokę, która nie zżółknie, utworzysz, nanosząc biały preparat wzdłuż włókien, z wykorzystaniem miękkiej tkaniny. Pracę należy jednak wykonywać w ubraniu ochronnym i masce na twarz, gdyż ług jest substancją żrącą. Jako warstwę wierzchnią nakłada się emulsję mydlaną (wodny roztwór naturalnego mydła), któa ochroni drewno przed zabrudzeniem. Zamiast mydła załugowaną posadzkę można zaolejować.

d1vc455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vc455