Wszystko, czego potrzebujesz do komputera czy smartfona. Za kilka złotych miesięcznie
Zakup oprogramowania do wszystkich domowych komputerów tabletów i smartfonów to gigantyczny wydatek? Gdyby cenę każdego programu czy subskrypcji pomnożyć przez liczbę użytkowników, to możemy zapłacić więcej, niż wynosi wartość tych urządzeń. Jest jednak sposób na to, by za to samo zapłacić znacznie mniej.
26.05.2021 14:10
Dziś jest wiele takich domów, gdzie każdy ma własny komputer, a już raczej na pewno – własny smartfon lub tablet. Pandemia wymusiła rodzinne zakupy – tam, gdzie wystarczał jeden laptop czy pecet, teraz jest ich kilka.
Z zakupem komputera nieodłącznie wiąże się konieczność zakupienia oprogramowania. Wyobraźmy sobie czteroosobową rodzinę, cztery laptopy, na każdym konieczność zainstalowania niezbędnych programów – edytora tekstu, programu do tworzenia prezentacji, arkusza kalkulacyjnego. To spory wydatek, prawda?
Otóż – niekoniecznie. Można mieć te wszystkie aplikacje – i wiele więcej – dzięki jednej subskrypcji Microsoft 365. W ofercie dla rodzin koszt na jednego użytkownika to niecałe… 6 zł!
Ale po kolei – najpierw powiedzmy, czym jest Microsoft 365, bo to już dawno dużo więcej niż pakiet biurowy.
Jak korzystać z Microsoft 365 na wszystkich swoich urządzeniach
Usługa na każdą potrzebę
Microsoft 365 to kompletne narzędzie do zadań domowych i biurowych. Składa się z szeregu aplikacji, z których część znamy od bardzo wielu lat. Dość powiedzieć, że pierwszy pakiet Microsoft Office na system operacyjny Windows to 1992 rok, czyli takie programy jak Word, Excel czy Power Point są z nami już prawie 30 lat!
Pierwsze wersje online pakietu Office 365 pochodzą z 2010 roku, dzisiaj – po wielu modyfikacjach i rozbudowie o niespotykane wcześniej aplikacje – pakiet narzędzi biurowych stał się usługą, którą w ubiegłym roku przemianowano na Microsoft 365.
Oczywiście dzisiejsze wersje oferują kosmiczne, w porównaniu do tych sprzed lat, możliwości. Intuicyjna obsługa, z którą poradzi sobie nawet niezbyt biegła w "komputerowych sprawach" osoba, sprawia, że to najwygodniejsze narzędzie nie tylko do pracy czy nauki, ale i do zastosowań domowych.
Przyjrzyjmy się więc pokrótce poszczególnym elementom Microsoft 365 i funkcjom, o których być może nawet nie wiecie, że istnieją.
Word jako redaktor i tłumacz
Word to synonim edytora tekstów. Poza oczywistymi funkcjami, związanymi z tworzeniem treści pisanych, warto zwrócić uwagę na możliwość dyktowania tekstu. Wystarczy włączyć odpowiednią opcję i zamiast pisać – można mówić, a Word zapisze wszystko słowo w słowo, w dodatku z właściwą interpunkcją.
Inna przydatna funkcja to edycja plików pdf. Do niedawna trzeba było je konwertować innymi programami – dziś wystarczy kliknąć na plik prawym przyciskiem myszy i wybrać "Otwórz w programie Word". Już po chwili można wprowadzać zmiany w treści, a potem zapisać efekt w dowolnym formacie – w tym także pdf.
Jak zostać doskonałym pisarzem w Internecie z funkcją Redaktor
Dokument w nieznanym języku też nie jest problemem. Nie trzeba korzystać z sieciowych tłumaczy – wystarczy wybrać opcję w Wordzie, który przetłumaczy cały dokument, niezależnie od jego długości.
Poza tym Word w Microsoft 365 to wiele innych możliwości – odręczne rysowanie, pisanie i korekta na ekranie dotykowym, inteligentne sprawdzanie pisowni czy funkcja redaktor, która pomoże w stworzeniu dowolnej treści – bez błędów. Co ciekawe, można z niej korzystać także pisząc w przeglądarce. Wystarczy dodać redaktora do Google Chrome, by bez błędu pisać posty w social mediach, wypełniać formularze itd…
Excel dostępny dla każdego
Excel nieodmiennie kojarzy się z tabelkami. Kiedyś narzędzie raczej dla księgowych – dzisiaj jest na tyle prosty w obsłudze, że z jego podstawowych funkcji można korzystać na przykład przy tworzeniu domowego budżetu. Dodatkowo program – podobnie jak inne aplikacje Microsoft 365 – wyposażono w bardzo przydatny i dokładny system pomocy kontekstowej "Powiedz mi" – wystarczy wpisać, co chcemy zrobić, a program sam wskaże drogę do odpowiedniej funkcji.
Możliwości Excela są niezgłębione – ci, którzy korzystają z niego w pracy, wiedzą, jak potrafi zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Warto w tym miejscu tylko zaznaczyć, że nawet dość proste zestawienia domowych przychodów i wydatków stają się, dzięki np. wykresom czy innym wizualizacjom danych, wygodnym narzędziem do zarządzania.
Power Point z pakietem tysięcy bezpłatnych zdjęć
Slajdy są przydatne przy prezentacjach w pracy, ale też w szkole czy w domu. Zdjęcia z wakacji ułożone w pokaz obrazów, z animowanymi przejściami i innymi dodatkowymi elementami pozwalają na uporządkowanie wspomnień, do tego każdą prezentację można wzbogacić komentarzem głosowym i zapisać w postaci filmu.
Osoby, które wykorzystują Power Point do tworzenia prezentacji, z pewnością docenią nowość, jaką jest możliwość korzystania z bazy zdjęć, obrazów i ikon, która teraz jest wbudowana w tę aplikację. To tysiące fotografii, ilustracji oraz materiałów wideo doskonałej jakości do wykorzystania za darmo.
Jak stworzyć profesjonalną prezentację w PowerPoint
Warto dodać, że Power Point oferuje też bardzo przydatną opcję formatowania prezentacji przez podpowiadanie pomysłów dotyczących układu treści na slajdzie. Po wpisaniu tekstu i dodaniu zdjęć i innych elementów można wybierać spośród z wielu różnych opcji wizualnego przedstawienia tych treści na slajdzie. Dzięki temu stworzenie atrakcyjnej prezentacji zajmuje minuty, a nie godziny.
Outlook – wszystkie skrzynki pod ręką
Outlook to przede wszystkim klient pocztowy, czyli program do odbierania i wysyłania e-maili. Ale nie tylko, zarządzanie kalendarzem docenią ci, którzy lubią, gdy rodzinne sprawy – wizyty u lekarza, wakacje czy inne działania – są uporządkowane.
Outlook w prosty sposób pozwala na dodanie kont, robiąc właściwie wszystko za użytkownika – jeśli korzystasz z któregoś z popularnych dostawców poczty, konto dodasz kilkoma kliknięciami, podając jedynie login i hasło. W ten sposób można podłączyć w jednym miejscu wszystkie konta służbowe i prywatne, i zapomnieć o ciągłym logowaniu się przez przeglądarkę internetową.
Outlook to również skrzynka pocztowa bez reklam o pojemności aż 50GB z korporacyjnej jakości bezpieczeństwem. Co to oznacza? To m.in. automatyczna dezaktywacja niebezpiecznych linków, wykrywanie oprogramowania, które może służyć do wymuszania okupów i szyfrowanie naszej całej korespondencji.
OneNote – notatnik i nauczyciel matematyki
Jak nazwa sugeruje, to może być jedyny notatnik, jakiego potrzebujesz. Daje możliwość tworzenia notesów, z których każdy jest podzielony na sekcje, a każda sekcja zawiera strony. Jak widać, przypomina segregator, do którego można dodawać dowolną ilość kartek, przekładać je z miejsca na miejsce.
Co więcej, można tworzyć zeszyty prywatne, ale można też korzystać z zeszytów udostępnionych. Sprawdzają się one na przykład w edukacji, gdy nauczyciel udostępnia uczniom materiały z lekcji lub uczniowie wspólnie tworzą projekt w jednym notesie.
Jak Microsoft 365 może pomóc w zajęciach z matematyki
Najciekawszym rozwiązaniem jest w OneNote Asystent matematyczny. To funkcja, dzięki której po wprowadzeniu jakiegoś działania program krok po kroku pokazuje, jak należy je rozwiązać. Stąd wielu uczniów i studentów korzysta z tego rozwiązania jako bezpłatnego korepetytora matematyki.
Teams – za darmo dla każdego
Skype, jako komunikator głosowy, jest używany przez miliony osób na całym świecie. Pozwala na wysyłanie wiadomości, plików, tworzenie czatów grupowych oraz rozmów wideo w jakości HD. Jest zintegrowany ze wszystkimi innymi aplikacjami Microsoftu. Ta aplikacja ustępuje stopniowo pola aplikacji Teams.
To naturalny następca Skype, bardzo dynamicznie rozwijany przez Microsoft od wielu miesięcy, w związku z olbrzymim zapotrzebowaniem na współpracę online w czasie pandemii. W jej przeddzień z Teams korzystało 30 milionów ludzi – dziś to ponad 150 milionów, w tym miliony polskich uczniów i studentów.
Teams do niedawna był aplikacją dostępną tylko dla użytkowników biznesowych i edukacji – teraz jest dostępny dla każdego, i to za darmo. To oznacza, że każdy może ją pobrać i komunikować się z nawet 500 osobami jednocześnie! Od dziś spotkania rodzinne online nie będą żadnym problemem.
Co istotne, Teams doskonale integruje się z pozostałymi aplikacjami Microsoftu, co pozawala na łatwe wyświetlanie podczas spotkań np. prezentacji, wspólnej pracy na arkuszach Excela, dokumentach Word czy notatkach OneNote.
Z programu można korzystać, będąc jednocześnie zalogowanym na konto prywatne, służbowe czy te wykorzystywane w szkole.
OneDrive – miejsce na dane i wspomnienia
Powiedzieć, że OneDrive to usługa przechowywania danych w chmurze to… nic nie powiedzieć. Owszem, jest to zdalny dysk, na którym można przechowywać dane, ale poza tym daje on możliwość udostępniania dowolnych plików innym, na przykład za pomocą linka wysłanego w dowolny sposób. Umożliwia też dostęp do danych z każdego urządzenia z dowolnym systemem operacyjnym (tabletu, smartfona, komputera) – wystarczy zainstalować aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę internetową.
Co więcej, dzięki aplikacji na smartfona zdjęcia i filmy mogą być automatycznie przesyłane w chmurę. W ten sposób w razie utraty lub awarii urządzenia wspomnienia z wakacji czy rodzinne zdjęcia są bezpieczne.
Każdy, kto korzysta na swoim komputerze z Windows 10, ma już zainstalowany OneDrive o pojemności 5 GB. W ramach subskrypcji Microsoft 365 otrzymujemy aż… 1 TB powierzchni do wykorzystania przez jedną osobę!
Dla Ciebie i dla rodziny
Jak wspomnieliśmy na początku – kupowanie oprogramowania na kilka komputerów może być sporym wydatkiem. Microsoft oferuje subskrypcję 365 Family, która pozwala na korzystanie z wszystkich programów aż 6 osobom. Każda otrzymuje też wyłącznie dla siebie 1 TB powierzchni OneDrive, co daje w sumie aż 6 TB. Do naszej czteroosobowej rodziny możemy więc dodać jeszcze na przykład dziadka i babcię.
Wszystko za 429,99 zł rocznie, czyli 35,83 miesięcznie na 6 użytkowników, a więc każdy z nich ma Microsoft 365 za… 5,97 zł miesięcznie.
Dodajmy jeszcze, że wszystkie aplikacje są oczywiście dostępne w wersji mobile, a także z poziomu przeglądarki – w wersji online. Wystarczy tylko login i hasło, aby korzystać z Microsoft 365 na dowolnym urządzeniu i mieć dostęp do wszystkich swoich plików na OneDrive.
Czy to skomplikowane? No właśnie nie. Gdy stracimy komputer lub musimy reanimować ten stary, niczego nie trzeba kopiować – wszystkie pliki, które trzymamy na dysku OneDrive, będą dostępne na nowym lub odświeżonym komputerze. Wystarczy się zalogować do Microsoft 365.