Trwa ładowanie...

Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej w łazience. Montaż wentylatora

Brak wystarczająco sprawnej wentylacji grawitacyjnej skutkuje niedostateczną wymianą powietrza w pomieszczeniach, a to z kolei przyczyna nadmiaru wilgoci, nieprzyjemnych zapachów, zaduchu, nierzadko też zagrzybienia ścian. Jak wspomóc instalację wentylacyjną w łazience? Rozwiązaniem jest montaż wentylatora.

Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej w łazience. Montaż wentylatoraŹródło: Geberit
d2isghx
d2isghx

Brak wystarczająco sprawnej wentylacji grawitacyjnej skutkuje niedostateczną wymianą powietrza w pomieszczeniach, a to z kolei przyczyna nadmiaru wilgoci, nieprzyjemnych zapachów, zaduchu, nierzadko też zagrzybienia ścian. Jak wspomóc instalację wentylacyjną w łazience? Rozwiązaniem jest montaż wentylatora.

Typowy system wentylacji w domach jest nazywany grawitacyjnym. Tworzą go pionowe przewody z otworami wlotowymi w kuchni, łazience, ubikacji, pomieszczeniach pomocniczych (garderobie, spiżarni) bez okien oraz w tych, w których jest kominek lub kocioł grzewczy. Powietrze jest przez nie usuwane dzięki temu, że w pionowych przewodach, w wyniku różnicy gęstości zimnego powietrza na zewnątrz i ciepłego wewnątrz domu, powstaje podciśnienie tworzące tzw. ciąg kominowy.

W miejsce powietrza wypływającego przez przewody wentylacyjne do pomieszczeń napływa powietrze świeże - przez otwory (szczeliny, nawiewniki), które powinny być w każdym pokoju. Wówczas wymiana powietrza odbywa się w całym domu czy mieszkaniu – powietrze z pokoi przepływa przez otwory wentylacyjne w drzwiach do pomieszczeń, w których są wloty do przewodów, i nimi trafia na zewnątrz.

Kiedy wentylacja grawitacyjna zawodzi... System wentylacji grawitacyjnej działa, pod warunkiem że temperatura w pomieszczeniach jest wyższa niż na zewnątrz - a więc nie w gorące i bezwietrzne dni oraz noce. Wiatr może bowiem wspomagać, ale równie dobrze uniemożliwiać naturalny wypływ powietrza przez kominy wentylacyjne.

Gdy wymiana powietrza ustaje, zaczynamy odczuwać dyskomfort. Szczególnie uciążliwe jest korzystanie z pomieszczeń, w których powstaje najwięcej zanieczyszczeń powietrza - kuchni, WC i łazienki. Radą na to jest zamontowanie w nich niewielkiego wentylatora, który umożliwi szybkie pozbycie się nieprzyjemnego zapachu i nadmiaru pary wodnej. W kuchni zwykle służy do tego okap.

d2isghx

W łazience i WC najłatwiej zainstalować niewielki wentylator ścienny przeznaczony do umieszczenia w otworze wentylacyjnym zamiast kratki. Zamocowanie go jest proste, nieco więcej kłopotu może sprawić jedynie doprowadzenie z najbliższej puszki instalacyjnej przewodu elektrycznego niezbędnego do działania wentylatora.

Jaki wentylator wybrać do łazienki? Zanim kupisz wentylator, zmierz wymiary otworu wentylacyjnego, w którym ma być umieszczony, by się nie okazało, że jego wirnik ma za dużą średnicę – nie powinna być większa niż wymiar otworu.

Wydajność typowych wentylatorów łazienkowych to 100-250 metrów sześciennych na godzinę. Większa umożliwia szybsze usunięcie zanieczyszczeń, ale także powoduje większy hałas i pobór energii.

Wentylator może być uruchamiany przez osobny włącznik, w łazience czy ubikacji bez okna można go połączyć z włącznikiem światła. Najlepiej wybrać wtedy model z wyłącznikiem zwłocznym (timerem), by pracował jeszcze przez kilka minut od wyłączenia światła.

d2isghx

Gdy połączenie wentylatora z włącznikiem światła jest kłopotliwe, można wybrać model z fotokomórką. Do pomieszczeń z oknem lepsze jest urządzenie z czujnikiem ruchu. Są też wentylatory z czujnikiem wilgotności powietrza, uruchamiające się samoczynnie, gdy zostanie przekroczona jej normalna wartość, i pracujące do czasu usunięcia zanieczyszczonego powietrza.

Gdzie nie można zamontować wentylatora?

Zastosowanie wentylatora wydmuchującego powietrze do przewodu wentylacyjnego jest możliwe, pod warunkiem że nie jest to przewód zbiorczy obsługujący także inne pomieszczenia, powszechnie stosowany w budynkach wielorodzinnych wznoszonych w ubiegłym stuleciu. Wtedy bowiem powietrze usuwane z łazienki mogłoby trafiać nie na zewnątrz, tylko do sąsiadów.

Stosowanie mechanicznej wentylacji wywiewnej jest też zabronione w pomieszczeniu z kotłem grzewczym, gazowym podgrzewaczem wody, piecem czy kominkiem z otwartą komorą spalania. Działanie wentylatora może spowodować zakłócenie odbywającego się w nich procesu spalania i odprowadzania spalin.

d2isghx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2isghx