Trwa ładowanie...

Wrzesień w ogrodzie. Porządki po lecie i przygotowania do zimy

Lato się skończyło i czas na porządki w naszych ogrodach. Mały czy duży – potrzebuje sprzątnięcia przekwitłych roślin i rozpoczęcia przygotowań na jesień i zimę. Czym zajmujemy się we wrześniu?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wrzesień w ogrodzie. Porządki po lecie i przygotowania do zimyŹródło: Shutterstock.com
d3hq09b
d3hq09b

Przekopujemy ziemię w warzywniku
Po zbiorze wszystkich warzyw przekopujemy ziemię w warzywniku. Możemy ją zmieszać z kompostem, który już z pewnością utworzył się w kompostowniku. Ziemię pozostawiamy w tzw. ostrej skibie. W ten sposób poprawi się struktura gleby i stanie się ona również bardziej przepuszczalna. Zimą również zginą szkodniki, które podczas przekopywania wydobyto na powierzchnię.
Jeżeli chodzi o nawożenie, to we wrześniu nawozimy tylko kompostem, obornikiem lub nawozami zawierającymi kwasy humusowe.

Rozsadzamy rośliny
Nadal wyrywamy chwasty i spulchniamy glebę. W czasie upałów podlewamy glebę i systematycznie obcinamy przekwitające kwiaty. W tym miesiącu koniecznie wyrywamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, które już nie zdobią ogrodu.
Dzielimy kępy liliowców. Każdy z fragmentów rośliny powinien mieć kilka zdrowych pędów i własny system korzeniowy. Przed sadzeniem kęp warto posypać rany po dzieleniu np. sproszkowanym węglem drzewnym.
Początek września jest ostatnią chwilą, żeby posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych, np. dziewann, dzwonków ogrodowych, bratków, goździków brodatych, malw, niezapominajek, stokrotek i naparstnic.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Sadzimy!
Sadzimy cebulki roślin zimujące w glebie:
• w pierwszej połowie września, np. narcyzy, obrazki, przebiśniegi, kokorycze, narcyzy, kamasje, narcyzy, obrazki czy psizęby;
• w drugiej połowie września, np. iksje, cebulice, hiacynty, krokusy, ranniki, szafirki, śnieżyce i tulipany.
Jeżeli chcemy uchronić cebulki przed gryzoniami, możemy je sadzić w donicach lub w specjalnych koszyczkach, które zakopujemy w ziemi.
Sadzimy także wrzośce, które kwitną wiosną. Pamiętajmy o specjalnym, kwaśnym podłożu!
Do połowy miesiąca sadzimy drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone liściaste. I po raz ostatni, właśnie we wrześniu, strzyżemy żywopłoty formowane. Zbieramy i niszczymy zgniłe owoce. Nie wyrzucamy ich do kompostownika! Mogą być źródłem infekcji. Zrywamy także te, która są jeszcze na gałęziach i są naruszone przez choroby i szkodniki.
Wrzesień to także idealny czas na renowację lub wymianę trawnika. Jest jeszcze ciepło, więc podlewamy go regularnie i kosimy.

Zielony trawnik aż do jesieni Shutterstock.com
Zielony trawnik aż do jesieni Źródło: Shutterstock.com

Rośliny wodne
Jeśli we wrześniu jest już zimno i zaraz nadejdą przymrozki, to przygotowujemy także rośliny wodne do zimowania. Przycinamy pędy kilka centymetrów nad miejscem, z którego wyrastają korzenie. Rośliny bardzo wrażliwe przenosimy do ciepłego i widnego pomieszczenia. Te mniej wrażliwe opuszczamy w najgłębsze miejsce stawu (poniżej 1 m). Jeśli mamy płytszy zbiornik – lepiej rośliny włożyć do pojemnika z wodą i przenieść do widnej piwnicy.

d3hq09b

Pozostałe prace ogrodowe
Nie przycinamy (i nie tniemy) krzewów i drzew. Dlaczego? Bo w ten sposób pobudzamy rośliny do wypuszczania pędów, które nie zdrewnieją przed zimą i po prostu przemarzną. Rośliny zimozielone podlewamy jak najdłużej – w ten sposób zgromadzą zapasy wody w pobliżu korzeni i łatwiej przetrwają okres wiosennego niedoboru wody. Suche liście zbieramy z trawnika czy innych nawierzchni i możemy spokojnie przeznaczyć je na kompost. Można nimi okryć wrażliwe rośliny na mróz, ale robimy to dopiero po pierwszych przymrozkach.
Wrzesień w ogrodzie jest miesiącem pracowitym, ale jeśli włożymy wysiłek w przygotowanie naszej zielonej przestrzeni do jesieni i zimy, to na pewno efekty przyniosą nam wiele radości już wiosną!

iStock.com
Źródło: iStock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3hq09b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hq09b