Wnętrza wciąż nowe, ponadczasowe!
W życiu większości z nas przychodzi taka chwila, że przeprowadzamy się do swojego mieszkania lub domu. Po czasie rozmyślań nad wyborem najlepszego lokum, następuje faza meblowania. Jeśli zależy nam na tym, by nasze wnętrza wciąż wyglądały dobrze, warto szukać rozwiązań ponadczasowych. Podpowiadamy, jakie meble i rozwiązania sprawdzą się w tym przypadku najlepiej.
20.02.2017 | aktual.: 20.10.2017 16:50
Żyjemy coraz szybciej, pracujemy po godzinach, w czasie wolnym dokształcamy się lub zajmujemy powadzeniem domu. Czasem też odpoczywamy i wówczas – jak wskazuje opublikowane w tym roku badanie GUS – wybieramy spacery lub chwile przyjemności w domu. Co ciekawe, podobno wolimy zaprosić rodzinę lub przyjaciół do siebie lub też udać się do nich, niż zorganizować spotkanie poza domem. Podobnie ma się rzecz z kulturą, wolimy obcowanie z nią we własnym mieszkaniu niż np. w kinie.
Szlachetne materiały
Dom jest naszym centrum działania i odpoczynku, coraz częściej też miejscem pracy. Dlatego powinien być funkcjonalny, zwłaszcza jeśli nie jest on sporą rezydencją, a i przy niej warto dobrze przemyśleć układ pomieszczeń i postawić na wysokiej jakości materiały. Drewno, stal, mocne tkaniny sprawdzą się zawsze i wszędzie. W salonie pięknie wyglądają meble na ponadczasowych i praktycznych drewnianych nóżkach. Nie tylko dodają wnętrzu lekkości, ale też ciepła. Ten element powraca często na strony gazet wnętrzarskich, dlatego jest dobrą inwestycją.
Co jednak, jeśli chcecie, by wasz salon miał loftowy sznyt? Drewniane dodatki również będą tutaj na miejscu, jednak jeszcze lepiej sprawdzą się akcenty z równie eleganckiego materiału – metalu. Wytrzyma on niemal wszystko, również upływ czasu, bo czy po 80 latach od powstania takich klasyków jak krzesło Wassily czy fotele Le Corbusiera zapomnieliśmy o Bauhausie i wyrzekliśmy się jego metalowego uroku?
Nowoczesne rozwiązania
Wysoka jakość mebli to nie tylko same materiały, lecz również solidne wykończenia, dopracowane detale. Pamiętacie PRL-owskie meblościanki, które zamiast eleganckiej tylnej ścianki miały przybitą gwoździami dyktę? Współcześnie modne meble są ładne, praktyczne i – koniecznie – dwustronne. Dzięki temu mogą pełnić funkcje ażurowych ścianek działowych. Ich wygląd w dużej mierze zależy od nas. Możemy samodzielnie zestawiać szafki i moduły, tworząc kompozycje dopasowane do naszych salonów lub wielofunkcyjnych pokoi. Z jednej strony minisypialnia z lava lampą, płytami CD i książkami, a z drugiej pokój dzienny z półkami na ubrania (w eleganckich pudełkach), bibeloty czy nawet rośliny. W nowoczesnych wnętrzach zieleń to ważny element, którego nie spychamy na parapety, lecz zapraszamy do centrum pomieszczeń.
Wyznacznikiem jakości są również rzeczy, których nie dostrzeżemy na pierwszy rzut oka, ale jednak docenimy przy dłuższym użytkowaniu mebla. Mowa tu m.in. o płynnym otwieraniu szuflad. Zapewniają je odpowiednio wykonane prowadnice wykorzystujące mechanizm "push to open". To idealna opcja dla fanów minimalizmu i oryginalnych rozwiązań. Komody czy szafki bufetowe wyposażone w taki mechanizm nie mają uchwytów, co sprawia, że wyróżniają się elegancką, harmonijną formą. Równie ważne są także wypełnienia sof, zwłaszcza jeśli mają one służyć do wypoczynku dziennego i nocnego. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku połączenie wypełnienia gąbkowego ze sprężynami typu Bonell. Zwróćcie też uwagę, czy mebel ma pojemnik na pościel oraz odpowiadający wam typ rozkładania. Miłym i przydatnym dodatkiem są poduszki, zaś bardzo praktycznym – zdejmowany pokrowiec.
Kolorowy zawrót głowy
Klasyczne formy mebli i jakościowe materiały powinny iść w parze ze stonowanymi kolorami. Ponadczasowymi barwami są biel, odcienie szarości i piaskowych brązów, a także granat oraz czerń. Z mody nie wychodzi też kolor surowego drewna, przy czym we wnętrzu, które jak najdłużej ma zachować świeży wygląd, powinien on stanowić dodatek, a nie dominantę.
W takich kolorach wybieramy meble, tworząc klasyczną, minimalistyczną bazę. Doskonale będzie się ona komponować z pastelowymi lub nawet jaskrawymi dodatkami. Możecie zaszaleć z farbami do ścian, stawiając na kolor roku 2017 według Instytutu Pantone, czyli optymistyczną zieleń Greenery. Jeśli jednak niespieszno wam do przemalowywania pokojów zgodnie z trendami, wybierzcie bardziej subtelne barwy. W oryginalnym, kontrastowym kolorze może być też jeden z mebli - tutaj świetnie sprawdzi się modny, ale i bardzo elegancki burgundowy.
Wnętrza warto wzbogacić łatwo wymienialnymi dodatkami, które pozwolą wam korzystać z aktualnych trendów. Może skusicie się na szmaragdowe, welurowe zasłony i poduszki w jasnoróżowym odcieniu zwanym millenial pink, za którym szaleje większość świata, a na ścianach powiesicie przygotowane przez siebie dekoracje? Hitem na Instagramie są wiszące ozdoby, których bazą są patyk i sznurek, tworzące razem wieszak na zdjęcia lub małe bukieciki. Opcji jest mnóstwo, a ponadczasowe mieszkanie pięknie wyeksponuje wszystkie nowinki.
Artykuł powstał przy współpracy z Black Red White