Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
kuchnia
11-09-2019 10:20

Włoski styl w kuchni – co to oznacza?

Wyrafinowana elegancja przyjazna domownikom. Jakość i funkcjonalność. Nietuzinkowy design. Wszystko to sprawia, że to właśnie Włosi dyktują trendy w aranżacji wnętrz.

Włoski styl w kuchni – co to oznacza?Źródło: Materiały prasowe
d4j4c2d
d4j4c2d

To właśnie we Włoszech odbywają się najbardziej prestiżowe targi kuchenne EuroCucina, na których można poznać najnowsze wzory i koncepcje oraz innowacyjne technologie i materiały. Włoski styl w kuchni to połączenie tradycji z nowatorskimi rozwiązaniami. Jeśli zatem pragniecie urządzić ponadczasową, a do tego nowoczesną i niebanalną kuchnię, koniecznie weźcie pod uwagę inspiracje rodem z Italii.

Dolce vita, czyli włoska radość życia

Włosi uwielbiają długie biesiadowanie przy stole i jak nikt inny potrafią czerpać radość z życia - celebrują pyszne posiłki i doceniają chwile spędzone z najbliższymi podczas picia doskonałej kawy. Dokładają starań, aby każdy moment dnia był przyjemnością.

Kuchnia to tak naprawdę najważniejsze pomieszczenie w domu każdego Włocha. Często drzwi wejściowe domu prowadzą prosto do tego pomieszczenia, a goście przyjmowani są nie w salonie, ale przy kuchennym stole. W urządzenie kuchni Włosi wkładają wiele serca, starając się, aby była ona jasna, przestronna i komfortowa. Dzięki temu codzienne posiłki spożywane w gronie rodziny i bliskich znajomych osiągają rangę swoistego rytuału. Rozpoczyna się on od lekkiego śniadania, które w tym rejonie Europy serwowane jest zazwyczaj na słodko. Nadziewany rogalik, bułeczka lub tost podany wraz z mleczną kawą to typowe colazione italiana, czyli włoskie śniadanie.

Meble kuchenne we włoskim stylu Materiały prasowe/Meble kuchenne we włoskim stylu
Meble kuchenne we włoskim stylu Źródło: Materiały prasowe/Meble kuchenne we włoskim stylu

Meble we włoskiej kuchni

Kuchnie we włoskim stylu nie są zbyt popularne w Polsce, co jest ich niekwestionowaną zaletą. Nie opatrzyły się one tak jak skandynawskie i nie występują w co drugim domu czy mieszkaniu. Zdecydowanie jest więc to trend dla osób, które cenią sobie oryginalność i niepowtarzalność.

d4j4c2d

Włoskim kuchniom daleko do nowoczesnych, minimalistycznych i zimnych w odbiorze wnętrz. Bardzo cenione są tam za to stare meble z historią i z duszą, a także wszelkie wyroby rzemieślnicze. Tradycyjne włoskie kuchnie przypominają nieco te w stylu angielskim czy klasycznym. Wykonane są z naturalnego drewna, zazwyczaj w jasnym kolorze i mają raczej dekoracyjny charakter. Fronty szafek oraz nogi mogą posiadać rzeźbienia, a góra zabudowy może być wykończona ozdobnym gzymsem. Całość uzupełniona jest eleganckimi okuciami i uchwytami oraz marmurowym blatem.

Sercem włoskiej kuchni jest duży stół, stojący na środku pomieszczenia, otoczony krzesłami z tapicerowanymi siedziskami i oparciami. Jeśli w domu nie ma dodatkowej jadalni, to służy on zarówno do przygotowywania posiłków, jak i do ich serwowania. Meble we włoskiej kuchni są nie tylko estetyczne i dekoracyjne, ale przede wszystkim solidne i funkcjonalne – wszak jest to synonim włoskiego stylu.

Materiały prasowe/Włoska kuchnia – akcesoria i dodatki
Źródło: Materiały prasowe/Włoska kuchnia – akcesoria i dodatki

Kolory i materiały

Kuchnie zaaranżowane we włoskim stylu charakteryzują się naturalnymi barwami przywodzącymi na myśl ciepłe kolory ziemi. Królują tam beże, brązy, stonowane odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni, a także nawiązujący do gajów oliwnych kolor oliwkowy.

d4j4c2d

Wśród materiałów wymienić należy przede wszystkim drewno, z którego wykonuje się meble, oraz marmurowe blaty, bez których kuchnia rodem ze słonecznej Italii nie może się obyć. Typowa jest też podłoga z terakoty oraz elementy architektoniczne takie jak kolumny, łuki i wnęki.

Włoski design w kuchni

Włosi słyną z produkcji designerskich przedmiotów, które często można spotkać w ich kuchniach. Cały świat kojarzy na przykład Annę G. – korkociąg w kształcie kobiecej sylwetki, zaprojektowany przez Alessandro Mendiniego, czy ikoniczną wyciskarkę do cytrusów Philippe’a Starcka.
We włoskiej kuchni liczą się nie tylko wygodne i funkcjonalne meble, ale także sztuka użytkowa, czyli wszelkie akcesoria, które ułatwiają i uprzyjemniają przygotowywanie posiłków. Dobry styl przeplata się tu z nowymi technologiami.
Współczesnym przykładem wyszukanego designu są czajniki elektryczne i tostery z kolekcji śniadaniowej De'Longhi. Zaprojektowane z charakterystyczną dla włoskiego stylu dbałością o najdrobniejszy szczegół przywodzą na myśl małe dzieła sztuki. Warto poznać między innymi:

  • łączącą styl retro i art deco serię Argento – jej romantyczne, matowe kolory wnoszą do wnętrza szyk minionych dekad. Można wybierać spośród różanej piwonii, jaśminowego beżu, mięty pierzowej, błękitu agawy oraz klasycznej czerni, bieli i czerwieni;
  • biżuteryjną Brillante – z wielowymiarowymi płaszczyznami, ukształtowanymi na podobieństwo szlifowanych diamentów. Dodaje blasku pomieszczeniu i przykuwa uwagę;
  • minimalistyczną Distintę – urzeka czystą stylistyką i prostotą;
  • inspirowaną designem lat 50. serię Icona Elements – w żywych kolorach, wykończona trójwymiarową farbą wzbogaconą perłowymi cząsteczkami;
  • typowo włoską Iconę Vintage – z detalami przypominającymi stare drewno lub naturalną skórę.
d4j4c2d

Dodatki we włoskiej kuchni

Dodatki są niezwykle istotnym elementem wystroju kuchni w stylu włoskim. Mają one za zadanie nadać szyku i przytulności, uzupełniając wnętrze. Sprawiają też, że każdy w otoczeniu włoskiego stylu czuje się dobrze.

Wśród dodatków prym wiodą wszelkie tekstylia, z klasycznymi obrusami i serwetami na czele. Włosi uwielbiają jeść na obrusie, który podczas posiłku obowiązkowo musi pojawić się na każdym stole. Słyną również z bardzo dobrej jakości swoich tkanin. Włoskie obrusy często bywają zdobione charakterystyczną biało-czerwoną kratką lub motywami kwiatowymi.

d4j4c2d

Bardzo istotna jest też stylowa ceramika, na której serwowane są tradycyjne potrawy. Wysokiej jakości porcelana i szkło, w których pije się idealne espresso i dobre wino, to podstawa celebrowania dolce vita. Wszystko jest jednak doskonale wyważone, bez nadmiaru wzorów, faktur i ozdób.

Śniadanie we włoskim stylu – jak celebrować codzienność? Materiały prasowe/Śniadanie we włoskim stylu – jak celebrować codzienność?
Śniadanie we włoskim stylu – jak celebrować codzienność? Źródło: Materiały prasowe/Śniadanie we włoskim stylu – jak celebrować codzienność?

Ponadczasowe piękno

Istotę włoskiego stylu stanowi jakość i ponadczasowość. Klasyka oraz zamiłowanie do tradycji miesza się tu z duchem współczesności. Designerskie przedmioty użytkowe oraz wyrafinowane detale stosowane są z umiarem i powściągliwością, dzięki czemu wnętrza są harmonijne i nie przytłaczają. Włoski styl w kuchni to znakomite wzornictwo, eleganckie meble i sztuka użytkowa, którą podziwia cały świat.

Monika Basiak, autorka bloga lifestylowego i wnętrzarskiego mojeidealia.pl.
Artykuł powstał we współpracy z marką De’Longhi.

d4j4c2d

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j4c2d