Trwa ładowanie...

Włamanie do domu. Co dalej?

Włamanie do domu. Co dalej?Źródło: Shutterstock
dz8o5ag
dz8o5ag

Kradzież z włamaniem do domu to jedno z przestępstw uważanych za najbardziej szkodliwe społecznie. Często wiąże się ono nie tylko ze stratami materialnym, ale również z utratą poczucia bezpieczeństwa. Jak uniknąć dalszych nieprzyjemności, kiedy po powrocie z pracy, wakacji czy wyjazdu służbowego zastaniesz splądrowane mieszkanie?

Z Polskiego Badania Przestępczości (przeprowadzonego w styczniu 2015, na zlecenie Komendy Głównej Policji) wynika, że 19 proc. Polaków nie czuje się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w swojej okolicy. Czego najczęściej obawiamy się w pobliżu miejsca zamieszkania? Na pierwszym miejscu znaleźli się brawurowo jeżdżący kierowcy (30 proc.), zaraz po nich strach przed włamaniem do mieszkań, piwnic, samochodów itp. (29 proc.), a na trzecim napady i rozboje (21 proc.).

Niebezpiecznie jeżdżący kierowcy, napady i rozboje to sytuacje, na które nie mamy realnego wpływu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zabezpieczenia mieszkań. – Oczywiście najbardziej oczekiwaną sytuacją w przypadku próby włamania jest ta, kiedy złodziejowi nie udaje się wtargnąć do mieszkania – mówi Radosław Pallach, ekspert w firmie Elephant specjalizującej się w smart home security. – Jednym ze sposobów na uprzykrzenie życia i zniechęcenie włamywacza jest np. montaż systemu alarmowego z głośną syreną, która uruchomi się, zanim jeszcze włamywacz dostanie się do środka – dodaje. Głośny sygnał dźwiękowy może wzbudzić niepokój sąsiada, który zaalarmuje policję. Dodatkowo syrena alarmowa może nie tylko odstraszyć włamywacza, jednocześnie informując o zagrożeniu, ale również pozwoli ograniczyć straty materialne związane z wejściem włamywacza do mieszkania.

Włamanie do domu – jak postąpić?

Co zrobić w sytuacji, gdy odkryjesz, że drzwi do mieszkania są otwarte, zamki zostały wyłamane lub zastanisz puste, splądrowane mieszkanie? Po pierwsze, nie wchodź do domu, ponieważ może się okazać, że włamywacz nadal w nim przebywa. Po drugie, niezwłocznie zawiadom policję i poproś o jak najszybsze przybycie. Po trzecie, czekając na przybycie policji, niczego nie dotykaj, aby nie zacierać śladów, a tym samym nie utrudniać pracy funkcjonariuszom. O włamaniu powinieneś również zawiadomić ubezpieczyciela, administratora bloku oraz właściciela mieszkania, jeśli jest ono wynajmowane.

Niestety włamanie wiąże się najczęściej z kradzieżą. Dlatego należy się spodziewać, że policja poprosi cię o sporządzenie listy utraconych rzeczy. Przygotowanie takiego spisu będzie prostsze i usprawni dalsze dochodzenie, jeśli dysponujesz gotową listą wartościowych przedmiotów, które znajdowały się w domu. Choć może to wydawać się działaniem na wyrost, warto pamiętać, że samo włamanie może być silnym przeżyciem, które znacznie utrudni przygotowanie takiego spisu. Co powinno znaleźć się wcześniej w domowej ewidencji? Na liście nie może zabraknąć:

  • sprzętu elektronicznego, np. komputera, aparatu fotograficznego, telewizora, telefonu komórkowego,
  • elektronarzędzi, np. wiertarki, pilarki,
  • dzieł sztuki, antyków,
  • biżuterii i innych kosztowności, np. pierścionków, zegarków,
  • numizmatów i innych wartościowych przedmiotów kolekcjonerskich,
  • innych przedmiotów, np. porcelany, srebra.
dz8o5ag

Powinno się również sfotografować przedmioty z listy, spisać numery posiadanego sprzętu oraz jego znaki szczególne. Natomiast całą dokumentację warto trzymać poza domem, aby w czasie włamania nie padła łupem złodzieja.

– Oprócz sprzętu RTV czy dzieł sztuki powinno się również ewidencjonować dokumenty przechowywane w domu, jak akty własności, dokumenty tożsamości, dowód rejestracyjny czy papiery wartościowe. Zainteresowaniem cieszą się zarówno dokumenty, jak i np. karty kredytowe – mówi Radosław Pallach, ekspert ds. smart home security z firmy Elephant. – Złodzieje mogą posłużyć się dokumentami, by wyłudzić pożyczkę lub po prostu korzystając z karty bankomatowej pozbawić nas oszczędności – wyjaśnia Pallach.

– O utracie dokumentów oprócz policji należy również poinformować odpowiednie instytucje. W przypadku kradzieży karty płatniczej, dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy należy skontaktować się również z bankiem – wyjaśnia radca prawny Michał Pankiewicz z kancelarii Pankiewicz Grupa Prawna. – Dzięki temu mamy większa szansę uchronić się przed przykrymi konsekwencjami, jak np. wyłudzenie kredytu, które jest później trudno wyjaśnić. Kiedy zastrzegamy dokument w banku, informacja ta trafia do wspólnej bazy danych "Dokumenty zastrzeżone", która jest przekazywana do niemal wszystkich placówek i okienek bankowych – dodaje.

Ubezpieczyciel w garści

Aby zrekompensować straty związane z włamaniem i kradzieżą, część osób decyduje się na ubezpieczenie mieszkania na wypadek takich zdarzeń. Ubezpieczenia różnią się od siebie. Szczegóły dotyczące zakresu ochrony, praw i obowiązków znajdują się w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU). Warto dokładnie się z nimi zapoznać, gdyż nie każda sytuacja, jakby mogło się wydawać, zakończy się wypłatą odszkodowania. Zanim wybierzesz ubezpieczyciela, sprawdź przede wszystkim maksymalne kwoty odszkodowania, sposób jego wypłaty, a także jakie przedmioty uważane są za ruchome a jakie za stałe elementy wyposażenia.

dz8o5ag

Koniecznie należy się zapoznać z wymaganiami związanymi z zabezpieczeniami antykradzieżowymi, a także ich przestrzegać. To od tych kwestii w dużej mierze zależy, czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. – Jeśli we wniosku ubezpieczeniowym wpiszemy określoną liczbę zamków lub określimy, że posiadamy drzwi i rolety antywłamaniowe, a następnie okaże się, że są one zwykłymi drzwiami lub nie posiadamy rolet albo nie spełniają wymagań ubezpieczyciela, możemy stracić szanse na odszkodowanie – mówi radca prawny Michał Pankiewicz z kancelarii Pankiewicz Grupa Prawna.

Pamiętaj również, aby jak najszybciej powiadomić ubezpieczyciela o tym, co się wydarzyło. Najczęściej można to zrobić na kilka sposobów: dzwoniąc na wcześniej podany przez ubezpieczyciela numer telefonu, osobiście w najbliższej placówce lub poprzez stronę internetową.

dz8o5ag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz8o5ag