Trwa ładowanie...

Wiosenne prace w ogrodzie. Zobacz, od czego zacząć w marcu

Zimowa aura powoli odchodzi w niepamięć, a dni stają się coraz dłuższe. To natomiast zachęca do spędzania większej ilości czasu w ogrodzie. Warto już teraz zacząć przygotowania do wiosny – zwłaszcza, że co roku jest wiele do zrobienia.

Wiosenne prace w ogrodzie. Zobacz, od czego zacząć w marcuŹródło: Shutterstock.com
d34c66a
d34c66a

Przede wszystkim zacznij od porządków na działce. Przed zabraniem się do pracy musisz dokładnie ocenić stan ogrodu po zimie. Należy przejrzeć wszystkie drzewa, ocenić ich stan, a także zrobić listę potrzebnych do pracy rzeczy.

Ochrona drzew i krzewów w marcu

Wraz z nadejściem wiosny do życia budzą się nie tylko rośliny, ale niestety również szkodniki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że marzec to najwyższy czas na ochronę drzewek i krzewów przed chorobami i owadami. W marcu należy podjąć pierwsze kroki przeciw przędziorkom i mszycom, stosując odpowiednie środki ochronne. Obecność przędziorka na drzewkach można bardzo łatwo poznać – wokół rośliny tworzy się delikatna pajęczynka. Mszyce są widoczne gołym okiem, dlatego jeśli w poprzednich sezonach zdarzało ci się znaleźć je na podwórku, w tym roku warto się zabezpieczyć.

Początek wiosny to również odpowiedni czas do tego, by ochronić drzewa przed grzybami powodującymi rozmaite choroby. Do najczęściej występujących chorób drzewek owocowych należy parch – atakuje głównie jabłonie i grusze, a objawia się poprzez ciemne plamy na liściach, które zmieniają z czasem barwę na brunatną. Równie niebezpieczna jest zaraza ogniowa, która dopada wszystkie znajdujące się nad ziemią części rośliny. Można poznać ją po tym, że liście początkowo zielone powoli zaczynają usychać, ale nie opadają.

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Marzec to również czas na to, by zadbać o trawnik. W drugiej połowie tego miesiąca warto użyć nawozu typowo wiosennego, zawierającego sporą ilość azotu, który odpowiada za bujny rozrost trawnika. Zanim przystąpisz do nawożenia, upewnij się, że podłoże jest suche. Dopiero po rozprowadzeniu nawozu trawnik należy obficie podlać, najlepiej więc zabrać się do pracy, gdy zanosi się na deszcz.

Samo nawożenie to jednak nie wszystko, po zimie należy pozbyć się obumarłych części roślin, które nie tylko wpływają negatywnie na wygląd trawnika, ale również ograniczają rozrost trawy, tworząc wokół zdrowych kępek warstwę martwego filcu. Filc to siedlisko grzybów i bakterii, dlatego powinien być jak najszybciej usunięty. Najlepiej sprawdzi się do tego wertykulator, którego zadaniem jest wyczesanie filcu z darni i odpowiednie napowietrzenie gleby. Jeśli nie chcesz kupować specjalnego sprzętu, lub trawnik jest niewielki, użyj do tego zwyczajnych grabi. Po wertykulacji trawnik może się wydawać zniszczony, przez pozostałą darń będzie prześwitywać goła ziemia. Dlatego jeszcze tego samego dnia warto pomyśleć o dosianiu trawy.

Kompostownik powinien znaleźć się w każdym ogrodzie Shutterstock.com
Kompostownik powinien znaleźć się w każdym ogrodzie Źródło: Shutterstock.com

Przycinanie drzewek

Każde drzewo owocowe wymaga odpowiedniego przycinania w celu poprawy prześwitu między gałęziami. Należy przede wszystkim usunąć gałązki uschnięte, zdrewniane i chore, trzeba je przyciąć tuż pod zainfekowaną częścią. W dalszej kolejności usuwa się gałązki, które rosną w stronę środka drzewa, co zapewni im lepszy prześwit. Dodatkowo warto przyciąć gałęzie tak, by się nie krzyżowały. W ten sposób drzewo będzie miało odpowiednie warunki do wzrostu.

Marzec to odpowiedni miesiąc do przycinania jedynie kilku rodzajów drzew. Przede wszystkim chodzi tu o jabłonie, grusze i śliwy, które kwitną stosunkowo wcześnie. W przypadku brzoskwiń i moreli lepiej poczekać do przełomu kwietnia i maja, natomiast wiśnie czy czereśnie przycina się już po zebraniu owoców. Nieprzestrzeganie ogrodniczego kalendarza niesie za sobą poważne konsekwencje.

Sadzenie nowych drzew oraz przesadzanie

Druga połowa miesiąca to czas, w którym temperatura powinna się już ustabilizować na tyle, że można będzie zdjąć folie ochronne z delikatnych krzewów. Ostatnie dwa tygodnie to również czas na dosadzenie drzewek w miejsce tych, które nie przetrwały zimowych mrozów.

W marcu możesz również pokusić się o przesadzenie drzewek z ubiegłego sezonu, jeśli znajdziesz dla nich lepsze miejsca. Pamiętaj, że wykopując drzewko najlepiej wkopać szpadel jak najdalej od rośliny, wtedy nie uszkodzisz systemu korzeniowego. Pamiętaj również o odpowiednim podlewaniu, tylko dzięki temu możesz wspomóc proces przyjmowania się rośliny.

d34c66a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34c66a