Trwa ładowanie...

Wiosenne prace w ogrodzie - które krzewy wymagają przycięcia

Gdy nadchodzi wiosna, w ogrodzie czeka nas dużo pracy: trzeba zrobić porządki po zimie i przygotować rośliny do nowego sezonu. Wiosną musisz też przyciąć niektóre krzewy.

Wiosenne prace w ogrodzie - które krzewy wymagają przycięciaŹródło: Shutterstock.com
d384zst
d384zst

Gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia silnych przymrozków, należy zdjąć z roślin osłony, którymi zabezpieczyliśmy krzewy i byliny na zimę. Gdy na dworze robi się ciepło, osłony są już niepotrzebne. Na zdejmowanie ochronnych zabezpieczeń należy wybrać dzień pochmurny – wtedy rośliny stopniowo przyzwyczają się do warunków pogodowych. Nie należy zdejmować osłon w dzień słoneczny, gdyż promienie słońca mogłyby uszkodzić dopiero co rozwijające się delikatne pączki roślin. Młode pączki mogą ulec uszkodzeniu również przy usuwaniu z roślin zimowych zabezpieczeń, dlatego trzeba je zdejmować ostrożnie.

Po zdjęciu osłon starannie przyjrzyj się roślinom. Byliny należy oczyścić z zaschniętych pędów, które pozostawiliśmy na zimę. Trzeba też starannie usunąć wszystkie liście, szczególnie te zgniłe, ale także suche – mogą być źródłem różnych chorób. Zdjęte osłony, takie jak stroisz (gałęzie roślin iglastych), kora, liście czy słoma, można rozdrobnić i wrzucić do kompostownika bądź pryzmy, których nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Po zdjęciu zimowych zabezpieczeń krzewy należy dokładnie przejrzeć i wyciąć suche bądź chore gałęzie. Jest to tak zwane cięcie sanitarne, którego zadaniem jest m.in. poprawa stanu zdrowotnego rośliny. Cięcie sanitarne wykonujemy u wszystkich krzewów, niezależnie od tego, w jakim terminie kwitną.

Poza cięciem sanitarnym wiosną wykonuje się cięcie, które ma na celu pobudzenie krzewów do kwitnienia. Ten zabieg przeprowadzamy w różnych terminach, uzależnionych od terminu kwitnienia danego gatunku. Dla krzewów kwitnących latem, które tworzą pąki kwiatowe na tegorocznych pędach, wiosenne przycinanie pędów pobudzające kwitnienie wykonuje się wczesną wiosną. Gałęzie tych gatunków przycina się nisko nad ziemią – roślina wypuści nowe pędy, na końcach których zawiąże pąki kwiatowe. Wczesną wiosną nie przycina się natomiast krzewów kwitnących wiosną na tych pędach, które wyrosły w poprzednim sezonie (przed zimą) – gdy je zetniemy, roślina po prostu nie zakwitnie. Te krzewy przycinamy dopiero po kwitnieniu, zazwyczaj skracając pędy o połowę lub 2/3 długości.

d384zst

Iglaki przycinamy wiosną po ustąpieniu silniejszych przymrozków, ale zanim jeszcze nastąpi intensywny przyrost roślin – zazwyczaj cięcie wykonuje się w kwietniu.

Po zdjęciu osłon i przycięciu roślin rabaty bylinowe i miejsca pod krzewami ozdobnymi należy starannie wygrabić, usuwając wszelkie resztki roślinne. Przy okazji ziemię wokół roślin warto nieco wzruszyć. Następnie wszystkei krzewy trzeba zasilić nawozami. Liściaste nawozi się jak najwcześniej, na początku wiosennych prac w ogrodzie, natomiast krzewy iglaste (potocznie zwane iglakami) nawozi się trochę później. Po zastosowaniu nawozów ziemię pod krzewami warto wyściółkować, na przykład korą – ściółka utrudni wzrost chwastów i dodatkowo przyczyni się do wolniejszej utraty wilgoci z gleby.

d384zst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d384zst