Trwa ładowanie...

Wiosenne porządki z myjką ciśnieniową. Zadbaj o czysty dom

Wiele wskazuje na to, że zima już do nas nie powróci, więc powoli można pomyśleć o wiosennych porządkach. W przypadku domów nie powinny się one ograniczać jedynie do wnętrza. Elewacja, chodniki i podjazd również wymagają opieki po zimie, która sprzyja powstawaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jak można się ich pozbyć? Jak wybrać do tego odpowiedni sprzęt?

Czyszczenie domu można przeprowadzić samodzielnieCzyszczenie domu można przeprowadzić samodzielnieŹródło: Unsplash, fot: Ronnie George
d1l7fjn
d1l7fjn

Wydawałoby się, że czyszczenie elewacji, ścieżek w ogrodzie i drogi dojazdowej do garażu jest pracą, którą należy zlecić zewnętrznej firmie. Oczywiście można tak zrobić, kiedy jesteście bardzo zajęci, ale wiele prac można wykonać samemu. To pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które dzięki temu będzie można przeznaczyć na coś innego. Wystarczy mieć odrobinę wiedzy i odpowiedni sprzęt.

Czyszczenie elewacji

Przed przystąpieniem do czyszczenia elewacji należy upewnić się, że nie ma żadnych pęknięć i ubytków w tynku, ponieważ woda pod ciśnieniem może wyrządzić jeszcze więcej szkód. Jeżeli są jakiekolwiek uszkodzenia, to nie obejdzie się bez remontu elewacji. Po dokonaniu inspekcji można przystąpić do pracy. Zazwyczaj wystarczy użyć wody i dyszy z rozproszonym strumieniem. Dobrze, jeśli woda jest ciepła, ale nie gorąca. Zbyt wysoka temperatura nie służy tynkowi.

Prace można zacząć od testów w mało widocznym miejscu. Przy uporczywym brudzie można dodać do wody płyn do naczyń lub specjalny środek do mycia fasad. Temperatura wody nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza, a ciśnienie – 120 barów. Zasady są takie same, jak przy myciu samochodu, a więc zaczynamy od góry i kierujemy się ku dołowi. Jeżeli na elewacji są naloty w postaci pleśni i grzybów, to tu również można użyć odpowiedniej chemii, ale wtedy czyszczenie powinno być przeprowadzane z użyciem odzieży ochronnej.

d1l7fjn

Podjazd i chodniki

W większości domów na podjazdach i chodnikach używa się kostki brukowej, którą warto pielęgnować na bieżąco, czyszcząc z mchu i liści. Podczas opadów śniegu lepiej używać piasku zamiast roztworu wody z solą. Jeżeli regularnie dbacie o czystość kostki, to do mycia wystarczy użyć jedynie wody. Plamy po oleju można spróbować usunąć poprzez posypanie piaskiem i spłukanie wodą. Jeżeli to nie wystarczy, to wtedy pomoże spray odtłuszczający. Przy bardzo uporczywych plamach konieczne będzie piaskowanie.

Kolejnym często spotykanym materiałem jest granit, który również można z powodzeniem czyścić myjką ciśnieniową. Jeżeli jednak używacie chemii, to w przypadku obu materiałów warto najpierw wyczyścić niewielki, mało widoczny fragment. Po oczyszczeniu granitu warto go zaimpregnować.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Przy zakupie myjki ciśnieniowej warto zwrócić uwagę na takie parametry jak ciśnienie maksymalne, długość węża i wydajność tłoczenia. Skoro wiecie już, że do czyszczenia elewacji optymalne będzie ciśnienie do 120 barów, to warto się rozejrzeć za myjką, która ma ciśnienie minimum 100 barów. Wydajność tłoczenia to parametr oznaczający, ile litrów wody urządzenie przetłoczy w ciągu godziny. Jednocześnie nie zawsze jest to uzależnione od ciśnienia. Dobrze już na starcie mieć dodatkowe końcówki w zestawie. Wiele modeli ma też dodatkowy zbiornik na detergent. Już za mniej niż 700 zł możecie kupić wysokiej klasy urządzenie, które zaspokoi domowe potrzeby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1l7fjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1l7fjn