Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
łóżko
06-03-2014 16:38

Wiosenne porządki w sypialni: ważne nie tylko dla alergików

Po zimie wnętrza wymagają odświeżenia - czas na wiosenne porządki! Nagromadzony kurz, roztocza i drobnoustroje są niebezpieczne nie tylko dla alergików. Porządki warto zacząć od sypialni - miejsca, w którym spędzamy 1/3 doby.

Wiosenne porządki w sypialni: ważne nie tylko dla alergikówŹródło: Janpol
d3inon9
d3inon9

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego warto zadbać o to, by była nie tylko komfortowa, ale także czysta i przyjazna dla zdrowia. Wiosenne porządki to idealny czas na pozbycie się kurzu i drobnoustrojów. Wilgoć, ciepło i złuszczony naskórek sprawiają, że sypialnia sprzyja bytowaniu roztoczy. Na jednym łóżku może być ich nawet 2 miliony - są szkodliwe nie tylko w przypadku osób mających alergie. Zalegające na pościeli, materacu czy dywanie odchody roztoczy mogą być przyczyną zapalenia atopowego skóry, nieżytu nosa czy podrażnienia błon śluzowych. W walce z nimi pomóc może regularne odkurzanie i zapewnienie odpowiednich warunków w mieszkaniu. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%, a temperatura - 21 st.

Wiosenne porządki: zacznij od łóżka

W czasie wiosennych porządków szczególną uwagę należy zwrócić na łóżko. Pot, kurz i złuszczony naskórek sprawiają, że bardzo szybko się brudzi. Regularne zmienianie pościeli to jednak za mało, by utrzymać czystość. Szczególną uwagę należy poświęcić materacowi, który przynajmniej dwa razy w roku należy obracać przodem do tyłu oraz górą do dołu. Pomaga to zapobiec ewentualnym odkształceniom punktowym.

Jeśli natomiast materac nosi już ślady zużycia, warto się zastanowić nad wymienieniem go na nowy. – Materace lateksowe dzięki porowatej strukturze zapewniają większą cyrkulację powietrza i wykazują właściwości antybakteryjne – tłumaczy Tomasz Goc z firmy Janpol, produkującej materace. Barierą dla wszelkich zabrudzeń jest jednak pokrowiec. Powinien on być prany regularnie, najlepiej w temperaturze od 40 do 60 stopni.

- Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy bez trudu zdejmuje się go z materaca i czy rozpina się na dwie części, które łatwiej włożyć do pralki i suszyć w warunkach domowych - dodaje T. Goc.

d3inon9

Wiosenne porządki: czas na odkurzanie

Wiosna to dobry czas, by przypomnieć sobie również o zakamarkach, których nie sprzątamy na co dzień. W okresie grzewczym na meblach, lampach, firanach i ozdobach gromadzi się więcej kurzu niż zazwyczaj. Dobrze jest powyciągać wszystkie rzeczy z szaf oraz szuflad i je odkurzyć. Jest to również doskonała okazja do tego, by zrobić selekcję i pozbyć się nieużywanych przedmiotów i ubrań.

Podobno, jeśli czegoś nie używaliśmy przez dwa ostatnie sezony, raczej już po tę rzecz nie sięgniemy. W utrzymaniu świeżości przez całą wiosnę pomoże regularne otwieranie okien. Na zewnątrz z dnia na dzień jest coraz cieplej, dlatego można wietrzyć dom częściej, bez ryzyka jego nadmiernego wychłodzenia. Wpłynie to korzystnie na stan powietrza w sypialni, a tym samym poprawi jakość snu.

d3inon9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3inon9