KuchniaWiosenne porządki w kuchni: domowe sposoby

Wiosenne porządki w kuchni: domowe sposoby

Wiosenne porządki w kuchni: domowe sposoby

22.02.2017 09:32

Wiosną świat na zewnątrz zaczyna się odradzać i tchnie świeżością. Wszystko to sprawia, że dom zaczyna wyglądać na znaczne mniej zadbany niż jeszcze kilka tygodni temu. Czas na sprzątanie! Wiosenne porządki zaczynamy od kuchni! Podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik i lodówkę czy pozbyć się uciążliwych zacieków ze zlewu.

Wiosną świat na zewnątrz zaczyna się odradzać i tchnie świeżością. Wszystko to sprawia, że dom zaczyna wyglądać na znaczne mniej zadbany niż jeszcze kilka tygodni temu. Czas na sprzątanie! Wiosenne porządki zaczynamy od kuchni! Podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik i lodówkę czy pozbyć się uciążliwych zacieków ze zlewu.
Pierwszy punkt na liście to czyszczenie lodówki. Wymaga ona oczywiście regularnego mycia, ale wiosenne porządki to pretekst do tego, by wszystkie prace wykonać dokładniej. Raz w miesiącu warto przejrzeć zawartość lodówki i zamrażarki oraz umyć je od środka wodą z octem w proporcji jeden do jednego albo roztworem na bazie łagodnego detergentu. Przynajmniej raz w roku powinno się jednak rozmrozić lodówkę (nawet sprzęty z funkcją samorozmrażania), wyjąć zawartość, w tym wyposażenie - półki, szuflady, pojemniki itp. - i dokładnie je wyszorować w zlewie czy wannie, ewentualnie mniejsze elementy umyć w zmywarce. Na rynku są specjalne, bezzapachowe spreje antybakteryjne do lodówek. Nie zapomnij o umyciu urządzenia z zewnątrz (także z tyłu) oraz wysunięciu go i posprzątaniu podłogi pod nim.

1 / 5

Porządki w kuchni: jak wyczyścić piekarnik i kuchenkę?

Obraz
© Siemens

W ramach wiosennych porządków warto wyjąć i namoczyć blachy i kratki z piekarnika. Nie wszystkie sprzęty mają bowiem funkcję samooczyszczania (np. spopielania zabrudzeń w wysokiej temperaturze czy czyszczenia parowego). Tymczasem brudne wnętrze piekarnika sprawia, że z urządzenia wydobywa się podczas pieczenia dym i nieprzyjemny zapach. W usunięciu najbardziej zapiekłych plam pomogą odpowiednie środki lub roztwór wody z płynem do naczyń i boraksem (wystarczy po łyżeczce tych ostatnich na dwie szklanki płynu). Przy okazji warto też starannie umyć płytę indukcyjną lub kuchenkę gazową, ściągając palniki i wyjmując znajdującą się pod nią szufladę. Nie zapomnij o kuchence mikrofalowej - w jej sprzątaniu pomoże miseczka wody z sokiem z cytryny podgrzana w urządzeniu do wrzenia. Po 5 minutach namoczone zabrudzenia usuniemy bez problemu za pomocą miękkiej gąbki.

2 / 5

Czysta kuchnia: porządki w szafkach

Obraz
© IKEA

Oczywiście podstawą jest wyjęcie i przejrzenie zawartości szafek. Przeterminowane czy zwietrzałe produkty i uszkodzone sprzęty należy usunąć. Pozwoli to zyskać więcej przestrzeni i ułatwi odnajdywanie rzeczy w kuchni. Wiosenne porządki zaczynamy od najwyżej położonych półek. Podobnie jak w przypadku lodówki do sprzątania można wykorzystać wodę z octem lub detergentem. Silnych środków chemicznych powinno użyć się tylko w ostateczności, do najbardziej opornych zabrudzeń. Po skończonym myciu szafek, ale przed umieszczeniem w nich zawartości, szuflady, półki oraz wierzch szafek wiszących warto wyłożyć woskowanym papierem lub plastikową matą, co ochroni powierzchnię mebli przed wnikaniem zabrudzeń oraz zarysowaniami.

3 / 5

Czysta kuchnia: porządki na blacie

Obraz
© Shutterstock

Zastanów się, z których ze stojących na blatach sprzętów rzadko korzystasz w kuchni. Może na akcesoria i małe AGD znajdzie się miejsce w szafkach? Następnie przystąp do mycia blatów i płytek nad nimi, a w drugiej kolejności - podłogi. Jeśli ta jest drewniana lub pokryta wykładziną elastyczną, wymaga zastosowania odpowiedniego środka. Płytki na ogół dobrze myje się wilgotną gąbką i płynem do naczyń, a fugi między nimi doczyszcza szczoteczką. Wygodnym sprzętem są też parownice pozwalające na sprzątanie bez użycia chemii. Pamiętaj, że w przypadku marmurowych powierzchni nie sprawdzi się mikstura na bazie octu, a powierzchnie granitowe wymagają na ogół specjalistycznych preparatów.

4 / 5

Czysta kuchnia: kosz na śmieci

Obraz
© IKEA

Jego czyszczenie jest chyba najmniej przyjemne podczas wiosennych porządków w kuchni. Sprzątania wymaga zarówno sam pojemnik, jak i szafka, jeśli jest w niej przechowywany. Kosz należy dokładnie wyszorować w środku i na zewnątrz. Dobrze jest go przetrzeć płynem antybakteryjnym, a przed włożeniem nowego worka dokładnie osuszyć. Niektórzy stosują też do sprzątania pokruszony lód. Wypełniony nim, umyty pojemnik należy umieścić w temperaturze pokojowej do momentu, aż lód się rozpuści. Pozwala to skutecznie pozbyć się pleśni i nieprzyjemnego zapachu.

5 / 5

Czysta kuchnia: zlewozmywak

Obraz
© Shutterstock

Kiedy szafki i blaty już lśnią, na koniec pozostaje jeszcze sprzątanie zlewozmywaka. Warto po uprzednim umyciu zlewu i baterii (najlepiej detergentem usuwającym też kamień) przelać go gorącą wodą. W ramach wiosennych porządków nie zaszkodzi wsypać do odpływu preparat udrażniający rury, który pozwoli pozbyć się z nich zalegających osadów i resztek, a także nieprzyjemnego zapachu w kuchni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)