Trwa ładowanie...

Wiosenne porządki szybciej i wydajniej. Upierzesz dywany odkurzaczem

Pranie dywanów jednym z najmniej przyjemnych elementów wiosennych porządków. Na szczęście nie musisz spędzać godzin na klęczkach ze szczotką w ręku. Odkurzacze piorące załatwią sprawę o wiele szybciej i dokładniej. Nie warto marnować czasu.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wiosenne porządki szybciej i wydajniej. Upierzesz dywany odkurzaczemŹródło: Shutterstock.com
d15ume9

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych informacji dotyczących prania dywanów odkurzaczem, a także kilka modeli, które świetnie poradzą sobie z każdym rodzajem wykładziny.

Odkurzacz piorący czy wodny

Na początku trzeba zaznaczyć, że nie każdy odkurzacz wodny posiada funkcję prania dywanów i wykładzin. Choć oba typy są o wiele skuteczniejsze od tradycyjnych odkurzaczy workowych, to odkurzacz wodny nie poradzi sobie z dogłębnym myciem trudnych, włóknistych powierzchni. W tym wypadku woda jest po prostu dodatkowym filtrem, który skutecznie pozbędzie się kurzu i sierści, oddzielając je od powietrza. Odkurzacz piorący działa nieco inaczej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Tego typu urządzenia posiadają dwa zbiorniki, jeden z nich przeznaczony jest na wodę z detergentem, w drugim zbierają się wszystkie zanieczyszczenia. Pranie przebiega dwuetapowo. Na początku należy spryskać zabrudzoną powierzchnię wodą z detergentem i pozwolić mu się nieco wchłonąć. Następnie należy przełączyć odkurzacz na tryb ssania i wciągnąć detergent wraz z zabrudzeniami do środka. Koniec z praniem dywanów na kolanach ze szczotką w ręku. Dobre modele poradzą sobie nie tylko z dywanami, ale również obiciem kanapy czy tapicerką samochodową.

Wady i zalety odkurzaczy piorących

Najważniejsze zalety odkurzaczy piorących to szybkość i skuteczność. Piorąc dywan w tradycyjny sposób nie zdołasz doczyścić głębszych warstw, w których zalega brud i kurz. Będzie to również trwało o wiele dłużej. Odkurzacze piorące są też bardzo łatwe w obsłudze, wystarczy jeden przycisk by zmienić tryb i przejść do odkurzania na sucho.

Do kosztów odkurzacza trzeba doliczyć dodatkowe detergenty. Zwykły proszek do prania czy środek do ręcznego czyszczenia dywanów może okazać się zbyt silny i zniszczyć czyszczoną powierzchnię. Możliwość używania odkurzacza w wersji na mokro i na sucho częściowo rekompensuje koszt dodatkowych detergentów. Przeszkadzać może również waga i spore gabaryty sprzętu. Przed zakupem trzeba więc zrobić dodatkowe miejsce do przechowywania.

Najważniejsze parametry odkurzaczy piorących to:

Moc ssania – to od niej zależy skuteczność zbierania zanieczyszczeń. Jeśli będzie zbyt niska, pranie trudnych powierzchni takich jak tapicerki może być uciążliwe, gdyż będą schnąć o wiele dłużej niż przy użyciu bardziej wydajnego sprzętu.
*Filtry *– rodzaj użytych filtrów to informacja szczególnie ważna dla alergików. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki filtr został zamontowany, a także ile będzie kosztować jego wymiana. Jeśli wybierzesz odkurzacz z filtrem wodnym, problem cię nie dotyczy. Jest przyjazny alergikom i nie trzeba go wymieniać, chyba że dojdzie do uszkodzenia mechanicznego.

Pojemność zbiorników – od nich zależy jak długo możesz pracować bez wymiany wody. Jeśli masz duży dom i nie chcesz wymieniać detergentu kilka razy podczas prania, lepiej zdecydować się na nieco większy model. Nie należy również przesadzać w drugą stronę, w małych mieszkaniach sprawdzi się model o pojemności 15-2,5 l.

Wiosenne porządki nie muszą być drogą przez mękę Fotolia
Wiosenne porządki nie muszą być drogą przez mękę Źródło: Fotolia

Odkurzacze piorące są o wiele bardziej popularne niż kilka lat temu, głównie ze względu na atrakcyjne ceny wydajnych i poręcznych modeli. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego typu urządzenia, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, a także przejrzeć interesujące promocje w internecie.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d15ume9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ume9
d15ume9