Trwa ładowanie...

Wiosenne porządki na tarasie. O czym musisz pamiętać?

Nadejście ciepłych dni to zwiastun wiosny i od dawna wyczekiwanego wypoczynku na świeżym powietrzu. Po wielu miesiącach pozbawionych promieni słonecznych zaczynamy wychodzić poza cztery ściany, a wtedy naszym oczom ukazuje się taras oraz ogród, których nie oszczędziła zima.

Share
Wiosenne porządki na tarasie. O czym musisz pamiętać?Źródło: Dasag
d3t1k0n

Wczesną wiosną trzeba się zmierzyć ze skutkami nieprzygotowania tarasu na przyjście mrozów. Porządki oraz usunięcie ewentualnych usterek nie będą problemem, jeżeli będziesz się kierować kilkoma prostymi zasadami.

Pierwsze wyjście z domu

Taras, o którego sezonowe dekoracje dbamy jak o najważniejsze trofea, po wielu miesiącach zimna, wiatrów oraz śniegu i deszczu może nie przypominać przydomowej oazy spokoju. - Pierwszym krokiem pozwalającym ocenić zimowe szkody jest gruntowny przegląd tarasu poprzedzony dokładnym sprzątaniem. Taras wykonany z betonu trzeba najpierw zamieść, a następnie umyć – najlepiej myjką ciśnieniową, która oczyści go nawet z najgorszego brudu. Te czynności pozwolą na odsłonięcie ewentualnych zniszczeń – plam, zacieków czy popękanych płytek – mówi Andrzej Chłopek, dyrektor ds. handlowych firmy PROBET-DASAG.

Jeżeli na powierzchni tarasu znajdziesz ubytki wymagające naprawy, w pierwszej kolejności należy oszacować ich wielkość oraz możliwość renowacji. Czasami może to być walka z porostami, a innym razem konieczna będzie wymiana popękanych płytek. Jeżeli jednak zima oszczędziała taras i nie pozostawiła po sobie żadnych śladów, warto zaimpregnować jego nawierzchnię odpowiednią substancją.

d3t1k0n

Impregnat tworzy na powierzchni warstwę ochronną, która ułatwia późniejsze czyszczenie, a także pomaga w walce z tworzeniem się wykwitów czy mchu. Należy jednak pamiętać, że podczas impregnacji taras musi być nie tylko czysty, ale co najważniejsze – suchy oraz nienagrzany promieniami słonecznymi. Zabieg najbezpieczniej jest przeprowadzić w pochmurny, niedeszczowy dzień.

Zaczarowany ogród

Ogród jest wizytówką domu. Choć jego aranżacja zależy od indywiudalnych preferencji mieszkańców,zasady dbania o przydomową zieleń są dla wszystkich jednakowe.

Dasag
Źródło: Dasag

Wiosna to najbardziej pracowity okres w ogrodzie. Poprawa stanu gleby, przesadzanie lub sadzenie roślin, przycinanie krzewów, a także renowacja i czyszczenie nawierzchni ogrodowych to główne zadania, przed którymi stoją właściciele ogrodów. Porządki, podobnie jak na tarasie, zacznij od dokładnego posprzątania. Następnie sprawdź stan utwardzonych nawierzchni ogrodowych. Zasady dbania o betonowe ścieżki czy alejki są takie same jak w przypadku tarasu. Na początek: dokładne czyszczenie szczotką lub myjką ciśnieniową, następnie szacowanie zniszczeń i impregnacja. Kolejną czynnością, którą należy podjąć podczas wiosennych porządków w ogrodzie, jest przegląd roślinności, która niezabezpieczona przez zimę mogła zmarznąć lub obumrzeć.

d3t1k0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t1k0n
d3t1k0n