Wilgoć w domu: jak się jej pozbyć?
Lekarstwem na nadmiar wilgoci w powietrzu powinna być skuteczna wentylacja pomieszczeń. Co jednak zrobić, gdy nie jest ona wystarczająca? Wśród najczęściej spotykanych pomysłów na to, jak pozbyć się wilgoci w domu, wymienia się m.in. montaż nawiewników. Jakie są pozostałe?
Lekarstwem na nadmiar wilgoci w powietrzu powinna być skuteczna wentylacja pomieszczeń. Co jednak zrobić, gdy nie jest ona wystarczająca? Wśród najczęściej spotykanych pomysłów na to, jak pozbyć się wilgoci w domu, wymienia się m.in. montaż nawiewników. Jakie są pozostałe?
Zawartość wilgoci w powietrzu znajdującym się w pomieszczeniach zwiększa się na skutek gotowania, prania, kąpieli, a nawet oddychania. Podczas parzenia kawy w ekspresie powstaje 400 g pary wodnej na godzinę, w czasie kąpieli pod prysznicem od 1500 do 2000 g/h, a podczas gotowania jednego posiłku czy suszenia upranych ubrań nawet 2000 g/h. Śpiący człowiek emituje około 50 g pary wodnej na godzinę, a ciężko pracujący nawet ponad 300 g/h. Dlatego każdy budynek obowiązkowo musi być wyposażony w system wentylacji. Gdyby go nie było lub nie był skuteczny, powstające w ciągu doby 11 kg pary wodnej (tyle jej wytwarza przeciętna 4-osobowa rodzina) wchłaniałyby materiały budowlane i wyposażenie wnętrz, co doprowadziłoby do ich zniszczenia.
Jaka wentylacja
Za skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń, w tym nadmiaru wilgoci, z mieszkań uznaje się system wentylacji powodujący wywiew następujących strumieni powietrza:
- w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową - 70 m3/h,
- w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną - 30 m3/h w mieszkaniu dla maksymalnie 3 osób lub 50 m3/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób,
- w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h,
- w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną - 70 m3/h, zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m3/h,
- w łazience z WC lub bez - 50 m3/h,
- w wydzielonym WC - 30 m3/h,
- w pomocniczym pomieszczeniu bez okien - 15 m3/h,
- dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego - 30 m3/h,
- wentylacja piwnic powinna zapewnić minimum 0,3 wymiany powietrza na godzinę,
- poddasza powinny mieć zapewniony dopływ i odpływ powietrza przez otwory w zewnętrznych przegrodach budowlanych,
- pomieszczenia pralni domowych powinny mieć zapewnioną wentylację odpowiadającym minimum dwukrotnej wymianie powietrza na godzinę,
- pomieszczenia suszarni powinny mieć zapewnioną wentylację odpowiadającą jednej wymianie powietrza na godzinę.
Zaleca się też projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m3/h.
Gdy instalacja wentylacyjna nie pomaga...
Jeśli obserwujesz nadmierne zawilgocenie powietrza w pomieszczeniach, trzeba jak najszybciej temu zaradzić. Najczęściej winna jest szczelność budynku, czyli brak otworów, którymi świeże powietrze mogłoby dopływać w miejsce usuwanego przewodami wywiewnymi. To typowa sytuacja po wymianie okien na nowe w starych domach. Rozwiązaniem problemu jest montaż specjalnych nawiewników.
Jeśli otwory nawiewne są, a mimo tego wentylacja jest za mało wydajna, problemem są zapewne przewody wywiewne – należy wezwać kominiarza, żeby sprawdził, czy są drożne. Gdy się okaże, że wszystko z nimi w porządku, jedynym sposobem na poprawę sytuacji jest zastosowanie wentylatorów wymuszających sztuczny ciąg. Można je umieścić na wylotach z przewodów kominowych – odpowiednie do tego urządzenia są często nazywane nasadami kominowymi – albo na wlotach, zamiast kratek wentylacyjnych.
Jeśli system wentylacji działa zgodnie z wymaganiami przepisów (stwierdzi to kominiarz), a mimo to dokucza ci nadmiar wilgoci, możesz kupić osuszacz powietrza nazywany też pochłaniaczem wilgoci. Takie urządzenie można też wypożyczyć, by pozbyć się nadmiaru wilgoci w sytuacji awaryjnej – gdy mieszkanie zostało zalane. Wtedy najlepiej jednak skorzystać z oferowanej przez specjalistyczne firmy usługi kompleksowego osuszania pomieszczeń. Polega to na wykonaniu pomiarów wilgotności, sporządzeniu dokumentacji, dobraniu optymalnego sposobu osuszania oraz zainstalowaniu i obsłudze potrzebnych do tego urządzeń.