Więźba dachowa - jakie drewno wybrać?
Od tego jak będzie wykonana, zależy w dużej mierze ostateczny wygląd i trwałość dachu. Więźba dachowa jest bardzo ważnym elementem konstrukcji każdego budynku.
O tym jakie drewno będzie użyte na więźbę dachową decyduje w projekcie architekt. Określa on w nim klasę wytrzymałości drewna na zginanie. Im wyższa, tym lepiej. Więźbę wykonuje się z drewna sosnowego i świerkowego. Drewno tych gatunków nadaje się najlepiej, ponieważ ma dużą wytrzymałość i sprężystość, a jednocześnie jest dosyć miękkie i łatwe w obróbce, ma stosunkowo małą ilość sęków. Rzadziej stosuje się drzewo jodły oraz z drogiego modrzewia. Drewno powinno być klasy nie niższej niż K 27. Jest to jednocześnie najczęściej stosowana klasa drewna. Choć dostępne jest też drewno klas K 33 i K 39. Im większa cyfra w oznaczeniu, tym drewno jest bardziej wytrzymałe.
25.03.2013 13:12
Zamiast litego drewna można używać drewna klejonego warstwowo.
Niestety, materiał dostępny w tartakach czy składach budowlanych jest jedynie sortowany na podstawie wyglądu i na tej podstawie przypisywany do określonej klasy. Kolejnym problemem jest też niedosuszone drewno. Nadające się do wykonania więźby drewno to proste, niezwichrowane kantówki o fazowanych krawędziach i wilgotności 15-20%.
Drewno ze świeżo ściętego drzewa (o wilgotności powyżej 30%) ma około 60-70% mniejszą wytrzymałość niż drewno wysuszone do wilgotności 20%.
Ze względu na tak długi czas potrzebny do jego wyschnięcia coraz częściej drewno suszy się komorowo, czyli w wysokiej temperaturze w specjalnych zamkniętych komorach. W trakcie suszenia komorowego drewno jest wyjaławiane, dzięki czemu nie ma żadnych zarodników owadów, pleśni czy grzybów.
Drewno nie może mieć zbyt dużej ilości wad na przykład sęków lub pęknięć, zmniejszają one bowiem jego wytrzymałość. Dopuszczalne są sęki zrośnięte z drewnem, których odcień tylko nieznacznie różni się od koloru drewna.
Zakupu drewna trzeba dokonać z pewnym wyprzedzeniem, zamawiając je według wyliczeń dla poszczególnych przekrojów z uwzględnieniem ich wymaganej długości.
Ponieważ więźba jest bardzo istotną częścią budynku, warto wybierać materiał w towarzystwie wykonawcy. Dobrze jest też zdecydować się na drewno czterostronnie strugane, gdyż jest gładsze, przez co bardziej odporne na ogień.
Drewno, z którego wykonuje się większość konstrukcji dachów jest niestety łatwopalne. Jednak przy użyciu nowoczesnych i tradycyjnych technik, można poprawić odporność ogniową. Najczęściej stosowane metody to impregnacja i wykończenie poddasza płytami gipsowo-kartonowymi.
Impregnacja więźby
Konstrukcje drewniane chroni się przed ogniem poprzez impregnację preparatami, takimi jak Ogniochron i Fobos. Więźbę powinno się nasycić (poprzez smarowanie lub natrysk) tymi preparatami dopiero po ułożeniu pokrycia, gdy nie zagraża jej deszcz. Impregnacja jest jednak kosztowna i pracochłonna. By osiągnąć zadowalający efekt na więźbę powinno się nałożyć kilka warstw impregnatu. Jest to drogie dlatego skuteczna jest impregnacja przez długotrwałą kąpiel. Po takim zabiegu materiał należy chronić przed działaniem czynników atmosferycznych: po zbudowaniu więźby niezwłocznie przykryć ją folią, a najlepiej pokryciem. Impregnacja służy też ochronie przed szkodnikami. Jeżeli decydujemy się na zakup drewna impregnowanego, to pamiętajmy, że firma sprzedająca ma obowiązek przedstawić nam dokument informujący jakim środkiem i jaką metodą zaimpregnowano nasze drewno. Doświadczeni cieśle sprawdzają, czy drewno jest dobrze zaimpregnowane, po przecięciu deski.
Dobre zabezpieczenie ogniowe daje też drewno czterostronnie strugane. Takie drzewo jest też rzadziej atakowane przez owady, którym trudniej dostać się do środka elementu przez gładką powierzchnię.