Trwa ładowanie...

Wielofunkcyjny pomocnik każdej kuchni. Rozwiń swój talent kulinarny

Obecnie kuchnie są coraz nowocześniejsze i pełne elektrycznych gadżetów. Jeden z nich wyróżnia się swoją wszechstronnością, a jego zdolności znacznie ułatwiają gotowanie i pieczenie. Mowa tu oczywiście o robocie kuchennym. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Czym jest robot planetarny? Czy roboty potrafią gotować?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Robot planetarny dokładnie wymiesza wszystkie składniki Robot planetarny dokładnie wymiesza wszystkie składniki Źródło: Adobe Stock
d3skghe
d3skghe

Narodziny legendy

W latach 50. ubiegłego stulecia Kenneth Wood przedstawił pierwszego na świecie robota kuchennego, który na dodatek był robotem planetarnym. W 1979 jego firma wyprodukowała pierwszego robota wielofunkcyjnego z elektryczną regulacją. Tak zaczęła się prawdziwa kuchenna rewolucja, której owoce mamy dziś na półkach sklepowych.

Robot robotowi nierówny

Roboty kuchenne potrafią miksować, kroić, ubijać ciasto, przygotowywać soki i koktajle, a niektóre mają funkcję gotowania i wgraną książkę z przepisami na pyszne i zdrowe dania. Skoro zaczęliśmy od robota planetarnego, to warto wyjaśnić, na czym polega jego wyjątkowość. Mechanizm planetarny służy do miksowania, mieszania i ubijania ciasta. Mieszadło porusza się wokół misy, więc nie musicie martwić się o jego dokładność. Obecnie takie roboty stanowią największą część oferty i proste modele można kupić już za mniej niż 500 zł.

Kolejna grupa to roboty kuchenne bez funkcji miksowania. Umożliwiają mielenie mięsa, mieszanie, rozdrabnianie, szatkowanie, krojenie na plastry, kruszenie lodu, ubijanie piany i wiele innych. Często są wyposażone w blender kielichowy. Są także urządzenia stworzone głównie z myślą o miksowaniu, ale zamiast mechanizmu mieszającego spotkacie tu misę obracającą się wokół własnej osi. Ostatnia grupa, której obecność należy odnotować to roboty z funkcją gotowania, a nawet gotowania na parze. Można je połączyć z siecią i przy pomocy aplikacji pobierać przepisy, które poprowadzą użytkownika za rękę, ponieważ robot jest wyposażony w wyświetlacz pokazujący instrukcję krok po kroku.

Zanim kupisz

Nie będziemy podpowiadać, który robot najlepiej sprawdzi się w waszej kuchni, ponieważ każdy wybierze według swoich potrzeb i oczywiście budżetu. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Są to oczywiście funkcje związane bezpośrednio z miksowaniem, krojeniem, szatkowaniem i tym podobnymi oraz funkcje dodatkowe mniej lub bardziej z tym związane.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na moc robota i tu sprawdza się zasada im więcej, tym lepiej. Wyższa moc umożliwia nie tylko przygotowywanie wymagających dań, ale także pozwala na płynną regulację i efektywne korzystanie z modułów dodatkowych takich jak krajalnica do mięsa, malakser, blender czy wyciskarka do soków. Druga kwestia to materiał, z którego wykonane jest urządzenie oraz misa. Spotkacie zarówno konstrukcje zrobione z tworzywa sztucznego, jak i z różnych metali. Te drugie są droższe i jednocześnie sprawiają wrażenie solidniejszych. Kolejny parametr to wielkość misy i tu warto kierować się tym, ile żołądków zamierzacie uszczęśliwić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3skghe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3skghe

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj