Wielkie udawanie, czyli imitacje w wykończeniu wnętrz

Wielkie udawanie, czyli imitacje w wykończeniu wnętrz

16.09.2016 14:09

Obecnie nawet specjaliści mają niekiedy kłopot, by na pierwszy rzut oka odróżnić oryginalne materiały wykończeniowe od ich imitacji. Co więcej, imitacja w wykończeniu wnętrz niejednokrotnie przewyższa oryginalne surowce wieloma zaletami. Bywa np. łatwiejsza w montażu czy utrzymaniu w czystości.

Obecnie nawet specjaliści mają niekiedy kłopot, by na pierwszy rzut oka odróżnić oryginalne materiały wykończeniowe od ich imitacji. Co więcej, imitacja w wykończeniu wnętrz niejednokrotnie przewyższa oryginalne surowce wieloma zaletami. Bywa np. łatwiejsza w montażu czy utrzymaniu w czystości.
Płyta laminowana niczym kameleon wciela się w rolę najszlachetniejszych gatunków drewna. Ma szerokie zastosowanie zarówno w wykończeniu wnętrz, jak i wyposażeniu. Może być okładziną ścienną, panelem podłogowym, frontem szafki czy blatem. Kluczem do sukcesu jest możliwość nadrukowywania na nią rozmaitych wzorów. Charakterystycznemu drewnianemu usłojeniu odpowiada również struktura - imitacja drewna z płyty laminowanej w dotyku może przypominać np. lakierowaną deskę. Laminowane panele wodoodporne to również świetne materiały wykończeniowe do wnętrz o podwyższonej wilgotności. Wnoszą wiele ciepła, np. do aranżacji łazienki, co więcej: nie są narażone na puchnięcie jak naturalne drewno, nie wymagają cyklinowania, pozostają łatwe w montażu i nie obciążają tak domowego budżetu.

1 / 6

Mistrzowie kamuflażu: tapeta

Obraz
© Coordonne_Tiles

Tapeta to prawdziwa mistrzyni imitacji. W łazience doskonale naśladuje płytki wraz z zagłębieniami w postaci fug. W salonie może wcielić się w rolę klinkieru. W sypialni z kolei do złudzenia będzie przypominać elegancję żakardowych tekstyliów, stosowanych niegdyś do zdobienia ścian zamożnych domów, surowość lnu czy też kosztowne gobeliny. Co więcej, z winylowej tapety łatwiej niż z wielu innych ściennych materiałów wykończeniowych usunąć plamy - jest bowiem odporna na szorowanie i działanie licznych detergentów.

2 / 6

Mistrzowie kamuflażu: płytki ceramiczne

Obraz
© Ceramika Paradyż

Bogata kolorystyka i faktury, zdolność imitacji przebarwień i użylenia naturalnych materiałów sprawiają, że płytki ceramiczne z niewiarygodną starannością odtwarzają kamień: od łupków przez granit i marmur po bazalt. Porcelanowe gresy fantastycznie wcielają się zarówno w rolę glazury, jak i terakoty. Lubią też dekorować kominki i blaty. Znajdują szerokie zastosowanie zarówno w wersjach matowych, jak i błyszczących, a także w opcjach postarzanych. Świetnie wychodzi im także imitacja tekstyliów. Z powodzeniem naśladują połysk satyny czy splot juty.

3 / 6

Mistrzowie kamuflażu: elastyczna wykładzina

Obraz
© Komfort

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na parkiet układany we francuską jodełkę czy rustykalną posadzkę z kamienia, wykładzina elastyczna może stać się dla nich ciekawą alternatywą. Również niepraktyczne na podłodze, trudne do czyszczenia materiały wykończeniowe, takie jak cegła można sprytnie zastąpić ich elastyczną imitacją. Wykładzina w formie płytek jeszcze lepiej naśladuje deski albo kafle podłogowe. Wspaniale udaje także kamień - lśniący "marmurek" tylko z bliska zdradza swą tajemnicę. Zaskoczeniem może być również wykładzina w formie tłoczonej blachy w stylu hi-tech, dająca przyjemne uczucie ciepła pod stopami.

4 / 6

Mistrzowie kamuflażu: kompozyty

Obraz
© Technistone

Podobnie jak w przypadku płytek kompozytom najlepiej wychodzi imitacja kamienia. Corian czy kerrock charakteryzuje niesamowita trwałość, dzięki zastosowaniu mieszanki mineralnej, oraz elastyczność uzyskana za sprawą akrylowej żywicy. Kompozyty nie należą może do najtańszych materiałów wykończeniowych, ale w porównaniu z naturalnym kamieniem zastosowanym np. w formie kuchennego blatu zwykle nie obciążają tak domowego budżetu, pozostają łatwe w montażu, wykazują jednak o wiele większą trwałość i w perspektywie czasu ich zakup może być opłacalny.

5 / 6

Mistrzowie kamuflażu: beton

Obraz
© Betonowedrewno.eu

Specjalna betonowa mieszanka wykorzystująca plastyfikatory jest na tyle elastyczna i wytrzymała, że może znaleźć zastosowanie nawet w ogrodzie. Dodatkowe zbrojenie zwiększa jej odporność na ścieranie i uszkodzenia, a także działanie czynników pogodowych i biodegradację. Może być rozmaicie formowana i barwiona. Dzięki temu właśnie zamiast typowego chodnika w ogrodzie można stworzyć pod stopami imitację desek czy plastrów o przekroju pniaka. Nawet w dotyku tego typu materiały wykończeniowe do złudzenia przypominają drewno. Płytki betonowe na elewacji mogą z kolei wyglądać jak cegła czy piaskowiec, nie przysparzając przy tym wielu kłopotów z konserwacją.

6 / 6

Mistrzowie kamuflażu: farby strukturalne

Obraz
© Primacol

Przy użyciu farb strukturalnych da się wyczarować imitację kamienia, metalu, betonu czy gruboziarnistego tynku. Zamiast inwestować w znacznie droższe materiały wykończeniowe, możesz samodzielnie uzyskać wielowymiarową fakturę, a ostateczny efekt będzie zależał od sposobu nakładania preparatu. W tym celu sprawdzają się pędzle, wałki, szpachelki, a nawet pognieciona folia czy dłonie. Efekt ożywi dodatkowe zastosowanie bejcy czy lazury albo lakieru do tworzenia efektu spękań.

drewnokamieńpanele
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)