Wielki przegląd kosiarek. Wybierz sprzęt do ogrodu
Trawnik wymaga nieustannej pielęgnacji od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Nie ma jednego przepisu na piękną, równą murawę, warto jednak zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, które pozwolą utrzymać ją w dobrej kondycji.
14.05.2019 14:45
Prym wiedzie tu odpowiednia kosiarka do trawy. Proste urządzenia nie są drogie, jednak te droższe oferują kilka interesujących opcji, a biorąc pod uwagę długotrwałą eksploatacje, szybko zrekompensujesz sobie różnicę cenową unikając napraw i wymiany komponentów.
Wśród kosiarek możemy wyróżnić kilka modeli, które różnią się od siebie przede wszystkim zamontowanym silnikiem i sposobem zasilania, ale również wieloma różnymi komponentami.
Kosiarki elektryczne. Stosunkowo niewielkie, zasilane za pomocą prądu urządzenie, które jest zdecydowanie tańsze niż inne rodzaje kosiarek. Jest również bardziej przyjazna dla środowiska, o wiele cichsza i nie wytwarza spalin. Niestety kupując ją trzeba mieć na uwadze stałe podłączenie do prądu i podczas koszenia należy uważać na ciągnące się po trawniku kable.
Kosiarki spalinowe. To rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą podłączyć urządzenia do prądu. Sprawdzą się więc podczas koszenia trawy na działkach rekreacyjnych bez dostępu do gniazdka. Mają o wiele większą moc i rozmiary, co z jednej strony przekłada się na szybkość koszenia, z drugiej może sprawiać problemy w prowadzeniu. Warto również pamiętać o regularnym uzupełnianiu paliwa. Bez niego ani rusz.
Kosiarki akumulatorowe. To połączenie najlepszych cech wersji elektrycznych i spalinowych. Z jednej strony masz do dyspozycji ciche i lekkie urządzenie, a z drugiej nie musisz się martwić o to, że podczas koszenia najedziesz na kabel. Urządzenie wymaga jednak regularnego ładowania, dlatego poleca się je szczególnie posiadaczom niewielkich trawników.
Kosiarki z napędem. Występują zarówno w wersji elektrycznej jak i spalinowej, choć bardziej przydadzą się w przypadku cięższych modeli. Wbudowany silniczek pozwala na prowadzenie kosiarki bez użycia siły, co przydaje się szczególnie w przypadku dużych powierzchni. Niestety, kosiarka jest nieco cięższa niż modele bez napędu, co może utrudniać manewrowanie, zwłaszcza, że napęd nie działa do tyłu.
Kosiarki automatyczne. Rozwiązanie dla dużych podwórek, szczególnie wtedy gdy nie chcesz spędzać całego dnia na doprowadzaniu działki do porządku. Możesz zaprogramować ją tak, by rozpoczęła koszenie o określonej godzinie, a w przypadku droższych urządzeń możesz śledzić postępy za pośrednictwem sieci komórkowej czy specjalnej aplikacji. Nie musisz obawiać się tego, że sprzęt zniszczy delikatne rośliny, wysuwana płytka po zetknięciu z przeszkodą wysyła impuls, który zmienia kierunek urządzenia.
Traktorki. To typ kosiarki przeznaczony przede wszystkim dla właścicieli dużych obszarów zielonych, których koszenie klasyczną kosiarką nie byłoby możliwe. Niewątpliwie największymi zaletami jest rozmiar ostrzy, a także wygoda koszenia. Dopasowane siedzisko, kierownica i możliwość zmiany biegów sprawia, że koszenie jest nie tylko lekkie, ale sprawia prawdziwą frajdę.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przede wszystkim liczy się rodzaj silnika (w przypadku modeli spalinowych) oraz moc kosiarek. Te pierwsze dzielimy na dwu i czterosuwowy. Silniki dwusuwowe są nieco lżejsze, ale emitują więcej hałasu i spalin. Sprawdzą się więc podczas koszenia dużych obszarów. Silnik czterosuwowy jest z kolei cichszy, ale jednocześnie cięższy. Kosiarki elektryczne powinny mieć odpowiednią moc, by sprawnie poradzić sobie z dużym trawnikiem. Najpopularniejsze modele mają moc około 1200-1500 W, chociaż można również spotkać bardziej wydajne kosiarki.
Wybierając kosiarkę, warto również zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości koszenia. Przyda się szczególnie podczas sezonowych prac. Po zimie należy bowiem kosić trawnik na wysokości około 5 cm. W ten sposób nie ryzykujesz, że osłabione źdźbła zwiędną. Latem i wczesną jesienią można obniżyć ostrza nawet do 3,5 cm, podczas gdy po ostatnim koszeniu trawa powinna mieć długość około 4,5 cm.