Wielki powrót kasetonów
13.07.2015 10:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Moda ma to do siebie, że lubi powracać. Renesans przeżywały już wanny wolno stojące, do łask powrócił także znany motyw szachownicy, a kredensy z PRL-u odnalazły się w stylu vintage. Kasetony - niegdyś zdobiące pokoje gościnne w każdym polskim domu - wraz z początkiem nowego wieku trafiły do lamusa, by odrodzić się jako podwieszane sufity. Współcześnie pojawiają się coraz częściej jako nietypowe zdobienia w odważnych aranżacjach.
Wspomnienie dawnej świetności
Kasetony to ozdobne płyty, które najczęściej przybierają formę kwadratu, prostokąta lub paneli sufitowych. Mocuje się je do sufitu za pomocą przeznaczonego do tego specjalnego kleju. Materiał otrzymuje się w procesie tłoczenia, wtryskiwania lub ekstruzji. Najbardziej popularne są kasetony styropianowe, choć zdarzały się także modele gipsowe lub drewniane, ich cena jednak znacznie przewyższała modele styropianowe. Stąd też Polacy w latach 90. zdobili swoje domy dekoracyjnym styropianem. Materiał był uniwersalny, dlatego pojawiał się w wielu wnętrzach - pokojach dziennych, sypialniach, ale także w kuchniach czy łazienkach. Stanowił też świetne wykończenie boazerii w przedpokoju.
Kasetony różniły się od siebie strukturą. Od tych o gładkiej powierzchni znacznie popularniejsze były chropowate. Dawniej dużym zainteresowaniem cieszyły się modele z florystycznymi motywami, bogatymi ornamentami lub te, które po ułożeniu tworzyły geometryczny wzór, który można było podziwiać, podnosząc głowę do góry. Często kasetony były bogato zdobione na modłę eleganckich pałacowych sufitów z XVIII w. Oprócz białych zdarzały się także płyty imitujące kamień lub drewno. Do tego cały asortyment dodatków, który pozwalał stworzyć kompletną kompozycję – dekoracyjne listwy, rozety, gzymsy czy też ramy. Uzupełnieniem był oczywiście elegancki żyrandol.
Kasetonowy sufit
Przyczyn niesłabnącej popularności kasetonów należy upatrywać nie tylko w docenianych walorach estetycznych, ale przede wszystkim w przystępnej cenie i uniwersalnym zastosowaniu. Materiał dodatkowo skutecznie zakrywał niedoskonałości sufitów – pęknięcia czy porowatą strukturę. Był także trwalszy niż tapeta. Łatwy sposób montażu sprawiał, że coraz więcej śmiałków podejmowało się wykonania kasetonowego sufitu. W dodatku kasetony mogły być montowane również w pomieszczeniach wilgotnych.
Współcześnie kasetony mają postać płyt sufitowych i są (oprócz wnętrz stylizowanych na dawne) wykorzystywane do dekoracji sufitów podwieszanych. Dekoracja jest lekka, a przy tym nadaje wnętrzu nowoczesny charakter. Dominują proste formy lub elementy preferowane, które doskonale pochłaniają dźwięki. Do zamocowania podwieszanego sufitu z kasetonami w roli głównej potrzebny jest odpowiedni stelaż. Profile rusztu często tworzą całość z kasetonami. Kasetonysą wykonywane z gipsu lub wełny mineralnej czy szklanej. Te ostatnie pokrywa się przeważnie warstwą chroniącą przed osiadaniem kurzu czy zanieczyszczeń, co ułatwia czyszczenie.